Viselj fényvédőt minden nap
Attól függően, hogy melyik évtizedben születtél, valószínűleg kisgyermekként vagy fiatal felnőttként megtanultad a naptej fontosságát. Azonban lehet, hogy nem tanították meg Neked, hogy mi ennek az oka. Természetesen senki sem szeretné átélni a leégés okozta fájdalmat és szenvedést, de a fényvédő krémek ezen túlmenően számos egyéb fontos feladatot is ellátnak az általános egészséged, és a bőröd egészségének megőrzéséért.
Íme az öt legfontosabb ok, miért érdemes fényvédő krémet viselned (a leégés elleni védelmen túl!):
1. A fényvédő krém segít megelőzni a bőrrákot. A bőrrák három leggyakoribb típusa a bazális sejtes bőrrák, a laphámsejtes bőrrák és a melanóma. Az UV-sugárzás a legfőbb kockázati tényező, amely ezeket a bőrrákokat okozza. A nap UV-sugarai elleni következetes, és megfelelő védelem segít csökkenteni a kockázatot.
2. A fényvédő megakadályozza a korai öregedést. Az öregedési folyamat okozóit két kategóriába soroljuk: a belső öregedés (amelyet a genetika befolyásol) és a külső öregedés (amelyet a krónikus napsugárzás, a környezetszennyezés, a vegyi anyagok és más környezeti tényezők okoznak). Az UV-sugárzás a bőrben a kollagén és az elasztin idő előtti lebomlását okozza, ami finom vonalakat és ráncokat eredményezi. A melanocitáknak, az úgynevezett pigmenttermelő sejteket is károsítja, ami a melanin túltermelését eredményezi. A nap ultraibolya sugárzása felelős az öregedés látható jeleinek - becslések szerint - 90 százalékáért.
3. A fényvédő csökkenti a hiperpigmentáció kockázatát. A hiperpigmentáció a napozás által okozott gyakori bőrbetegség, amikor a bőr színét adó melanin termelésében bekövetkező változások miatt a bőr foltokban sötétebbé válik. A sötétebb bőrű emberek természetüknél fogva hajlamosabbak a hiperpigmentációra.
4. A fényvédő megelőzi a bőr gyulladását. Az UV-sugárzás károsítja az immunvédő sejtek DNS-ét, ami gyulladáshoz és szabadgyök-károsodáshoz vezet a bőrön és a szervezetben. Az immunszuppresszió csökkenti a szervezetünk azon képességét, hogy az immunsejtek megvédjenek minket a bőrrák és más betegségek ellen. Az immunrendszer létfontosságú szerepet játszik a test összes szövetének épen tartásában, így az egészséges bőr, valamint az általános egészség szempontjából is.
5. A napfény bizonyos bőrbetegségeket súlyosbíthat, ilyen az akne, rosacea, a nap okozta pigmentfoltok vagy egyes autoimmun megbetegedések (pl. lupus). A fényvédő megakadályozza, hogy a betegségek tünetei rosszabbodjanak.
Milyen naptejet válasszunk?
Fontos tudni, hogy milyen típusú fényvédőt használjunk. A kémiai fényvédőkkel ellentétben a fizikai fényvédők ásványi alapú összetevőkből, például cink-oxidból és titán-oxidból készülnek (egyesek vas-oxidot is tartalmaznak, amely véd a kék fény ellen), amelyek a bőr tetején ülnek, és inkább elterelik a káros UV-sugarakat, mintsem felszívódnának. A kémiai fényvédők összetevői úgy működnek, hogy kötéseikben inaktiválják az UV-sugarakat, kis mennyiségű hővé alakítják őket, mielőtt azok behatolnának a bőrbe. Az egyes kémia filterek jellemzően specifikusan az UVA és/vagy inkább az UVB tartományban fejtik ki hatásukat, azért a megfelelően széles spektrumú napvédelemhez a kémiai fényvédők optimális kombinációja szükséges. Akik allergiások a kémiai fényszűrőkre, válasszanak kizáróan fizikai fényszűrőket tartalmazó termékeket.
A fizikai fényvédők felkenését követően azonnal kifejtik fényvédő hatásukat, míg a kémiai fényvédők esetében ehhez szükséges kb. 20 percet várnunk. Ma már legtöbb fényvédő krémekben kombinálva használják őket. Válasszunk szabadgyökfogó (antioxidáns), DNS-védő és gyulladásgátló aktív anyagokat is tartalmazó készítményeket a komplett védelem biztosításához.
Használható-e a tavalyról megmaradt fényvédő?
A legtöbb fényvédő krém felbontás nélkül 3 évig megtartja a minőségét. Tehát felbontatlanul használhatjuk a tavalyról megmaradt terméket, azonban, ha múlt évben felbontottuk, ki kell dobni. Ne használjuk az olyan fényvédőt se, amelynek színe vagy konzisztenciája megváltozott! Amennyiben a fényvédő krémet a használati előírásnak megfelelően, kellő mennyiségben és gyakorisággal alkalmazzuk, egy tubus vagy flakon fényvédő nem tart ki sokáig. Egy kupicányi mennyiség kb. 20 milliliternek felel meg, ez alapján egy 120 milliliteres kiszerelésű termék kb. 6 felkenésre lesz elegendő.
Ha a szabadba merészkedünk, ne csak a fényvédőre hagyatkozzunk, keressünk árnyékot, és viseljünk széles karimájú kalapot és egyéb UV-védelmet nyújtó ruházatot is azokban az órákban, amikor a legveszélyesebb az UV sugárzás, azaz 11-15 óra között mindenképp.
Ha teheted használd a legjobb minőségű, bőrgyógyászok által is ajánlott dermokozmetikai fényvédőket, melyek szuper áron szerezhetsz be a Dermo.hu webshopról!
Írta: Balla Réka Katalin dermokozmetika tanácsadó, gyógyszertári szakasszisztens