Miért okoz függőséget a pizza íze?

pizza,íz,függőség Forrás: pinterest
A pizza a világ egyik legnépszerűbb étele: csak az Egyesült Államokban másodpercenként 350 szelet fogy el, az amerikaiak 40 százaléka hetente legalább egyszer eszik pizzát.

A pizza népszerűségének persze megvan a maga oka. Az emberek kedvelik a zsíros, édes, tápláló, komplex ételeket – a pizzára ez mind igaz. A sajt zsíros, a hús feltétek (sonka, csirke) táplálóak, a szósz pedig édes. A pizzafeltétekben – a paradicsomban, sajtban, pepperóniban és a kolbászban bőségesen megtalálható a glutamát nevű összetevő. Amikor a glutamátot megérzik az ízlelőbimbóink, az agyunk izgalomba jön – és még többet akar belőle. Ettől az összetevőtől tényleg összefut a szánkban a nyál, annyira várjuk a következő falatot.

A hozzávalók kombinációja is megteszi a magáét: a sajt és a paradicsom tökéletes párost alkotnak. Összetevőik ugyanis sokkal jobb ízűek együtt, mint a két ételé külön-külön. Egy másik tulajdonság, amitől a pizza olyan jóízű lesz: az alkotóelemei barnára sülnek a sütőben. Az ételek két kémiai reakció miatt sülnek barnára és ropogósra: az egyik a karamellizáció, ami akkor megy végbe, amikor egy élelmiszer cukortartalma megbarnul. A legtöbb étel legalább egy kevés cukrot tartalmaz: ha 230 és 330 fok közé hevítik az ételt, a cukor elkezd megbarnulni. A karamell több ezer összetevőből áll, így az egyik legösszetettebb élelmiszerkészítmény. Az olyan összetevők, mint például a hagyma és a paradicsom sütés közben karamellizálódnak a pizzán, ami így édes és ízletes lesz. A barna, ropogós széle szintén a karamellizálódás eredménye.

pizza,recept,konyhám
Forrás: pinterest
Miért okoz függőséget a pizza íze?

Az, hogy a hús és a sajt is megbarnul a pizzán, egy másik folyamat eredménye. A Maillard reakciót Louis-Camille Maillard francia kémikusról nevezték el. Ez a folyamat akkor következik be, amikor a magas fehérjetartalmú ételekben, például a sajtban és a pepperóniban az aminosavak hevítés közben reakcióra lépnek a cukorral. Az, hogy a pepperóni ropogós lesz és feltekeredik a széle, a sajt pedig megbarnul és buborékkok képződnek rajta, a Maillard reakció eredménye.

Kenyértészta, sajt és paradicsom – a pizza olyan egyszerű ételnek tűnik, és mégis milyen bonyolult folyamatok zajlanak, miközben sül és miközben eszed. Ezeket a pizzákat azonban nem akármivel pakolták meg: