Hogyan szabadulj a korpától ASAP: szakértői tippek

korpásodás,korpás haj Forrás: pexels.com
A hajproblémák között dobogós helyezett. Bénán néz ki, mikor egy sötét felsőt válltájékon úgy borít be, minta manóországban hullott hó, pedig ezt a kellemetlenséget az emberiség fele megtapasztalja. Több kell ide egy samponnál a megoldáshoz!

A coveteur.com egy trichológus (a haj és fejbőr egészségére szakosodott bőrgyógyász), Dr. David Adams segítségével összegyűjtötte, milyen tényezők okozhatják a hajkorpa kialakulását és hogyan lehet felvenni vele a harcot.

Mi az a korpa?

Attól függ. Beszélhetünk száraz fejbőrön keletkező elhalt hámsejtekről vagy szeborreás dermatitiszről, attól függ, milyen súlyos a helyzet. Akinek normál bőre van, az ritkán veszi észre az elhalt hámsejteket, mert egyszerűen ledörzsöli a törülközővel hajmosás közben. A száraz a fejbőr száraz korpát eredményezhet: fésülködés közben apró „hópelyhek” borítják el a vállunkat. Ha zsíros a bőr, pitiriázis is kialakulhat, ilyenkor zsíros fehér pöttyök hullanak a fejünkről, aminek kicsit sárgás a színezete.

Mi okozza a korpát?

Sokféle tényező okozhatja. A stressz az egyik legfontosabb; hatására a szervezet több hőt termel, ami szárító hatású, és a tünetek megnyilvánulhatnak száraz fejbőrben is. Állhat mögötte ételallergia, különösen tejérzékenység esetén. Hideg időben is könnyen kiszáradhat a fejbőr, amikor rossz levegőjű, fűtött szobában ülünk.

Az is előfordulhat, hogy az esetleges felborult hormonháztartás okoz változásokat a fejbőrön is; itt lehet szó terhességről, szoptatási időszakról, menopauzáról.

Szóval a korpa általában nem egyéb, mint száraz fejbőr?

Azért van különbség a korpa és a fejbőrszárazság között. A fejbőr szárazsága változik az évszakokkal, míg a valódi korpa ott maradhat és nehezebb eltávolítani.

Igaz a mítosz, hogy korpás lesz a hajam, ha túl gyakran vagy túl ritkán mosom meg?

Ha minden nap megmosod a hajad és ráteszel egy csomó hajápoló terméket, az olyan, mintha minden nap sminkelnél, de esténként nem tisztítanád meg az arcod.

Milyen fajta termékeket érdemes használni korpás hajra?

A sztenderd korpásodás elleni samponok általában nem elég kíméletesek a festett, esetleg töredezett hajra vagy a száraz fejbőrre. Érdemes fejbőrpakolást vagy -tonikot alkalmazni. (Lásd termékajánlónkat a galériában.) Mindenképp fontos a jó minőségű, zsíros vagy száraz korpásodás elleni sampon, és ezt váltogathatjuk a normál samponunkkal. Egy hónap alatt nagyjából kikezelhető a korpásodás.

Mi a helyzet a kondicionálókkal és egyéb hajpakolásokkal?

Ez az egyik leggyakoribb hiba. A kondicionálók a hajvégekre valók. Ha a fejbőrbe masszírozzuk őket, csak rontunk a helyzeten. A fejbőrt ugyanolyan gondosan kell ápolni, mint az arcbőrt. Az étkezés is ugyanolyan fontos: sok zöldség, kevés telített zsír, sok fehérje.

A rendszeres fejbőrmasszázs segít?

Igen, és egy jó hajkefe már csodákra képes. Nem is kell drágának lennie: vannak ezek a kerek fejbőrkefék, amelyekkel körkörös mozdulatokat végezve át lehet masszírozni a fejbőrt samponozás alatt. Ez az eljárás serkenti a vérkeringést és amúgy is fantasztikus érzés.

Milyen hajápoló szert válassz korpásodás ellen? Nézd meg a galériát: