Mit árul el a korodról, ahogy üzenetet írsz? Teszteld magad
A társadalomkutatók – demográfusok, szociálpszichológusok, marketingszakemberek –, akik X, Y, Z generációkra bontják az emberiséget. Mutatjuk a generációk felosztását, és ha kitöltöd a tesztet, megtudhatod, melyik csoportba tartozol üzenetküldési stílusod alapján.
Baby boomerek: 1949–1959 között születtek. Ők a hidegháború és a diktatúra vészterhes éveiben nőttek fel, és nagy részük a beatkorszakon is átesett, tehát ismerik a tradicionális értékeket, de van bennük lázadó szellem. A baby boomerek a digitális forradalom idején már jócskán felnőttek voltak, de az életkoruk csöppet sem jelenti azt, hogy digitális analfabéták lennének.
X generáció: 1960–1979 között születtek. Gyerekek vagy fiatal felnőttek voltak a vasfüggöny leomlása idején. Közülük kerültek ki azok, akik a digitális forradalmat csinálták, és ez a generáció boldogan fogadja be az újításokat. De nem született bele: ők még könyveken, VHS-kazettákon és kvarcórákon nőttek fel, és ez nagy különbség a későbbi generációkhoz képest.
Y generáció: 1980–1994 között születtek. Ők a számítógépek “kortársai”. Ezredfordulós nemzedéknek, Millenial-oknak is hívják őket. Önállóság és erősebb individualizmus jellemzi őket, mint az előző nemzedékeket, de később nőnek fel, költöznek ki a szülői házból és teremtenek egzisztenciát.
Z generáció: 1995–2010 között születtek. Az ő gondolkodásuk, nyelvhasználatuk szervesen egybeépül a digitális világgal, amely nem is válik el annyira a valóságtól. Őket ritkán látni papírból készült könyvvel vagy újsággal a kezükben. Több olyan barátjuk van, akivel soha nem találkoztak személyesen.
Alfa generáció: 2010 után születtek, vagyis az idősebbek már iskolába járnak. Ők az Y generáció, az ezredfordulós nemzedék gyerekei. Valószínűleg sokkal magától értetődőbben fogják használni a mesterséges intelligencia eszközeit tanulás, vásárlás vagy akár utazás közben, mint a megelőző generációk együttvéve. Minden bizonnyal több évet is élnek majd, mint a felmenőik.
Az, hogy ki mikor született, nem feltétlenül von konkrét személyiségjegyeket maga után; mégis sokan érezzük úgy, mintha nem a megfelelő évtizedbe születtünk volna. Egy X generációs gyakran könnyebben megtalálhatja a hangot a nála 10-20 évvel fiatalabbakkal, mint a saját kortársaival, és egy Z generációba tartozó kölök is szembesülhet azzal, hogy neki valójában a 19. században kellett volna élnie.