Az istentisztelet és pelenkázás után jöhet a swinger parti és a TikTok: tényleg ez lenne a mormon feleségek titkos élete?

Borítókép: Az istentisztelet és pelenkázás után jöhet a swinger parti és a TikTok: tényleg ez lenne a mormon feleségek titkos élete? Forrás: Hulu / Disney+
Engedelmesség, szigorú szabályok, konzervatív öltözködés, patriarchális társadalom és az élet minden aspektusát átitató vallásosság: így képzeljük el a mormon emberek — különösen a nők — életét. Ehhez képest A mormon feleségek titkos élete című reality sorozat szereplői botrányosabban viselkednek, és kihívóbban öltözködnek, mint a Kardashian-család tagjai. Elnézést, ez spoiler volt, Isten bocsássa meg - ahogy azt is, hogy megnéztem ezt a műsort...

Kik a mormonok?

Mielőtt rátérnék a sorozatra, nézzük meg, kik a mormonok, akik elvileg főszereplői lennének a műsornak. A mormonok, hivatalos nevükön Az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyházának (angolul: The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints, rövidítve LDS) tagjai, egy keresztény gyökerű vallási mozgalom követői, amely a 19. század elején az Egyesült Államokban jött létre. A mozgalmat Joseph Smith alapította 1830-ban, miután állítása szerint látomása volt, amelyben Isten és Jézus Krisztus azt üzente neki, hogy egyetlen, a Földön lévő egyház sem tiszta, ezért neki kell visszaállítani „az eredeti“ keresztény egyházat. Smith szerint egy angyal, Moróni vezette őt egy aranylemezeket rejtő helyre, és az azokon talált szövegből született meg a Mormon könyve, egy szentírás, amely a Biblia mellett a mormonizmus legfontosabb kötete.

A mormon vallás sok szempontból kereszténynek tekinthető, mivel hisznek Jézus Krisztusban mint megváltóban, azonban több ponton eltér a történelmi keresztény tanításoktól. Például hitük szerint Isten testtel rendelkező lény, és a hívők isteni természetet nyerhetnek a halál után, és hogy a kinyilatkoztatás napjainkban is folytatódik, próféták vezetésével. Templomaikban speciális szertartásokat is végeznek, mint például az örök házasság szertartása, amely szerint a családok a halál után is együtt maradnak.

Joseph Smith-t és követőit tanításaik (valamint egyre növekvő társadalmi befolyásuk miatt) elüldözték az USA keleti államaiból. Az új közösség 1847-ben telepedett le az akkor még Mexikóhoz tartozó Utah területén, amelyet később az Egyesült Államokhoz csatoltak. A mormonok központja ma is itt, Salt Lake City-ben található, Utah állam lakosságának pedig több mint a fele az LDS egyházhoz tartozónak vallja magát. De már rég nem csak Amerikában élnek mormonok, globálisan kb. 17 millió főt számlál a mormon egyház.

Forrás: jp26jp / Pixabay
Az LDS egyház katedrálisa Salt Lake City-ben.

A mormon hagyományokról: a poligámiától a koffein tiltásáig

Joseph Smith egyik legvitatottabb tanítása az volt, hogy a poligámiát hirdette. Hite szerint minél több felesége volt egy férfinak, annál közelebb került a szentséghez. Hite szerint a többnejűség az „ősatyák törvénye”, amely Ábrahám, Izsák és Jákob idejében is érvényes volt, és amely a mormon egyház végidőkre szánt helyreállításának része. Mivel ez egyre komolyabb társadalmi felháborodást, ellentéteket keltett, 1890-ben végleg eltörölték a poligámia gyakorlását. Egyes szakadár mormon mozgalmakban azonban a mai napig szokás, még akkor is, ha ezzel szembemennek a törvényekkel.

A többnejűség mellett vagy ellenére a család mindig kulcsszerepet töltött be a mormonoknál: a házasságot örök érvényű szövetségnek tekintik, és a gyermekvállalás, a szeretetteljes, vallásos nevelés rendkívül fontos. A hűség a házastárs iránt és az aktív szülői szerep az egyik legnagyobb erkölcsi elvárás. A mormonok számára vasárnap szent nap, amikor templomba vagy gyülekezeti házba mennek, és tartózkodnak a munkától, bevásárlástól vagy világi szórakozástól. A templomi szertartások önmagukban is eltérnek az istentiszteletektől: ezek zártkörűek, csak arra méltónak ítélt tagok vehetnek részt bennük. A templomba járó mormonok különleges öltözetet viselnek a ruhájuk alatt (ez a temple garments). Ez a ruhadarab egy fehér, alsóneműhöz hasonló öltözet, amely a tisztaságot, az Istenhez való hűséget és az elköteleződést jelképezi. A hívek úgy tartják, hogy ez lelki védelmet nyújt, és emlékezteti őket a templomi ígéreteikre.

A mormonizmusban alapvetően sokkal több a tiltás, mint a kereszténység más ágaiban. A hívek szigorú erkölcsi kódexet követnek, amelyet „Az ifjaknak szóló erkölcsi útmutató” és más egyházi dokumentumok is részleteznek. A hithű mormonok például elutasítják a házasság előtti szexuális kapcsolatot, a pornográfiát, a házasságtörést, az alkohol, a dohány és a kábítószerek használatát. Kerülik a koffeintartalmú italokat is – különösen a kávét és a fekete teát –, mert ezek a „Bölcsesség szava” nevű kinyilatkoztatás szerint nem egyeztethetők össze az egészséges életvitellel. A mormon életmód tiszta, önfegyelmezett, mértéktartó életet hirdet.

