A mindenáron való megmenteni akarás: a Messiás-komplexusról

Borítókép: A mindenáron való megmenteni akarás: a Messiás-komplexusról Forrás: pexels/Shvets Production
Számos barátnőm – és egy időben jómagam is – hónapokat, sőt éveket tett fel az életéből, hogy olyan férfiakat ragadjon ki a mocsárból, ahonnan az illető tulajdonképpen ki sem kívánkozott.

A lányokat azonban ez a csekélység nem zavarta, továbbra is elszántan küzdöttek a sikerért, majd maguk voltak a legjobban meglepve, amikor a misszió kudarcot vallott – nem is egyszer.

Mit jelent?

Persze a Messiás-komplexus (más néven megváltó-komplexus vagy megmentő-komplexus) ennél azért jóval komolyabb. Olyan pszichológiai jelenségről van szó, amelyben az érintett úgy érzi, neki különleges küldetése van mások megmentésére, megváltására akár szó szerinti, akár átvitt értelemben. A Messiás-komplexus lényege az a meggyőződés, hogy az illető kiválasztott, a sors különleges szerepet szánt neki az emberek életében, ő az, aki képes megmenteni másokat, megjavítani az egész emberiséget, vagy akár megváltani a világot. Ez az érzés nem egyenlő az empátiával, fontos különbséget tenni az segítőkész hozzáállás és a Messiás-komplexus között: az utóbbi mélyebb, sötétebb dolog, gyakran pszichés szükségletek húzódnak meg mögötte, például önértékelési problémák, nárcisztikus vonások vagy erős kontrollvágy. Hogy mivé fejlődhet, arra egy hátborzongató történelmi példa: valószínűleg Adolf Hitler, a nácik véreskezű vezetője is a Messiás-komplexusosok sorát gyarapította.

Az elnevezés a Messiás vallási-spirituális fogalmából ered, a szó ugyanis megváltót, isteni küldöttet jelent. A komplexus nem betegség a szó szoros értelmében, de komolyan befolyásolhatja a benne szenvedő ember életminőségét és kapcsolatait. Az önreflexió, a határok tiszteletben tartása, a segítségkérés elfogadása mind hozzájárul ahhoz, hogy valaki egészségesebb, kiegyensúlyozottabb szerepet vállaljon a saját mindennapjaiban, persze nem megmentőként, hanem teljes életet élő emberként.

Tünetek

A Messiás-komplexusban szenvedő személyek gyakran túlzott felelősségérzetet éreznek mások életével kapcsolatban, meggyőződésük, hogy csak ők tudnak segíteni, átvállalják mások problémáit anélkül, hogy azok kérnék, és nehezen fogadják el, ha nem kérnek a segítségükből. Önértékelésük nagyban köthető a megmentőszerephez, elvárják mások háláját, elismerését, és frusztrálja őket, ha ezt nem kapják meg.

Forrás: Pexels/Cottonbro Studio

Miért alakul ki?

A Messiás-komplexus kialakulása több tényezőre vezethető vissza. Lehetnek mögötte gyermekkori tapasztalatok, például, ha valaki már gyerekként a szülők érzelmi vagy akár mindennapos praktikus támogatására kényszerült, személyiségzavarok, különösen a nárcisztikus vagy a borderline személyiségjegyek esetén, traumák és elhanyagoltság, mivel a túlzott segítő szerep gyakran a szeretet vagy az érzelmi megerősítés iránti vágyból fakad. De a társadalmi elvárások is szerepet játszhatnak, például ha valaki olyan környezetben nő fel, ahol az önfeláldozás értéknek számít, és az önhatárok elmosódtak.

Pozitívumok, veszélyek

A Messiás-komplexusnak egyébként lehetnek pozitív hozadékai: az ilyen emberek gyakran rendkívül elkötelezettek, motiváltak, és valóban képesek másoknak segíteni. Ugyanakkor hosszú távon a működésmódjuk kiégéshez, függőségi kapcsolatokhoz és identitásválsághoz vezethet. Igen gyakori, hogy a Messiás-komplexusban szenvedő személy nehezen kér segítséget, sokszor fel sem ismeri a saját szükségleteit, ezért működése nemcsak a környezetét viseli meg, hanem saját magát is.

A Messiás-komplexus kezelése

A Messiás-komplexus tudatosítása az első lépés a gyógyulás felé. A pszichoterápia – különösen a pszichodinamikus vagy a kognitív viselkedésterápia – segít feltárni a mélyebb mozgatórugókat, és komoly mankót nyújtani az egészségesebb énhatárok kialakítása felé. Fontos, hogy az érintett megtanulja elfogadni, hogy nem felelős mindenkiért, hogy mondhat nemet és meghúzhatja a határokat, hogy a saját szükségleteit is érvényesnek tekintse, és ne próbáljon mások helyett élni.

Hogyan szeresd magadat jobban? Galériánkban a pszichológus tippjeit olvashatod!