Elég a negatív gondolatok elhessegetéséből! Így birtokold és használd a nehéz érzelmeket is!

Borítókép: Elég a negatív gondolatok elhessegetéséből! Így birtokold és használd a nehéz érzelmeket is! Forrás: Getty Images
Nem biztos, hogy jó, ha csak a pozitív érzelmeknek engedünk teret az életünkben... – Susan David pszichológus TED-előadásán inspirálódtunk.

Manapság rengetegen ostorozzák magukat azért, ha negatív érzéseik támadnak. Olyan alapvető érzések miatt szégyenkeznek, mint például a szomorúság, a harag vagy akár a gyász. Sokan egyszerűen elzárkóznak, ellökik maguktól ezeket az érzelmeket, mintha sosem léteztek volna. Pedig ezzel csak hamis pozitív érzelmeket kreálnak maguknak.

A mai világban, ahol folyamatosan teljesíteni kell és elsőnek lenni, roppant nehéz elfogadni, hogy rossz dolgok is történhetnek velünk. Épp ezért sokszor a szőnyeg alá söpörjük a gondokat, a kimondatlan félelmeinket, a rossz érzéseinket. Nemcsak magunkkal tesszük ezt, hanem gyakran a közvetlen környezetünkkel, a szeretteinkkel is. Vegyük például a gyerekeket: hányszor sugalljuk akarva-akaratlanul is nekik, hogy ne sírjanak, mert nem éri meg, nem is illik, s mert sírni szégyen. Sajnos még mindig sokan kapnak ilyen neveltetést.

Ahelyett, hogy egy kis ideig benne maradnánk a negatív érzésekben is és megfigyelnénk, mit üzennek nekünk, hogyan működünk a hatásuk alatt, inkább gyorsan félretoljuk őket, a megoldásra koncentrálunk. Pedig mennyivel hasznosabb lenne, ha megértenénk, hogy a rossz érzelmek is lehetnek értékesek, és hogy bizonyos szempontból nagyon is van létjogosultságuk.
Forrás: getty images

Susan David pszichológus – az érzelmi élet kutatásának elismert szakértője –, TED-előadásában arra próbál ösztökélni, hogy igenis engedjük közel magunkhoz a negatív érzelmeinket is. Íme néhány, a beszéde inspirálta tanács, ait érdemes megfogadnunk, ha jól akarunk egyensúlyozni az érzelmek világában.

# Ne címkézzük az érzelmeinket!

Folyton normális, természetes érzelmeket bélyegzünk meg jónak vagy rossznak. De ha félretesszük a természetes, ám negatív érzelmeinket és mindenáron a hamis pozitivitást éltetjük, könnyen előfordulhat, hogy azon képességeink fejlesztéséről mondunk le, amelyek hozzásegíthetnének bennünket a való világban való jobb boldoguláshoz.

# Ne vágyjunk csak a jó dolgokra és ne féljük a rosszabbakat!

"Több száz embertől hallhattam eddig, hogy mit nem akarnak érezni vagy átélni az életük során: olyan vágyakat fogalmaznak meg, mint "azért nem akarom megpróbálni, mert félek, mert csalódott leszek", vagy "csak annyit akarok, hogy elmúljon ez az érzés".
Persze én megértem, de ezek csak halott emberek céljai lehetnek – mondtam mindig. Hiszen csak a halottaknak nincsenek nem kívánatos vagy kellemetlen érzései. Csak a halottak azok, akik sosem stresszelnek, akiknek nem törik össze a szívük, s akik sosem élik át a hibáikból adódó csalódottságot
mondta beszédében Susan.

# Birtokoljuk és tanuljuk meg használni a nehéz érzelmeket is!

A nehéz érzelmek is az életünkkel kötött szerződés részét képezik, épp ezért tudnunk kell a helyükön kezelni őket. Fogadjuk el, hogy egyszerűen nem lehet jelentőségteljes karrierünk, nem alapíthatunk családot vagy tehetjük jobbá a világot anélkül, hogy mindez kellemetlenség vagy bármilyen stressz nélkül járna. A kellemetlenség érzése az értelmes élethez váltható belépő ára. A sebezhetőség is része az emberségünknek, ne akarjuk épp ezt a kiváltságot eldobni magunktól.

# Tanuljunk a bonyolult, nehéz érzelmekből, fordítsuk a javunkra őket!

Ha egy nehéz érzés kerít bennünket a hatalmába, figyeljük meg ezt és tegyük fel magunknak a kérdést: mit mond, mit jelent számunkra ez az érzés! Miért tapasztaljuk azt, amit? Fogalmazzuk meg, ne fojtsuk el, mondjuk ki az érzelmeinket. Például: „félelmet érzek” vagy „idegességet tapasztalok magamon”. Nézzük meg, honnan erednek az érzelmeink, fogadjuk el őket, hagyjuk, hogy megtörténjen velünk a dolgok, majd ha már lehet, engedjünk el mindent. Mindezt ne akarjuk elnyomni, hiszen attól még nem fog elmúlni, s nem fog megoldódni semmi. Hagyjuk, hogy az érzelmeink befolyásolják, irányítsák a döntéseinket!

# Ne hagyjuk, hogy hamis célok irányítsanak minket!

Ha hagyjuk, hogy a negatív érzelmek – mint például a félelem, a kétségek vagy a harag – rossz irányba tereljenek bennünket, mert akkor szem elől tévesztjük a legfontosabb céljainkat, értékeinket. Az érzelmeink rugalmas kezelése arról szól, hogy megtanulunk velük szembenézni, nyitottan hozzáállni a „hozadékukhoz”, és ezzel jó irányba terelni önmagunkat! Csak így őrizhetjük meg a számunkra fontos és hasznos értékeket, hogy kiegyensúlyozott életet élhessünk.

Itt megnézheted a pszichológus TED-előadását angolul: