Juj, de jó, spenót!

Borítókép: Juj, de jó, spenót!
De jó lenne a szokásos „fúj, spenót” helyett ezt hallani gyerekeink szájából! Mert mi tudjuk, hogy a selymes zöld levelek tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal, antioxidánsokkal és rostokkal. És emlékszünk még, hogy már velünk is mennyire szerették volna szüleink megkedveltetni. Hátha most sikerül…

Spenótos-krumplis süti sültparadicsom-szósszal
Hozzávalók: 1 kiló lucullus vagy szilvaparadicsom, só, bors, 1 deci olívaolaj, 2 evőkanál vaj, fél kiló spenót szára nélkül, 1 nagy tojás, 2-3 nagy szem krumpli, 10 deka parmezán vagy más reszelhető sajt, csipetnyi reszelt citromhéj, 1 deci zsemlemorzsa, 2 deci liszt, fél deci repceolaj (más növényi olaj is megfelel), friss mozzarella ízlés szerin
  • Melegítsd elő a sütőt 200 fokra. A félbevágott paradicsomokat rendezd el egy karimás sütőlapon, sózás, borsozás után locsold meg olívaolajjal.
  • Kábé 35 percig kell sütni; akkor jó, ha már a héja felhólyagzik.
    Ekkor vedd ki a sütőből, hagyd hűlni, majd a héját lehúzva pürésítsd. Amíg a paradicsom sül, meg lehet főzni és hámozni a krumplit, és abból is készülhet a püré.
  • Egy nyeles serpenyőben olvaszd fel a vajat, és a belezúdított spenótot folyamatosan kevergetve addig párold, míg a levelek meg nem fonnyadnak. Amikor kihűlt, alaposan csavard ki, vágd finomra, és egy nagy tálban keverd össze a kissé felvert tojással, a krumplipürével, a reszelt sajttal, a citromhéjjal. Sózás, borsozás után addig keverd tovább, amíg szép egyenletes nem lesz.
  • Ekkor apránként add hozzá a zsemlemorzsát is, hogy összetartsa a keveréket. Formálj belőle 2-3 centi vastag sütiket, szórd meg őket liszttel – a felesleget persze leveregetve róluk.
  • A felforrósított olajban süsd őket világosbarnára – egy-egy oldalukat kábé 3–5 percig –, aztán tedd rá a paradicsompürére, és jöhet a díszítés mozzarellaszeletekkel.

Pite spenóttal, póréhagymával és sajttal töltve
Hozzávalók: fél deci olívaolaj, 1 nagy fej hagyma, 1 szál póréhagyma, durva szemű só, frissen őrölt bors, 1 evőkanál vaj, 2 deci liszt, 1 kávéskanál sütőpor, 2 deci görög joghurt, 30 deka fetasajt, 2 deci (megpárolt és kicsavart) spenót, fél deci kapor, 3 nagy tojás
  • Egy nagy nyeles serpenyőben forrósítsd fel az olajat, tedd bele a finomra vágott hagymát, kicsit sózd meg, fedd le, és időnként megkeverve párold 6 percig. Ekkor add hozzá a póréhagyma alaposan lemosott, vékonyra szeletelt fehér részét, még egy kis sót és borsot, és párold tovább, míg a hagymák egészen meg nem puhulnak és átlátszóvá nem válnak. Most át lehet tenni az egészet egy tálba és kihűteni. (Hideg vízbe vagy jég közé állítva hamarabb kihűl.)
  • Míg a hagyma párolódik, melegítsd elő a sütőt 160 fokra. Vajazz ki alaposan egy 20 centi átmérőjű, szétnyitható tortaformát, tedd be a hűtőbe. A lisztet és a sütőport összeszitálva tedd félre.
  • Aztán a kihűlt hagymakeverékhez add hozzá a joghurtot, a szétmorzsolt fetát, az alaposan kicsavart és finomra aprított spenótot és az ugyancsak apróra vágott kaprot. A három tojást verd fel és keverd el benne. Óvatosan forgasd hozzá az élesztős lisztet is, sózd, borsozd.
  • Az előkészített tortaformába öntve süsd 30 percig, aztán fokozd a hőmérsékletet 220 fokra, és még vagy 10 percig tartsd a sütőben, hogy szép aranybarna legyen.
  • Hagyd kicsit kihűlni, mielőtt leveszed róla a formát. Tortaként szeletelve tálald.

Nekünk, felnőtteknek sem árt megbarátkozni a spenóttal! Hát nem furcsa növény ez, hogy egy kazalnyi leveléből főzés vagy párolás után mindössze egy maroknyi marad? És nem különös, hogy fanyar, erős íze semmi másra nem hasonlít? De aki ezt az ízt megkedveli, bármilyen formájában szeretni fogja. Ekkor már érdemes a hűtőben tartani akár egy egész spenótcsokrot, megpárolva, felaprítva: ha kéznél van, jobban hajlik rá az ember, hogy ha bármit főz is – rántottát, rizst, tésztát –, valahogy felhasználjon hozzá egy kicsit. Van egy nagyon könnyű elkészítési módja a spenótkrémnek: ha fél deci főzőtejszínt, egy evőkanál vajat, csipetnyi szerecsendiót, sót és borsot hozzákeversz 20 deka előfőzött spenóthoz, nagyon finom tölteléket kapsz – szinte bármibe. Van, aki palacsintába is szereti. Még egyszerűbb a helyzet, ha mélyhűtött spenótot használsz. Kivételesen nem kell idegenkedni a mirelit terméktől, mert több hasznos anyag marad meg benne, mint az otthoni főzés során. Ráadásul a friss spenótot gyakorlatilag azonnal fel kell használni, leszedni a szárát, alaposan megmosni, hogy a homok vagy a föld leázzon róla, főzni, párolni… És gyakori tapasztalat, hogy a gyerekek is kevésbé fanyalognak, ha az ebéd alapanyaga nem egyenesen a természetből, hanem egy zacskóból kerül elő.