Maskne, vagyis pattanás az arcmaszktól – mit tehetsz ellene?

arcmaszk,szájmaszk,koronavírus,pattanás,maskne,bőrápolás Forrás: Getty Images
Az utóbbi időben egyre többen keresik fel bőrgyógyászukat és kozmetikusukat pattanásokra és mitesszerekre panaszkodva. A szakemberek már nevet is adtak a jelenségnek: maskne.

A maskne az akne és a maszk szavak kapcsolatából született, ami egyértelműen utal a problémára. Az orrot és a szájat takaró maszk, ami napjaink elengedhetetlen kelléke, ugyan a vírus ellen védelmet nyújt, azonban negatív mellékhatása, hogy árt a bőrünknek. Viselése közben folyamatosan dörzsöli a felhámot, ami irritációhoz vezethet, mindeközben nem hagyja, hogy az általunk kilélegzett levegő 100%-ban távozzon belőle, így egy olyan meleg és párás környezet hoz létre, amelyben a pórusok kitágulnak, a kórokozók elszaporodhatnak, ráadásul könnyebben bejutnak a bőrbe, ami pedig gyulladáshoz, mitesszerekhez és pattanásokhoz vezethet.

Ahhoz, hogy ezt elkerüld, nem csak a bőrápolási rutinodat kell átgondolnod, de érdemes a maszkot is sűrűbben mosnod, cserélned. Ha mosható maszkot hordasz, mindig tartsd tisztán, és csak és kizárólag tiszta kézzel vedd fel, illetve le. Kézzel mosd ki forró vízben, és mielőtt újra felvennéd, szárítsd legalább 24 órán keresztül. Érdemes betárazni belőle egy-két plusz darabot, és azokat cserélgetni vetésforgóban. Ha papírmaszkod van, minden viselés után fújd be, 60% izopropil-alkohol tartalmú szerrel. Ezzel minimalizálhatod a felszínen található kórokozókat – javasolják a szakértők.

Szintén nagyon fontos, hogy az arctisztításra és a bőrápolásira is gondot fordíts, ha elkerülnéd a pattanások kialakulásának esélyét!