5 tényező, ami növeli a Parkinson-kór kialakulását

Borítókép: 5 tényező, ami növeli a Parkinson-kór kialakulását Forrás: Luis Alvarez/Getty Images
A Parkinson-kórt sokan csak az időskori remegéssel társítják, ám ennél jóval összetettebb betegségről van szó, amely már korai tüneteivel is drasztikusan befolyásolhatja a betegek életminőségét. De vajon mi állhat a hátterében, és hogyan ismerhetjük fel időben a figyelmeztető jeleket? Tudományos kutatások alapján összegyűjtöttünk öt olyan tényezőt, amelyek jelentősen növelik a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát – ezek megismerése kulcsfontosságú lehet a megelőzés és a korai kezelés érdekében.

A Parkinson-kór egy krónikus, progresszív, degeneratív idegrendszeri betegség, amely a központi idegrendszert érinti. Jellegzetes tünete a motorikus funkciók károsodása, amely remegéssel, izommerevséggel és a mozgás lassulásával jár. Az utóbbi évek kutatásai jelentősen bővítették ismereteinket a betegség kialakulásának okairól, ám jelenleg gyógyíthatatlan betegségnek számít, amelynek tüneteit gyógyszerekkel és életmódváltozással enyhíteni, illetve a progressziót lassítani lehet.

Mit tudunk jelenleg a Parkinson-kórról?

A Parkinson-kór főként az agy substantia nigra nevű részének dopamintermelő idegsejtjeit károsítja. E sejtek pusztulásával csökken az idegrendszerben a dopamin nevű neurotranszmitter, amely nélkülözhetetlen a mozgás szabályozásában. Bár a betegség elsősorban az idősebb korosztályt érinti, a Parkinson-kór korai formái már 40-50 éves korban is jelentkezhetnek. Férfiaknál valamivel gyakrabban fordul elő, mint nőknél.

A betegség lefolyása egyénenként eltérő lehet, ám jellemzően lassan halad előre, évek vagy évtizedek alatt súlyosbodva. A kezdeti enyhe tünetek – mint a remegés vagy az enyhe izommerevség – fokozatosan súlyosabbá válnak, végül mozgáskorlátozottságot, beszédzavarokat, nyelési nehézségeket, és egyes esetekben akár demenciát is okozhatnak.

Forrás: Pexels/Andrea Piacquadio

A Parkinson-kór kezdeti tünetei

A Parkinson-kór legkorábbi tünetei közé tartozik az enyhe kézremegés, főként nyugalmi állapotban, az apró betűkkel való írás (mikrográfia), valamint a testtartás és járás apró változásai. Idővel ezek a tünetek súlyosbodnak, megjelenik a mozgások lassulása (bradikinézia), a járás bizonytalanná, a mindennapi tevékenységek egyre nehezebbé válnak. Bár a Parkinson-kór pontos oka nem ismert, a kutatások szerint több tényező is növelheti a kialakulásának esélyét.

Következzen 5 olyan, tudományosan igazolt tényező, amely jelentősen hozzájárulhat a Parkinson-kór megjelenéséhez!

Hogyan csökkenthetjük a Parkinson-kór kockázatát?

Bár a Parkinson-kór kialakulása nem minden esetben előzhető meg, bizonyos életmódbeli változtatások, például a rendszeres testmozgás, egészséges étrend, antioxidánsokban gazdag élelmiszerek fogyasztása, illetve a káros környezeti hatások kerülése csökkentheti a betegség kialakulásának esélyét. Fontos a rendszeres egészségügyi ellenőrzés, hiszen a korai felismerés jelentősen javíthatja az életminőséget, és lassíthatja a betegség előrehaladását.

A Parkinson-kór ma még nem gyógyítható, ám folyamatos kutatások zajlanak a betegség mechanizmusának jobb megértése és új terápiák kifejlesztése érdekében. A megelőzésben és a betegség kordában tartásában fontos szerep jut a tudatosságnak és az egészséges életmódnak.