Fagyasztható vagy sem?
Élelmiszerek, amelyeket – meglepő módon – le lehet fagyasztani:
Avokádó
Meghámozva, magtalanítva és cikkekre szeletelve is remekül fagyasztható, de legjobb, ha pépesítjük és facsarunk hozzá egy kevés citromlevet – ez meggátolja a gyümölcs barnulását.
Friss fűszernövények
Túl sok a friss petrezselyem? Fagyaszd le a felesleget! Mosd meg, csavard be műanyag fóliába, majd tedd légmentesen zárható zacskóba. Második verzió: aprítsd fel, adagold jégkockatartóba majd önts a tetejére vizet vagy olívaolajat. Ha megfagyott, tedd a kockákat légmentesen zárt zacskóba. Hat hónapig minden gond nélkül eláll.
Tojás
Bár bennünk még sosem merült fel, hogy tojást fagyasszunk, jó tudni, hogy lehet. Össze kell keverni a fehérjét a sárgájával, jégkockatartóba önteni, így lefagyasztani, majd áttenni egy zárható zacskóba vagy dobozba.
Citrusok
Egészben fagyaszthatóak, ám olvasztás után inkább csak a kifacsart levüket ajánljuk fogyasztásra.
További fagyasztható élelmiszerek: gyömbér, kenyér, savanyúság, felbontatlan felvágottak, leveszöldség (legjobb blansírozás után), zöldséglé, húslé.
Fagyasztás kisokos – hasznos tippek
1. Sajnos nem minden élelmiszert lehet vagy érdemes lefagyasztani. Tapasztalataink szerint például a hagyma elveszti az ízét, illetve a lédús gyümölcsök, zöldségek (saláta, paradicsom) szintén elvesztik a zamatukat, és pépessé válnak. Ha egy zöldségről, gyümölcsről tudjuk, hogy nagy a víztartalma, inkább ne kísérletezzünk a fagyasztásával.
2. Próbáljuk meg a lehető legnagyobb mértékben kizárni a levegőt az edényből, amibe a fagyasztandó ételeket tesszük. Növények számára vegyünk légmentesen lezárható zacskókat – ez garantálni fogja, hogy nem vesznek fel semmilyen fura ízt a fagyasztóban.
3. Ha üvegedényt használunk, soha ne töltsük teljesen teli, mert a megfagyott tartalom szétrepesztheti az üveget.
4. Bizonyos zöldségeknek jót tesz, ha fagyasztás előtt blansírozzuk őket. A blansírozás ugyanis megállítja azt az enzimtevékenységet, ami a bomlasztásért felelős, és amelyet a fagyasztás sem tud teljesen leállítani.
A kiolvasztás:
Kipróbáltuk a három legnépszerűbb módszert, és a következőkre jutottunk:
1. A hűtőszekrényben
Így lesz a legzamatosabb, a legkönnyebben feldolgozható a kiolvasztott étel, viszont a folyamat nagyon hosszadalmas. A módszer azok számára működhet, akik jók a tervezésben, szervezésben, és nem felejtik el már előző nap kivenni a fagyasztóból a nyersanyagot.
2. Vízben
Nekünk ez jött be leginkább, főleg zöldségeknél és lefagyasztott leveseknél hatékony. Tegyük egy tál hideg vízbe a kiolvasztásra váró ételt (fontos, hogy a tároló vízhatlan legyen), és félóránként cserélgessük rajta a vizet. Nagyjából két óra alatt bármi kiolvad.
3. Mikróban
A leggyorsabb módszer, ám mi csak vészhelyzetben vagy végső megoldásként javasoljuk. Ez az eljárás ugyanis tovább roncsolhatja az élelmiszerek szöveteit, így bizonyos dolgok sokkal pépesebbé válnak.
Fotó: photl.com