Az újévi fogadalmak 3 alappillére

Borítókép: Az újévi fogadalmak 3 alappillére Forrás: europress
Nem érted hol siklik félre az év elején kitűzött fogadalmad? Könnyen lehet, hogy pont a legfontosabbakról feledkezel meg minden alkalommal, amikor belevágsz a terveid megvalósításába. Megmutatjuk mire érdemes odafigyelned, ha azt szeretnéd, hogy tényleg tartós legyen a magadnak tett ígéreted.

Szerintem nincs is olyan ember, aki legalább egyszer az életében ne fogadna meg valamit. Nem kell, hogy ez pont újévkor történjen, hiszen a változás iránti igény,- szebben fogalmazva vágy -, szinte bárhol, bármikor ránk törhet.

A legtöbb feladott, vagy kudarcba fulladt fogadalom életciklusa nagyjából a következőképpen alakul:


hirtelen fellángolás -> az ötlet megszületése -> „mindent bele” elhatározás -> a projekt teljes lángon való égetése, megkezdése -> kitartás a kezdeti időszakban -> akaraterő hígulása -> félig tudatos megfeledkezések -> önkontroll teljes hiánya -> „majd legközelebb” felkiáltással felemás vállon veregetés és/vagy önmarcangolás


Hogy jól van-e ez így? Nem tudom, ezt mindenki döntse el maga, annak tükrében, hogy mit is akart elérni a fogadalom megtételekor! Ha csak annyit, hogy minden évben mintegy rituálé keretében újabb és újabb kedvtelésekre tegyen szert, akkor szinte biztosan célba ért. Azonban, ha tényleg komoly elhatározáson nyugvó elképzelései vannak, akkor a következő 3 dolgot, semmiképp ne tévessze szem elől!


1. Az első, és talán legfontosabb dolog megvizsgálni, hogy reális-e a célkitűzés. A kérdések, amiket feltétlenül fel kell tenned magadnak ezzel kapcsolatban:


•valójában mennyire komoly az elhatározásom? (lehet 1-től 10-es skálán is osztályozni)
•ideális-e számomra a vágyott cél? (vagyis nem akarok-e egyszerre túl sokat magamtól?)
•hogy fogom érezni magamat, amikor elértem a célt; mi változik majd általa?
•miért van szükségem a fogadalomra? (pl. szerződés magammal? nyomatékosabb az elhatározás?)


Ha úgy találod, hogy reális és megvalósítható az elképzelésed, már csak a kitartásodon és az akaraterődön múlik minden.

2. Csakis magadért és kizárólag saját elhatározásból csináld! Minden meghozott fogadalom, döntés hátterében a saját akaratod, kívánalmad kell, hogy álljon! Tehát például, ha le akarsz fogyni, azt ne azért tedd, mert úgy biztosan jobban tetszel majd másoknak! Azért tedd, mert attól jobban érzed majd magad a bőrödben, nem fáj majd a hátad, vagy, mert régóta tervezed az életmódváltást! Mindig csak magadnak akarj megfelelni és ne foglalkozz azzal, vajon mit gondolnak rólad mások! Hiszen senkinek nem tartozol beszámolóval, vagy magyarázattal arról, mit miért és hogyan csinálsz az életedben!


3. Mindenre legyen saját „recepted”! Vagyis tapasztald ki, hogy neked mi működik, hogyan jó, és igyekezz a saját szabályaidnak megfelelni, azokhoz tartani magad! Ide tartozik az idővel való gazdálkodás is: ne akard túl gyorsan a változást, hagyj időt magadnak! Ne hasonlítgasd magad senkihez, mások maximum csak példaképként szerepeljenek a célodban! Ne gyötörd vagy büntesd magad, ha valami nem sikerül elsőre vagy másodikra, csak tartsd magad az elhatározásodhoz! Dicsérd meg magad minden elért kis lépésért, hiszen a pozitív megerősítés, a siker élménye visz majd mindig előrébb!


Tipp: Vezess naplót, vagy füzetet a célod eléréséig! Írj le benne terveket, elért eredményeket, sikereket, félelmeket és megoldásokat. Ez segít tartanod a megszabott kereteket, visszanézve pedig megerősíthet abban, hogy ha eddig kitartottál, biztosan meg tudod csinálni.

A cikk szerzője life coach. Ide kattintva kérdezhetsz tőle.