Így kerülheted el a császármetszést – A farfekvésű baba megfordítása
Mit is jelent a farfekvés?
Farfekvésűnek hívjuk azokat a magzatokat, akik medencevégű fekvésben helyezkednek el az anyaméhben. Ez a várandósságok 3-4 százalékában fordul elő, ilyenkor a 37. héten, amikor a magzatok a szülőcsatorna felé fordulnak, a farfekvésű babáknak nem a feje, hanem a fara, lába található az elöl fekvő részen. Ennek következménye az esetek 90%-ban a császármetszés, melyet sok édesanya szeretne elkerülni, és inkább természetes módon világra hozni gyermekét.
Így akár el is kerülhető a császármetszés!
Cszászármetszés esetén a műtét után olyan szövődmények alakulhatnak ki, mint például fertőzés, nőgyógyászati problémák vagy érelzáródás. Ebből kifolyólag érdemes elkerülni a császárt, ha lehetőségünk van rá. A farfekvésű magzatok külső megfordítása az esetek 50%-ban sikeres, így mindenképp megér egy próbálkozást. A szakmai társaságok kifejezetten javasolják ezt az eljárást, az anya és a magzat védelme érdekében.
De hogyan történik a magzat megfordítása?
A TritonLife Róbert Magánkórház szülész-nőgyógyász főorvosa, Dr. Siklós Pál szerint az egész folyamatot úgy kell elképzelni, mintha valamit beletennénk egy vízzel töltött lufiba, amit megpróbálunk átterelni a másik irányba. Többek között ezért is fontos, hogy a 37. héten már észrevegyük a magzat fekvését, hiszen ilyenkor még a baba súlya kisebb, és több magzatvíz található az anyaméhben, ami megkönnyíti a beavatkozást. A külső megfordítás megközelítőleg 10 percet vesz igénybe, azonban egyes esetekben akár fél óráig is tarthat. A művelet kisebb kellemetlenséggel, fájdalommal járhat a kismama számára, de az eredmény mindent megér.