9 bizarr szépségtrend a múltból: veszélyesek és undorítóak voltak, sokszor életeket követeltek

A szépségkultusz negatív hatása
A szépségideálok mindig mérgezték a kor emberét, mind mentális, mind fizikai szempontból. Ez így volt már az ókorban is, folytatódott a középkorban, és hiába haladt előre a társadalom, hiába történtek forradalmak, eszmei felvilágosodások, áttörések, a szépségideálok mindig, még napjaikban is uralják a világot, és mérgezik a nők saját testükhöz való viszonyát. Ez nem véletlen, hiszen azok az eszmék, amelyek egy-egy korszakban meghatározzák, mi számít vonzónak vagy elfogadottnak, ritkán egyeznek a természetes emberi adottságokkal. Éppen ezért sokan kénytelenek mesterségesen alakítani testüket, hogy megfeleljenek ezeknek az elvárásoknak.
A történelem során ez a megfelelési kényszer rendszeresen vezetett veszélyes beavatkozásokhoz: nők ólomalapú sminkkel mérgezték magukat, szoros fűzőkbe préselték testüket, vagy épp arzénnal világosították bőrüket – mindezt a társadalmi elfogadás és szépség reményében. De nehogy azt higgyük, hogy jelen pillanatban ez másként van, hiszen hasonlóképpen alakítjuk a testünket annak érdekében, hogy elérjük az ideális női alakot, arcot, megjelenést. Ezt napjainkig is sokan kifejezetten veszélyes módokon teszik, erre tökéletes példa az Ozempic-láz, amely ugyan fogalmunk sincs, hogy hosszú távon mit művel a testünkkel, mégis a pillanatnyi szépség árán bevállaljuk, hiszen így elérhető az ideális testalkat. De természetesen ugyanez a helyzet az extravagáns szépészeti beavatkozásokkal, műtétekkel, amelyekről pontosan soha nem fogjuk tudni, hogy milyen káros hatással lehetnek hosszú távon a szervezetünkre.

A szépség, ami pénzért megvehető
A szépségideálok nemcsak fizikailag, de mentálisan is romboló hatásúak. Az elérhetetlen vagy mesterségesen konstruált ideálok szorongást, önbizalomhiányt, testképzavart és evészavarokat okozhatnak, különösen a fiatalok körében. A múltban ez a nyomás sokszor rejtve maradt, mivel a társadalmi normák természetesnek tekintették a szenvedést, amit a „nőies” megjelenésért vállaltak. Ma ugyan többet beszélünk a testpozitivitásról (erről szóló podcastadásunkat itt találod) és az önelfogadásról, de a közösségi média elterjedésével egyre égetőbb probléma lett a mentális egészségre, az egészséges önképre való hatása a megalkotott, gyakran teljesen mű ideáloknak.
A szépségideálok romboló hatása azért különösen veszélyes, mert látszólag esztétikai kérdésnek tűnik, pedig valójában mély társadalmi és gazdasági struktúrákat tükröz, ugyanúgy, ahogyan ez a középkorban is zajlott. Míg a középkorban a fehér bőr volt a státuszszimbólum, ami egy egyszerű embernek elérhetetlen álom volt, hiszen a földeken dolgozva megsütötte a nap és lebarnult, addig napjainkra pontosan ugyanez történik, hiszen a szépség megvehetővé vált. Eljutottunk egy olyan világba, ahol egy természetesen szép nő nem tudja felvenni a harcot egy olyan, társadalmilag nagyon magas szinten levő hölggyel, aki voltaképpen már bármit meg tud magán csináltatni, sőt Kris Jenner példáját látva, már az időt is vissza tudja forgatni. Bizony, a szépség, a fiatalság, lassan kizárólag a felső 10 000 privilégiuma lesz, az átlagember pedig tovább küzdhet reménytelenül az öregedéssel, vagy éppen a felesleges kilókkal. Ez pedig a társadalom további szakadásához vezethet.
Mint láthatjuk, a szépségkultusz mindig mérgezte a társadalmat, különösen a nőket, mind mentálisan, mind egészségügyileg. Fontos, hogy tanuljunk a múlt hibáiból, és ráébredjünk arra, hogy ennek a kultusznak a követése roppant káros hatással volt a történelem során a társadalomra. Az alábbiakban olyan példákat gyűjtöttünk össze, amelyek tökéletesen bemutatják, hogy milyen káros hatásai lehetnek ezeknek az ideáloknak.