#MomTok és a soft swinging

Na, és akkor a gyorstalpaló után felejtsük el, amit a mormonokról eddig tudtunk és hittünk, mert A mormon feleségek titkos élete nagyon nem ezt a képet tárja a nézők elé. Főszereplői a #MomTok közösség részei, mely olyan mormon anyukákból áll, akik TikTok-videókon keresztül igyekeztek lebontani az egyházuk tabuit. Azért a múlt idő, mert ennél már jóval tovább mentek. Eredetileg azt hangoztatták, hogy szeretnék támogatni azokat az anyákat és a nőket, akik hozzájuk hasonlóan ledobnák a patriarchális társadalom láncait. A #MomTok a pandémia idején lett felkapott, főleg Amerikában, több milliós eléréssel szenzációnak számított a közösségi médiában. Aztán 2022-ben robbant a botránybomba, amikor Taylor Frankie Paul élő videóban elmesélte, hogy néhány taggal nemcsak a TikTokon gabalyodtak egymásba, hanem a hálószobában is. Kiderült, hogy négy pár soft swinger összejöveteleket tartott, vagyis nem penetratív szexuális együttlétekkel múlatták az időt.

Erre a botrányra csapott le a Hulu (a Disney amerikai streaming felülete), hiszen jó érzékkel látták, hogy remek alapanyag lehet ebből egy reality sorozatra. Nem véletlenül a Kardashianok jutottak eszembe, amikor elkezdtem nézni a műsort, hiszen Kim is anno egy szexvideóval került be a köztudatba — és milyen meglepő, jelenleg szintén a Hulu (illetve nemzetközileg a Disney+) sugározza a Kardashianok realityjét. A soft swinging mellett talán már nem is meglepő, hogy a sorozatban szereplő nők látszólag olyan távol állnak a szigorú, erkölcsös mormon vallástól, mint Utah Dubai-tól. Nincs semmiféle fehér, sokat takaró alsónemű, van viszont rengeteg mélyen dekoltált miniruha, plasztikai műtétekkel tökéletesített (vagy annak hitt) test és arc, káromkodás, alkoholizálás, bulizás, megcsalás, válás, házasságon kívül született gyermek.

A mormon vallás itt nem hit, hanem pénz kérdése

Ahogy utána olvastam, a sorozat egyébként majdnem ment a süllyesztőbe, mert miután a pilotra áment mondott a stúdió, a főszereplő Taylor Frankie Pault letartóztatták (ittasan bántalmazta párját). Végül mégiscsak sikerült meggyőzni a Hulu vezetőit, elmormoltak néhány miatyánkot, és tavaly szeptemberben debütált az első évad, majd idén májusban a második is. A mormon feleségek titkos élete ugyanis hatalmas sikert aratott, a Hulu legnézettebb reality műsora lett. Annak ellenére, hogy a sorozat nem szól másról, mint mesterségesen, a producerek által komponált programokról, ahol a feleségek hátba támadhatják, kibeszélhetik egymást, ha pedig ebből elegük lett, akkor dorbézolhatnak egy jó fehérneműben vagy éppen meztelenül. Ahhoz képest, hogy elvileg a #MomTok elmondásuk szerint azért indult, hogy egymást és más nőket támogassanak, egy napot nem bírnak ki anélkül, hogy ne szövetkezzenek valaki ellen a csoportból.

A LDS egyház egyébként hivatalos közleményt adott ki, melyben elítélték a sorozatot, és elhatárolódtak a tartalmától, mivel az egyáltalán nem tükrözi a mormon vallás tanításait. Mondjuk ez már akkor világossá válik, ha valaki megnézi az előzetest. Itt bizony egyértelmű, hogy csak azért került be a címbe a mormon jelző, mert felébreszti az emberek kíváncsiságát. A Hulunál is nyílván tudták, hogy egy szimpla, momfluencerekre épülő reality nem hozna akkora nézettséget, mint egy olyan, amiben mormon nők szerepelnek, főleg ha azok gyakrabban pörgetik a TikTokot, mint a Bibliát. Néha azért beszivárog a vallás egy epizódba egy orgazmus buli és egy cicaharc közé. „Voltál templomban? Az mindig segít nekem“ — mondja az egyik anyuka, mikor a másik tanácsot kér, a néző pedig nem tudja, hogy vihogjon vagy kikapcsolja az egészet. És ez a legfőbb baj A mormon feleségek titkos életével: egy vallási köntösbe bújtatott trash műsor, álszent — a szó minden értelmében. Nem azért zavar, mert olyan vallásos lennék, egyszerűen nem őszinte. Az zavaró, hogy a vallásba kapaszkodva igyekeznek több nézőt és dollármilliókat bevonzani. Ezzel párhuzamosan pedig a #MomTok már rég nem arról szól, hogy szembemenjen a patriarchális sztereotípiákkal, hanem arról, hogy minél több követőt, reklámot és pénzt keressenek vele. És egyelőre úgy néz ki, sikerül, hiszen már forgatják a harmadik évadot, de gyanítom, abból sem fogjuk megtudni, milyen a mormon feleségek titkos élete.

Sokan a mormonokra is azt mondják, hogy szektában élnek. De közel sem olyan bizarr a hitrendszerük, mint az alábbi, valóban szektaként működő mozgalmaknak: