Így kovácsolj erényt a pletykálkodásból
Úgy látod, hogy eddig minden kibeszélésből csak rossz dolgok sültek ki körülötted? Nem kell, hogy így legyen! Van ugyanis ennek az igen népszerű kommunikációs eszköznek egy olyan formája, amivel szerencsére nem csak rombolni, hanem építeni is lehet. Ha érdekel, hogyan támogathatsz valakit pusztán egy kis pletyizéssel, akinek elkélne a segítség, próbáld ki ezt a kedvelt coaching eszközt!
Az eszköz neve: Pozitív Pletyka
Kiknek ajánlom?
Jó szívvel ajánlom olyan vezetőknek, akinek fontos a beosztottjaikkal való építő kapcsolat; olyan munkahelyi közösségeknek, akik szeretnek csapatban dolgozni és játszani; baráti társaságoknak, akik odafigyelnek egymás gondjára-bajára.
Mire jó?
A pozitív pletyka megerősít, motivál, megdobja az önbizalmat, építi az egészséges énképet, mélyíti az önismeretet.
Mi kell hozzá?
A pozitív pletyka lényegében egy játékos fejlesztő eszköz, amihez semmi másra nem lesz szükséged, csak azokra az emberekre, akikkel játszani szeretnél. A résztvevők számát nem kell korlátoznod, de legalább három ember szükséges a folyamathoz. Fontos viszont, hogy ezek az emberek minden esetben ismerjék egymást, tudjanak a másikról véleményt alkotni.
Játékszabály
1. A pletyka alanya egyszerre egy személy legyen, aki forduljon háttal az őt kibeszélőknek!
(Erre azért van szükség, mert egyrészt ezzel szimbolizáljuk a háta mögött keringő információt, másrészt pedig így gátlások nélkül lesz képes az alany megélni, és az arcával kifejezni az érzelmeit, mivel nem kell senki elől elrejtse azokat.)
2. Mindenki más álljon mögé, ezt lehet félkör alakban, vagy, ahogy jól esik, a lényeg, hogy senki ne lássa az alany arcát!
3. Elkezdődhet az építő pletykálás: egy valaki egyszerre csak egy mondatot, szót, sztorit, jó tulajdonságot mond el a pletyka alanyáról; őt követi a mellette álló és így tovább.
4. A sor addig folytatódhat, amíg valakinek van építő mondanivalója.
5. Miután a szóban forgó alanyt kellően kibeszéltük, a sorban következő kerül a helyére, vele folytatódik a pletykálkodás.
6. A játékban egy alkalommal mindenki sorra kell, hogy kerüljön, ha utólag jut eszünkbe valakiről valami, azt átvisszük a következő pozitív pletyka játék idejére.
7. A pletyka alanya mindig mondjon köszönetet a többieknek a kör végén, hiszen mindenkinek fontos a visszajelzés: csak így működhet jól, az adok-kapok.
Segítség a játékhoz
A pozitív pletykák a legkülönbözőbbek lehetnek, íme néhány példa:
- „Nagyon szeretek Istvánnal egy szobában dolgozni, mert mindig jó a hangulat, szuper a humora!”
- „Timit végtelenül szorgalmasnak és összeszedettnek látom, mindig precízen, időben kész van a munkájával. Jó lenne ebben rá hasonlítani!”
- „Az a jó Gáborban, hogy mindig segít, ha szükségem van rá, tudom, hogy bármilyen kéréssel fordulhatok hozzá.”
- „Tetszik, ahogy Móni a partnerekkel kommunikál, mindig választékosan fejezi ki magát, szakmailag pedig mindig naprakész.”
Egy baráti társaságban:
- „Lucát fantasztikus anyának tartom, és hihetetlenül bátor, hogy belevágott ebbe a vállalkozásba!”
- „Szeretem, hogy Petivel nagyokat lehet beszélgetni, hogy mindenről határozott a véleménye és, hogy minden körülmények között kitart az álláspontja mellett.”
Hol és miért használ?
A játék mindig felüdülés a szellemnek, de még jólesőbb, ha építhetjük általa az önbizalmunkat, hatékonyságunkat, motivációnkat, teljesítményünket.
Tökéletesen megfelel egy fárasztó értekezlet levezetésére, de még jobb lehet kezdésnek, hiszen a sok dicsérő gondolat katalizálja, serkenti a résztvevők pozitív attitűdjét. Gondolj csak bele: ha valaki megdicsér, ugye te sem tromfolod le, hanem jólesően elraktározod a szavait! Ha pozitív impulzusokkal vágsz bele egy megbeszélésbe és ezzel mindenki más is így van a teremben, abból könnyen nagyszerű ötletek, megoldások születhetnek.
Barátok esetében jól jöhet társasjáték híján, amivel azt is elkerülhetjük, hogy valaki úgy érezze: célzottan miatta zajlik a játék. Mindig vegyük figyelembe, ha valaki nem szeretne részt venni a pletykálásban és tartsuk ezt tiszteletben! De ki ne akarna kapni néhány jó szót a háta mögött, nem igaz?
Tipp:
A játékot nem csak nagyok játszhatják, nyugodtan bedobhatod egy-egy kis iskolás gyerekzsúr alkalmával is. Ilyenkor érthetően fogalmazd meg a játék szabályait, és legyen egyszerű a feladat, például, hogy „ki mit szeret a „miért jó a másikkal játszani”, vagy, hogy „milyen közös vicces élményeik voltak együtt”. Az egyetértés, kedveskedés még jobban összekovácsolhatja a kis barátokat, így már gyerekkorban is erősíthetjük bennük a kötődést, bizalmat és empátiát.
A cikk szerzője coach. Ide kattintva kérdezhetsz tőle.