Mikor lehet szövődménye az influenzának?

Borítókép: Mikor lehet szövődménye az influenzának?
Az influenza nem lábon kihordható betegség, komolyan kell venni. A szervezet tele van gyorsan szaporodó vírusokkal, és ezek ellen az immunrendszerünk megfelelő védekezése a gyógyuláshoz vezető út.

A tünet mindig fontos jelzés, azt üzeni, hogy baj van, lassítsunk. Egy autós hasonlattal, ha az autóban ég az olajjelző lámpa, nem úgy kezeljük a problémát, hogy kiiktatjuk a lámpát, hanem olajat töltünk a kocsiba. Ha a fájdalmat és a lázat csillapítjuk, de nem pihenünk, az élet megy tovább, akkor tapasztalhatjuk, hogy az influenza még hetekig érezteti a hatását. A láz (38 fok körül) fontos szerepet játszik a vírusok elleni védekezésben, ha lenyomjuk, még több munkája lesz az immunrendszernek.

Ilyenkor gyorsítja a gyógyulást az első tünetektől elkezdett Oscillococcinum. Az Oscillococcinumot szedő betegek az első 48 óra alatt gyorsabban meggyógyultak, illetve a betegek felénél (43,7 százalék) jelentős javulást tapasztaltak. Ez fontos, mert minél tovább tart a betegség, annál gyengébb a szervezet, és nagyobb az esélye a szövődményeknek. Az Oscillococcinum csecsemőknek és várandósoknak is biztonsággal adható.

Az influenzát vírus, a szövődményt baktérium okozza?

Az influenza által legyengített és ezért fertőzésekre fogékonyabb szervezetben gyorsan kialakulhat egyéb, baktériumok okozta gyulladás. Magára az influenzára az orvos nem rendel antibiotikumot, mert az a vírus ellen hatástalan. Ilyenkor az utasítás: sok pihenés és sok folyadék. A pihenés azért kell, hogy immunrendszerünk a gyógyulásra koncentráljon, a test ne legyen a stresszkezeléssel, a fáradtsággal, a külső hőmérséklet-változásokhoz való alkalmazkodással, a metróban széttüsszentett egyéb kórokozókkal elfoglalva. Ez mind-mind sok energiát igényel. A pihenés ideje alatt segíthetjük a gyógyulást homeopátiás szerekkel is.

Milyen gyakori szövődményei lehetnek az influenzának?

Kiszáradás – ezért igyunk sok folyadékot, lehetőleg tiszta vizet vagy gyógyteát. A leves is folyadék. Ha a vizelet színe sötét sárga, akkor nem iszunk eleget. Influenzás állapotban, ha lázasak vagyunk, a magasabb hőmérséklet miatt mintegy 10 százalékkal több vizet és oxigént fogyasztunk.

Fontos!

Nem csak a hasmenéssel, hányással járó influenzánál van több folyadékra szükségünk!

Arcüreggyulladás, fülgyulladás – főleg gyerekeknél gyakori szövődmény. Az üregeik szűkek, és a vírus okozta nyálkahártya-duzzanat könnyebben elzárja a járatokat és akadályozza a váladék kiürülését. Fontos, hogy ne engedjük addig iskolába-óvodába a gyereket, amíg nem teljesen egészséges. A meleg folyadék (leves, tea) segíti a váladék oldását.

Száraz, ingerlő köhögés – önmagában is gyakori influenzatünet a nyálkahártya gyulladása okozza. Sokszor az orrváladék csorog le a garaton. Itt is segít az inhalálás, a pihenés és a csecsemőknek is adható száraz köhögésre összeállított Drosetux szirup. A stressz és a szennyezett levegő miatt a köhögés hetekig is húzódhat, ha nem pihenünk és kezeljük.

Tüdőgyulladás – főleg gyerekeknél és időseknél fontos, hogy a teljes gyógyulásig ne menjenek közösségbe! Ha a betegség alatt nagyon magas láz, légszomj, fájdalmas köhögés tapasztalható, menjünk azonnal orvoshoz!

Töltsd le az influenza és egyéb téli betegségek kezeléséről az ingyenes e-könyvet

1. Papp R, Schuback G, Beck E, Burkard G, Bengel J, Lehrl S, Belon P, Oscillococcinum in patients with influenza-like syndromes: a placebo-controlled double-blind evalutation. Br. Homeopathy J, 1998; 87.69-76