5 jel, hogy te is gazdasági bántalmazás áldozata vagy – Nem tehetsz róla, de tehetsz ellene!

Borítókép: 5 jel, hogy te is gazdasági bántalmazás áldozata vagy – Nem tehetsz róla, de tehetsz ellene! Forrás: Getty Images/Prostock Studio
A bántalmazásnak sok arca van és nem mindegyik hagy látható nyomokat. A gazdasági bántalmazás is pont ilyen: sokáig maradhat észrevétlen, gyakran még az áldozat számára is. Pedig a folyamatos pénzügyi kontroll, a megvonások és az anyagi kiszolgáltatottság súlyos hatással van az egyén autonómiájára, önbecsülésére és végső soron az életminőségére. Ráadásul ez a mechanizmus sokszor generációkon átívelően is működik.

Amikor a legtöbb ember a családon belüli bántalmazásra gondol, az első dolog, ami eszébe jut, a fizikai bántalmazás. A bántalmazás azonban több, mint pusztán fizikai erőszak. A visszaélés egyéb formái – beleértve a pénzügyi visszaéléseket is – ugyanolyan gyakran előfordulnak az egészségtelen kapcsolatokban.

De mi számít gazdasági bántalmazásnak? A gazdasági erőszaknál, vagyis a pénzügyi bántalmazásnál az egyik fél anyagi függésben tartja a másikat, korlátozva ezzel annak önállóságát és szabadságát. A gazdasági bántalmazás egy manipulációs taktika, véghez vitelének rengeteg módja van, és sok esetben az áldozatnak fel sem tűnik, hogy mi történik vele éppen, olyan rejtett stratégiát használnak ellene.

Forrás: Unsplash/Susan Bughdaryan
A gazdasági bántalmazás az anyagiakon keresztül tesz teljesen kiszolgáltatottá.

Az áldozatok körében végzett felmérések azt tükrözik, hogy nagyon sokan ragadnak benne a bántalmazó kapcsolatban, mert megfelelő anyagi forrás, pénzügyi tudatosság és a lehetőségek ismerete nélkül az áldozatok nem rendelkeznek a saját maguk vagy gyermekeik ellátásához szükséges pénzeszközökkel. Ugyanakkor ebből is van kiút! Az első lépés azonban mindenképpen az, hogy felismerjük: mi is érintettek vagyunk.

Következzen tipikus 5 jel, amelyekből felismerheted, hogy te is gazdasági bántalmazás áldozata vagy!

Cikkünk a galéria alatt folytatódik!

Mit tehetsz, ha magadra ismertél?

Tájékozódj – A gazdasági bántalmazás létező, kutatott, elismert jelenség.

Beszélj róla – Keress megbízható barátokat, szakembereket.

Kezdj el saját erőforrásokat építeni – információ, kapcsolat, akár apró bevételek formájában.

Kérj segítséget – Szervezetek, jogi tanácsadás, nőjogi központok segíthetnek a kiúthoz vezető úton.

Fontos szervezetek Magyarországon, melyek segítségedre lesznek

NANE Egyesület: A NANE (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen) Egyesület ingyenes jogi, pszichológiai és szociális tanácsadást nyújt bántalmazott nőknek.

OKIT (Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat): Az OKIT éjjel-nappal hívható ingyenesen a 116-006-os telefonszámon, és segítséget nyújt krízishelyzetben lévő embereknek.

Ökumenikus Segélyszervezet: Az Ökumenikus Segélyszervezet is foglalkozik családon belüli erőszak áldozatainak segítésével.