7 önismereti rutin, hogy a legjobbat hozhassuk ki magunkból

Borítókép: 7 önismereti rutin, hogy a legjobbat hozhassuk ki magunkból
Mit jelent Neked az #egészenén kifejezés? Az önismeret egy dinamikusan fejlődő tulajdonság és voltaképpen egy soha véget nem érő utazás. Ha behatóan ismerjük önmagunkat, könnyebben megérthetjük az érzéseinket, gondolatainkat és a viselkedésünket. Az önfelfedezés nemcsak a személyes fejlődéshez, hanem a boldogsághoz és a kiegyensúlyozott élethez is hozzájárul. Íme 7 rutin, amelyek segíthetnek abban, hogy a legjobbat hozhassuk ki magunkból!

Írjunk naplót!

Gedő Ágnes pszichológus szerint az írás remek módja annak, hogy kifejezzük a gondolatainkat és az érzéseinket. Írjunk le mindent, ami az eszünkbe jut, és ne féljünk kiadni magunkból a fejünkben keringő aggodalmakat. Az, hogy megfogalmazzuk, ami aktuálisan foglalkoztat minket, segít rendszerezni, kívülről látni a velünk történt eseményeket.

"Készíthetünk hálanaplót is, ami pozitív hatással lehet a hangulatunkra és az elégedettségünkre. Ha van hozzá kedvünk, szánjunk rá esténként néhány percet, és töprengjünk el azon, vajon miért is lehetünk hálásak. Gondoljuk át, milyen apró örömökben volt részünk a nap folyamán, amik segítettek továbblendülni, feltöltöttek, építettek minket. Ezt akár le is írhatjuk egy füzetbe."- javasolja a szakember.

Ha tetszik a naplóírás ötlete, akkor a feljegyzéseinket kiegészíthetjük izgalmas, önreflexiós kérdésekre adott válaszokkal is. "Mi jelentette ma számomra a legnagyobb kihívást, és hogyan birkóztam meg vele?", vagy "Mi volt ma a legkedvesebb pillanatom?" Elgondolkodva az ilyen, befelé pillantó kérdéseken, megláthatjuk a mélyebb összefüggéseket az életünkben, és azt is jobban megérthetjük, miként működünk a mindennapokban.

Csendesedjünk el!

Néha az a legkönnyebb módja annak, hogy kapcsolatba lépjünk a belső világunkkal, ha elcsendesedünk. Egy aromaterápiás fürdőzés tökéletes alkalom arra, hogy ellazuljunk és elmélyüljünk a gondolatainkban. Gyújtsunk meg néhány gyertyát, használjunk illóolajokat, mint például levendula vagy eukaliptusz, és engedjük, hogy a meleg víz körülöleljen minket. Fürdőzés közben figyeljünk a légzésünkre, és próbáljunk meg arra fókuszálni, ahogyan nyakig elmerülve ellazulunk, és elárasztja a lelkünket a nyugalom és a béke érzése.

Forrás: Getty Images/LWA
A lazításban segítenek az olyan illóolajok, mint a levendula vagy az eukaliptusz

Meditáljunk!

A meditáció szintén hatékony eszköz lehet az önismeretünk fejlesztésére. Segít lecsendesíteni az elmét, és megkönnyíti, hogy a belső élményeink felé forduljunk.

Kezdhetjük néhány perces vezetett meditációval, amely a lelkünkben felbukkanó érzelmek és gondolatok megfigyelésére, vagy a testünkben jelentkező érzetek tudatosítására irányul.

Miután nyugalmasan elhelyezkedünk, és legalább egy negyedórán keresztül senki nem zavar meg bennünket, lassan pásztázzuk végig a testünket a lelki szemeinkkel, miközben mélyen, nyugodtan lélegzünk. Hol hordozunk feszültséget vagy stresszt: a nyakunkban, vállunkban, vagy a hátunkban? Vajon mi lehet a jelentése ennek a görcsnek, mit akar üzenni számunkra?

Tegyünk fel magunknak bátran kérdéseket!

