Leégés elfelejtve! A legnagyobb tévhitek a napozásról

Borítókép: Leégés elfelejtve! A legnagyobb tévhitek a napozásról Forrás: Europress
Van néhány olyan hiedelem a barnulás és leégés kockázata körül, amikkel talán csak magunkat akarjuk illúziókba ringatni, viszont a bőr épsége és szépsége érdekében azt mondjuk, felejtsd el őket egyszer és mindenkorra!

1. Csak akkor kell fényvédőt használni, ha kifekszem napozni.

Akkor is pikk-pakk leégés lehet a vége, ha éppen városnéző sétán vagy, így az arcodra, válladra, hátadra is kell a legalább 15-ös faktorszámú védelem.

Ilyen hosszú a tökéletes nyaralás - Tudósok kiszámolták

2. Árnyékban biztosan elkerülhető a leégés.

A felhők és a napernyők nem fogják fel az UV sugarak 100%-át, illetve a napsugarak visszatükröződhetnek a vízfelszínről, homokról.

3. A szolizás kellőképp felkészíti a bőrt a nyaralás alatti hosszas napozásokra.

A szoláriumban a bőr főként UVA fénynek van kitéve, a védelmi mechanizmust azonban csak az UVB sugarak aktiválják. Inkább rövid napozásokat iktass be a nyaralás előtt, magas faktorszámú naptejjel.

4. Ha egyszer már lebarnultam, nem kell több naptejet használnom.

Bár a napbarnított bőr valóban ellenállóbb a napsugarakkal szemben mint a még fehér, de a leégés még így sem kizárt. Legalább 6-os fényvédő faktor használata javasolt, hogy a bőrrák kockázatát csökkentse.

5. A leégett bőr másnapra úgyis bebarnul.

A leégés fokától függően vagy lehámlik az égett bőrfelület, vagy lassan bebarnul kicsit, de semmiképp nem másnapra, így ilyen esetben legalább 2-3 napig tilos újabb napfénynek kitenni a piros, érzékeny bőrfelületet.

6. A vízálló naptejet nem kell újra felvinni.

Bár a vízben hatásosabb védelmet nyújt nem vízálló társainál, ez nem jelenti azt, hogy nem kell megismételni a felvitelét, hiszen a víz és a törölközés is csökkenti az egyenletes fedést.

7. Ha néha az árnyékba húzódom, nem égek le a több órás napozástól.

Attól még hogy megszakítod a napfürdőzést, nem felejti el a bőröd az előtte lévő fél-egy órás igénybevételt, és az egy nap alatti direkt napfényen töltött idő összeadódik.

8. A napozók faktorszámai összeadódnak.

Sajnos ez nem így működik. Mindig a legmagasabb faktorszámú termék a mérvadó, szóval a 15-ös és 10-es naptej felkenésével maximum 15 SPF-es védelemre számíthatunk 25 helyett.

Figyelj oda ezekre, ha nem szeretnél rákvörös lenni már a nyaralás első napján!