E-számok nélkül: így készül a zacskós tésztaleves házilag

Borítókép: E-számok nélkül: így készül a zacskós tésztaleves házilag Forrás: Nóri
Mindegy, hogy sima zacskós, ázsiai, vagy egyéb instant levesről beszélünk, azt egyaránt leszögezhetjük, hogy ezek bizony nem a legegészségesebb fogások. Viszont megvan az az előnyük, hogy olcsóak, laktatóak, és baromi gyorsan elkészülnek. Mivel nincs a környezetemben olyan ember, aki ne lenne oda értük, gondoltam kikísérletezek egy receptet, amivel saját kezűleg is előállíthatjuk majd ezeket a gyors leveseket, persze jóval kevesebb sóval és adalékanyaggal, de hasonlóan rövid idő alatt.

A feladatot azzal kezdtem, hogy végigböngésztem kedvenc ázsiai leveseim címkéjét, hogy megtudjam, a számtalan E-szám, só, és a tészta mellett, mi kerül még bele a csomagjukba:

  • tészta: búza, pálmazsír, tápióka, só, módosított keményítő, cukor, stabilizátorok: trifoszfátok, kálium-karbonátok, nátrium-karbonátok, kurkuma;
  • leves alap: só, pálmaolaj, cukor, ízfokozók: mononátrium-glutamát, dinátrium-guanilát, dinátrium-izonát;
  • szárított zöldségek: sárgarépa, zöldhagyma, koriander;
  • curry por: kurkuma, ánizs, szegfűszeg, koriander mag, fahéj, chili, citromfű, fokhagyma, bors, aroma (mogyoró), színezék: karotinok, antioxidáns: E 306

Miután tüzetesen végigböngésztem, és megtudtam miből is áll össze, már csak be kellett vásárolnom a hozzávalókat. Ezzel egy bibi volt:

viszonylag ritkán adnak a boltban mononátrium-glutamátot, trifoszfátokat, és dinátrium-izonátot.
Forrás: Nóri

Habár valószínűleg éppen ettől a sok adalékanyagtól és ízfokozótól lesz ilyen ínycsiklandó és már-már függőséget okozó egy ilyen egytálétel, a cél ugye éppen az volt, hogy hogyan tehetem némileg egészségesebbé ezt a fogást. Így amiről nem tudtam mit takar, és a neve alapján egyáltalán nem hangzott emberi tápláléknak, inkább kihagytam az alapanyagok közül, és azokra koncentráltam, amit ismerek, mint a répa, a koriander és társaik.

Mivel sokszor főzök ázsiai leveseket, azt már régóta tudom, hogy magának a levesalapnak kulcsfontosságú szerepe van. Ennek kell igazán ízesnek lennie, hiszen ez a lelke az egész ételnek!

Míg a mi hagyományos leveseinknek a hús és a zöldség adja meg a karakterét némi borssal egyetemben, addig egy finom pho levesnek – nyilván ezek mellett – a rengeteg szárított, és friss zöldfűszer. Persze nem ám úgy beledobálva a lábasba, hanem előtte jól megsütve, pirítva, hogy a lehető legjobban kijöjjenek belőlük az aromák. Azonban egy ilyen levesalap elkészítése jóval időt emészt fel, mint egy háromperces levesé, ezért itt többféleképpen is dönthetsz, ha magad készítenéd el.

Az első, hogy néha-néha veszed a fáradtságot és lefőzöl egy nagyobb adag pho levesalapot és kiporciózva beteszed a mélyhűtőbe – vagy használsz leveskockát, ami persze szintén tele van adalékanyaggal. Ha emellett döntesz, vásárolj jó minőségű biokockákat. Ha pedig valahol a kettő között találnád meg az aranyközéputat, akkor tégy úgy, ahogy én. Mutatom, hogyan csináld!