Gedő Ágnes szerint az önismeretünk növeléséhez az is hozzájárulhat, ha olyan kérdéseket teszünk fel magunknak, amelyek mélyebb befelé tekintésre ösztönöznek. Hiszen a mindennapokban sokszor rutinszerűen tesszük a dolgunkat, és nem morfondírozunk azon, hogy mit miért csinálunk, mire fordítjuk az aktív óráinkat. Amikor több időnk van az elmélyülésre, megkérdezhetjük önmagunktól, hogy mik a legnagyobb félelmeink vagy a leghőbb vágyunk, és hogy mit szeretnénk valójában elérni az életünkben. Ezt kiegészíthetjük azzal is, hogy elképzeljük magunkat egy év múlva, öt év múlva, vagy akár tíz év múlva. Hogyan néz majd ki az életünk? Hol tartunk akkor? A képzeletünk irányított használatával fényt deríthetünk arra, hogy mi motivál bennünket leginkább, és mi az, ami valóban lényeges számunkra.

Tudatosítsuk az értékeinket!

Az értékeink tudatosítása egy inspiráló gyakorlat, amely segíthet az önbecsülésünk erősítésében. Vegyünk elő egy papírt, és írjunk fel öt olyan dolgot, amiket a legfontosabbnak és legértékesebbnek tartunk az életünkben. Ezután gondoljuk végig, hogy ezek az értékek mennyire jutnak érvényre a mindennapjainkban. Például, ha fontos számunkra az egészség, de az étrendünk nem túl tápláló, alig mozgunk és szinte csak éjszaka pihenünk, akkor tudatosítsuk magunkban, hogy valószínűleg változtatnunk kellene az életmódunkon.

Forrás: Getty Images/nortonrsx
A meditáció segít a lelkünkben, gondolatainkban felbukkanó kérdéseket őszintén megválaszolni.

Belső párbeszéd gyakorlat

"A belső párbeszéd gyakorlatot akkor érdemes kipróbálnod, ha azt tapasztalod, hogy sokszor túlzottan kritikus vagy magaddal. Ilyenkor ajánlatos lenne, hogy elfogadóbb, pozitívabb módon fordulj önmagad felé, ami egyáltalán nem egyszerű. Hiszen a Belső Kritikusunk még gyermekkorunkban szegődött mellénk, és már elég régóta véleményezi - olykor kifejezetten rosszindulatúan – a viselkedésünket, külsőnket, vagy a személyes tulajdonságainkat."- mondja a szakember.

Amikor sikerül fülön csípned ezeket a saját magadnak mondott kritikus megjegyzéseket, próbálj perspektívát váltani. Képzeld el, hogy a legkedvesebb barátod osztja meg veled azt az élethelyzetet, amiben éppen most vagy, és tanácsot kér tőled. Gondold csak végig: mit mondanál neki, hogy megnyugtasd? Ha van kedved, le is írhatod egy papírra ezeket a támogató szavakat, vagy egyszerűen mondd ki őket hangosan. Lásd be, hogy ha neki ezt mondanád, akkor valójában önmagadhoz is így kellene szólnod.

Idővonal gyakorlat

Az idővonal gyakorlat célja, hogy sorra vedd és áttekintsd az életed meghatározó eseményeit. Vegyél elő egy papírt, és rajzolj rá egy hosszú vonalat, amely az életed eddigi szakaszait jelképezi. Jelöld meg rajta azokat a jelentős eseményeket, amelyek komoly hatással voltak rád – ezek lehetnek boldog, vagy akár nehéz élmények is.

Ha ezzel készen vagy, minden egyes eseményhez írd oda, hogy mit tanultál belőle, és hogyan formált téged, miként segített azzá válni, aki ma vagy. Így felismerheted, hogy a sorsod különböző periódusai milyen szerepet játszottak a személyiséged alakulásában, és hogyan befolyásolták a döntéseidet. Az idővonal elkészítése támogatja a múltad megértését, és az olykor bonyolult élményeid feldolgozását.

+1 Tipp

Aki mélyebb önismeretre szeretne szert tenni, sokat tanulhat az őt körülvevő bizalmas vagy lazább kapcsolatokból is. A barátokkal, szeretett családtagokkal folytatott beszélgetések friss nézőpontokat villanthatnak fel, és segíthetnek korábban idegen szemszögből is megvizsgálni az életünk eseményeit. Ha még mélyebbre szeretnénk ásni, egy képzett coach vagy pszichológus is értékes útitárs lehet az önismeret útján.

Lapozd végig galériánkat, hogy az önismereti utazásodon és az ellazulásban milyen eszközök lehetnek segítségedre!