174 éve ezen a napon végezték ki az aradi vértanúkat: emlékezzünk a hősökre!
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverését nagyon kegyetlen megtorlások követték. A magasabb rangú tisztek, tisztviselők hadbíróság elé lettek állítva. A tisztségéről 1849. október 2-án lemondó Batthyány Lajost januárban tartóztatták le, és augusztus 30-án állították haditörvényszék elé. Az eljárás során, felsőbb utasításra, felségárulás miatt teljes vagyonelkobozásra és kötél általi halálra ítélték, ám ekkor még kegyelemre ajánlották. Azonban a Magyarországot akkoriban teljhatalommal kormányzó Haynau táborszernagy 1849. október 5-én megerősítette a halálos ítéletet. Így másnap, október 6-án végrehajtották a kivégzést, annyi módosítással, hogy golyózáporral ölték meg a volt miniszterelnököt, mivel előző éjjel nyakon szúrta magát, így a súlyos vérveszteség folytán nem lehetett az akasztást elvégezni. Batthyány hősies halált halt, hiszen azt sem engedte, hogy szemét bekössék, sőt a saját kivégzését is ő vezényelte le.
Aradon ugyanezen a napon végezték ki a tizenhárom honvéd főtisztet, név szerint: Aulich Lajost, Damjanich Jánost, Dessewffy Arisztidot, Kiss Ernőt, Knézich Károlyt, Láhner (Lahner) Györgyöt, Lázár Vilmost, Leiningen-Westerburg Károlyt, Nagysándor Józsefet, Poeltenberg Ernőt, Schweidel Józsefet, Török Ignácot és Vécsey Károlyt. Legtöbbjüket bitófára akasztották, holttestüket pedig elrettentésül szolgálva késő estig az akasztófán hagyták. A golyó általi halálra kegyelmezett Kisst, Schweidelt, Dessewffyt és Lázárt hajnalban lőtték agyon.
A szabadságharc utáni megtorlások alatt hozzávetőleg 500 halálos ítéletet hoztak, ezekből mintegy 110-et hajtottak végre. Azokat, akik emigráltak, szimbolikusan végezték ki, nevüket az akasztófára szögelték. A szörnyen vérszomjas bosszúhullám csak 1850 júliusától mérséklődött, mikor is a bécsi udvar nyugdíjazta Haynaut, méghozzá egy általános európai felháborodás miatt.
2001. november 24-én nemzeti gyásznappá nyilvánította a kormány október 6-át. Emlékezzünk a hősökre!
Az alábbi galériában pedig Petőfi Sándor és Szendrey Júlia történetéről olvashattok érdekességeket.
Képek forrása: Wikipédia – Aradi vértanúk, Batthyány Lajos (miniszterelnök)