Érzések krízis idején – Hogyan éljük meg jól?
Köztük kiemelkedik bizonyára legtöbbünknél a félelem, amely átitatta a napjainkat. A félelem a túlélés egyik eszköze, egyfajta védelmi mechanizmus, így mindenkiben jelen van. De nem hagyhatjuk, hogy eluralkodjon rajtunk!
Mit tehetünk, hogy legyőzzük a félelmet?
Ha már képesek vagyunk rájönni, mitől félünk, és szembenézünk a félelmünkkel, bátorság, büszkeség, önbizalom tölthet el bennünket, amelyek pozitív érzések, és helyébe léphetnek a kellemetlen érzéseknek.
Legyünk tudatosak! Figyeljünk meg rendszeresen, hogy mi okoz félelmet és miben nyilvánul meg? Van-e testi tünetünk? Amit épp teszünk, inkább megnyugtat vagy szorongást kelt? Ha utóbbi, akkor hagyjunk fel vele, ha lehet. Pl. ha a hírek olvasása vagy a határon való segítés lejjebb húz minket, akkor kevesebbet olvassunk híreket és segítsünk másként (rendeljünk online ételt és küldessük a szeretetszolgálatoknak, segítsünk pénz adománnyal).
Adjunk szeretetet! Legyenek szeretetteljes kapcsolataink! Sokszor a puszta fizikai jelenlétünk megnyugtatóan hat a másikra és elég ahhoz, hogy elcsitítsa a másik félelmeit. Nem hiába tulajdonítják sokak gyógyulását Teréz anyának, aki sok esetben nem adott mást, mint feltétel nélküli szeretet.
A félelem mellett persze sok más érzés is kavaroghat bennünk, sokszor akár egy időben élhetünk meg kellemetlen és kellemes érzéseket is. Lehetünk akkor is boldogok, amikor épp katasztrófa zajlik a világban, mert pl. a családunkban épp örömteli események történnek, de le is blokkolhatunk a tőlünk több ezer km-re lévő események miatt.