Miért nehéz olykor igazán kikapcsolni, amikor pihenni próbálunk? 5 tipp, hogy kimaxold a pihenést

Borítókép: Miért nehéz olykor igazán kikapcsolni, amikor pihenni próbálunk? 5 tipp, hogy kimaxold a pihenést Forrás: freepik.com
Ismerős az érzés, amikor végre lenne időd pihenni, de az agyad csak pörög tovább? Véget ér a nap, lehuppansz a kanapéra, berakod a kedvenc sorozatodat – és mégis, valahol mélyen feszültség dolgozik benned.

A gondolataid cikáznak, a „teendők listája” tovább pörög a fejedben, és úgy érzed, mintha csak a tested pihenne, de a gondolataid más helyen, a lelked meg még mindig robot üzemmódban lenne.

A „szerencse” az, hogy nem vagy egyedül. Rengetegen számolnak be arról, hogy a pihenés ideje alatt sem tudnak igazán lelassulni. Ez a cikk segít megérteni, miért, és ad néhány hasznos tippet is, hogy közelebb kerülj a valódi mentális kikapcsolódáshoz.

A pihenés illúziója

A legtöbben azt hisszük, hogy ha épp nem dolgozunk, az pihenés. De a semmittevés nem mindig egyenlő azzal, hogy az idegrendszerünk is kikapcsol.

A passzív pihenési formák, mint például a telefon nyomkodása, sorozatnézés, vagy céltalan netezés sokszor nem adják meg azt a mentális ellazulást, amire szükségünk lenne. Ezek inkább figyelemelterelők – pillanatokra kikapcsolnak, de nem töltenek fel.

Ezzel szemben az aktív pihenés – mint a természetben való séta, kreatív tevékenységek vagy csendes elmélyülés – valóban támogatja az agy regenerációját.

Az igazi kérdés tehát nem az, hogy „van-e szabadidőd?”, hanem az, hogy hogyan töltöd, mit csinálsz a szabadidőben?

A túlterhelt idegrendszer – amikor a stressz a szabadidőbe is beszivárog

A modern életvitel legnagyobb kihívása, hogy nemcsak elfoglaltak vagyunk, hanem mentálisan is állandó készenlétben élünk. A határ a munka és a magánélet között egyre vékonyabb: az e-mailek este is pittyennek, a közösségi médián keresztül pedig folyamatosan áramlanak az ingerek.

A krónikus stressz hatására az agy egyfajta „éberségi üzemmódban” ragadhat, és még akkor sem enged el, amikor már lenne lehetőség a lelassulásra.

Nem csoda, ha ilyenkor a pihenés inkább frusztráló, mint felszabadító élmény.

Wellness hétvége = valódi feltöltődés?

Még ha meg is próbálunk kiszakadni – elmegyünk egy wellness hétvégére vagy beülünk egy masszázsra –, sokszor akkor sem jön el az áhított nyugalom. Miért van ez? Pedig ez egy akív pihenésnek számít!

Szimplán azért, mert a valódi kikapcsolódás nem mindig kívülről jön. Lehet, hogy a tested ellazul, de ha az agyad közben a következő hét feladatait listázza, akkor nehéz lesz megélni az adott pillanatot.

Sokan teljesítménykényszert élnek meg még a pihenésben is: „Töltsük hasznosan az időt”, „Legyen ez a nap is produktív”. Így a wellness hétvégei kikapcsolódás is akár stresszforrássá válhat.

Forrás: freepik.com

Mit tegyünk akkor?

Megtanulni pihenni, ahogy láthattuk, talán sokkal nagyobb feladatot jelent mint gondolnánk. Biztos ismerős a következő szituáció is: szundítasz 2 órát egy délután, hogy kikapcsolódva kelj fel, de továbbra is úgy érzed, hogy egyszerűen nincs kedved semmihez.

Dr. Saundra Dalton Smith pszichológus szerint a pihenésnek 7 szintje van – szerinte fizikai, mentális, szociális, kreatív, érzelmi, spirituális és érzékszervi pihenésre van szükségünk. Ha csak aludtál egyet délután, az lehet, hogy csak a fizikai pihenés szükségletét elégítette ki – és ez csupán a 7-ből 1 db tényező!

Hoztunk neked viszont 5 teendőt, amiket (vagy párat közülük) a napjaidba beépítve elérheted és kimaxolhatod a pihenésnek mind a 7 szintjét:

Kellemes kikapcsolódást!

Ha eddig azt érezted, hogy „nem tudsz jól pihenni”, most már tudod, hogy nem veled van a baj, hanem a pihenés egy tanulható készség. A valódi kikapcsolódás nem egy tökéletes wellness hétvégén vagy a kanapén heverészve kezdődik, hanem akkor, amikor figyelmet fordítasz arra, mire van szükséged – testi, lelki és mentális szinten is.

Adj magadnak engedélyt a lelassulásra. Ne feledd: a pihenés nem jutalom, amit ki kell érdemelni, hanem alapfeltétele annak, hogy kiegyensúlyozott, jelenlévő és valóban élvezhető életet élhess.