Hogyan tervezd meg életed következő 5 évét?

terv,vision board Forrás: Pinterest
Amikor egy állásinterjún vagy csak valami small talk-szerű csevegés közben megkérdezik, hol látod magad öt év múlva, mit válaszolsz? A magam részéről kicsit ingerülten szoktam fogadni az ilyen kérdéseket: még azt se tudom, hogy a jövő héten mi lesz velem, nem hogy öt év múlva! Pedig valószínűleg azért leszek ideges, mert valahol mélyen tisztában vagyok vele: a kérdés, még ha kicsit bizalmaskodó is tud lenni, valójában jogos. És megválaszolható. Csak végig kellene gondolni.

Az ember karrierje olyan, mint egy véget nem érő utazás. Méghozzá elég kemény, fárasztó utazás, itt-ott hajtűkanyarokkal, vízesésekkel, megmászhatatlannak tűnő sziklafalakkal. De ha az ember elég kitartó és folyamatosan a horizonton tartja a szemét, akkor előbb-utóbb azon kapja magát: a jó úton halad. Nem állítjuk, hogy a könnyű úton, de szinte sosem az a jó út, sajnos.

A kitartás és a következetesség tehát a benzin, amely előre hajtja az embert és feltölti energiával, ami a karriert és a pályakép pallérozását illeti. A produktivitásunkat pedig tovább növeli, ha rendelkezünk egy ötéves tervvel – persze nem olyannal, ami a kommunizmusban formálta a népgazdaságot, hanem inkább a saját ötéves terveddel, amely segít abban, hogy

  • strukturáld az életedet és a vezérfonal szerint alakítsd a döntéseidet
  • a prioritásaidra összpontosíts
  • észrevedd és beazonosítsd az akadályokat
  • és meghatározd, mik a legfontosabb területek, amikben változtatnod kell.

Mivel a sikerért egyedül te vagy felelős, ezért nincs más hátra, mint elővenni papírt és ceruzát (esetleg a tabletedet) és kialakítani a következetes énedet – részletek a galériában!

(Utána pedig görgess lejjebb, mert a galéria alatt találsz még néhány pro tippet.)

További tippek az éveken átívelő terved megvalósításához

1. Legyen víziód. Hol fogsz élni öt év múlva? Hánykor fogsz kelni? Mi tesz majd boldoggá? Kik vesznek majd körül?

2. Írd körül a célodat olyan részletesen, ahogy csak tudod. Ha a mik a terveid öt év múlva kérdésre a válaszod az, hogy „jobb ember szeretnék lenni”, az ehhez vezető utat nehéz meghatározni. Konkrét, kézzelfogható célod legyen, hogy könnyebben megfogalmazhasd a lépéseket, amelyekkel elérheted azt.

3. Mik a legfontosabb elemek a listádon? Muszáj priorizálnod, akár konkrét sorrendet felállítanod. Legyél őszinte magadhoz, amennyire csak bírsz.

4. Meddig fog tartani egy-egy pont megvalósítása a listán? Ez az egyik legnehezebb kérdés, valamilyen időtartamot mégis adj meg – ha lehet, számolj rá, többet, mint amennyit most gondolsz.

5. Az előtted álló három hónapot tervezd meg minél részletesebben. Akár hétről hétre, napról napra. A három hónap lejártakor az eddigi terved megvalósulása szerint tudod megtervezni a következő három hónapot.

6. Új kihívások, célok merültek fel? Ne söpörd félre őket csak azért, mert nem kompatibilisek eléggé a már kidolgozott terveddel. Az öt év múlva elérendő célt tekintsd mozgó célpontnak. Minél közelebb kerülsz hozzá, annál több új infód lesz arról, hogy mire van még szükséged. Ezért időről időre finomhangolnod kell az átfogó tervedet.

7. A környezetedben élőknek is tudniuk kell a víziódról. Nekik is van – jó esetben – „szavazatuk”. Gyakran ők ismernek a legjobban és ha szerencséd van, képesek támogatni, inputot adni neked, ellátni olyan konstruktív javaslatokkal, amelyeket tényleg el is tudsz fogadni és beépíteni a tervedbe.

8. Ha kipipáltál egy feladatot a listádon, ünnepeld meg! Vacsora, mozi, egy délelőtt a fürdőben – legyen időd magadra.

És mi lesz a céloddal? Hol leszel tehát öt év múlva?

Ez egy bonyolult kérdés. Kitűzhetsz egy konkrét célt, de fel kell készülnöd arra, hogy két-három éven belül ez változni fog. Ami egyáltalán nem baj, mint ahogy az sem, hogy felállítottál egy tervet. A terv arra való, hogy legyen kapaszkodó, nem arra, hogy minden áron ragaszkodj hozzá, mintha kőbe lenne vésve (mint ahogy nincs).

via careergirldaily.com, everydaypower.com