Tudtad, hogy egyetlen mozdulattal meg tudod állapítani, hogy érett-e az ananász?

Borítókép: Tudtad, hogy egyetlen mozdulattal meg tudod állapítani, hogy érett-e az ananász? Forrás: Canva (Sida Productions)
Biztos nektek is eszetekbe jutott már a hipermarketek, vagy a zöldséges portékáit vizsgálgatva a szépen mosolygó kívánatos ananász láttán Örkény egyperces novellája. Ha nem akartok úgy járni, mint az író és családja, akkor ez a cikk Nektek készült. Egyetlen mozdulattal megállapítható, hogy érett-e, fogyasztható-e az ananász. Mutatjuk!

Ha nem olvastátok még Örkény Presztizs című novelláját, akkor tegyétek meg, hiszen egy percbe sem telik. A lényege, hogy az író hosszas vajúdás után megvásárolja a kívánatos - és akkoriban igencsak egzotikus luxuscikknek számító gyümölcsöt - és amikor híre megy, mindenki kéretlen tanácsokkal látja el az író családját arra vonatkozóan, hogy hogyan kell fogyasztani. Aztán mikor megeszik megállapítják, hogy az ananász egy ízetlen valami, ami „alig valamivel volt rosszabb, mint a tök”.

Manapság azért már nem annyira luxuscikk, de azért érdemes tudni, hogy mikor érdemes nekilátni, azaz mikor érett meg, mert vitaminokban és nyomelemekben gazdag, mint például magnézium, cink, mangán, kálium, jód, réz és vas és az íze is kiváló, ha jókor hámozzuk meg. De miből lehet tudni, hogy megérett már, és teljes pompájában tud kibontakozni az íze a szánkban? Erre gyűjtöttünk össze néhány praktikát, amit most közzéteszünk, hogy ne járjatok úgy, mint Örkény István és családja.

Az ananász sajnos nem őshonos Magyarországon, így azt importálnunk kell. A szállítási módszer befolyásolja a gyümölcs költségét és érettségét, valamint a minőségét. Tehát a tengeri úton, hajóval szállított ananászok kevésbé költségesek, mert éretlenül rakodják be őket és az úton érnek be. Ezzel szemben a repülőgép által szállított gyümölcsök éretten kerülnek berakodásra, ezért drágábbak.

Az ananász vastag és zöld levelei jelzik annak frissességét. Ha a felsők már szárazak és élettelennek néznek ki, akkor nem érdemes megvásárolni.

Az érett ananászból könnyen ki lehet húzni egy levelet középről, míg egy éretlen gyümölcs esetében ez jelentős erőfeszítést igényel.

Ha viszont túl könnyen kiesik a levél, szinte erőfeszítés nélkül, akkor az ananászunk túlérett és inkább ételek elkészítéséhez javasolt.

Egyesek szerint – ahogy a dinnyénél – az ananásznál is árulkodó lehet, hogy ha tenyérrel megpaskoljuk, akkor milyen hangot ad ki. Ha kongó hangot hallat a gyümölcs, akkor száraz, ha viszont tömör hang érkezik vissza, az azt jelenti, hogy az ananász érett.

A cellulóz színe az ananász felvágásakor árulkodhat annak érettségéről. Az érett ananász belseje aranysárga színű, ha a gyümölcs nem érett, akkor a hús halvány.

A hang mellett a gyümölcs megérintése, kis mértékű összenyomása is információkkal szolgálhat. Az éretlen ananászt fala kemény, az éretté összenyomható, de azért rugalmas.

A zöld héj azonban nem mindig az éretlenség jele, hiszen egyes fajtáknál az érett szín is zöld. Árulkodóbbak azonban a sötét foltok jelentkezése, vagy az egész gyümölcs sötétedése, mivel ez a túlérettség biztos jele.

Ha az ananászból kellemes, finom édes illat jön, ez az érettség bizonyítéka. De ha az illat nagyon telített, és a rothadás szaga is jelentkezik akkor valószínűleg ez azt jelzi, hogy a fermentáció elkezdődött.

Miért fogyasszunk ananászt?

Az ananász a papayához hasonlóan szintén nagyban segíti a fehérjék lebontását, ezáltal lecsökkenti az elfogyasztott ételek emésztési idejét. A lebomló táplálék így kevésbé terheli meg a hasnyálmirigyet, a vékonybeleken is könnyebben átjut, a salakanyagok pedig gyorsabban kiürülnek a szervezetből. Az ananász csökkenti a vér savtartalmát, ezzel segíti a szervezet savbázis-egyensúlyának helyreállítását. C-vitamint, káliumot, cukrot, rostanyagot és folsavat is tartalmaz, amely utóbbi feltétlenül szükséges a gyomor nyálkahártyájának normális működéséhez. A gyomor- és a bélrendszer zavarai, túlsúly, meghűlés és vérszegénység esetén is javasolt a fogyasztása.

Jó tanács: ne tárold a vágatlan ananászt a hűtőszekrényben. Ez egy déli gyümölcs, nem szereti a hideget. Ha egy könnyed mozdulattal kijön a középső levél az ananász tetejéről, akkor biztosan érett, fogyasztható. Ebben a praktikában még sohasem csalódtunk!

Mi az ananászt is szeretjük reggelire, de mutatjuk, melyik gyümölcsök a legjobbak a nap első étkezésére.