„A jó technológia felér egy kiskutyás videóval” - Növeli a teljesítményt, csökkenti a stresszt és jobb kedvünk lesz tőle

Borítókép: „A jó technológia felér egy kiskutyás videóval” - Növeli a teljesítményt, csökkenti a stresszt és jobb kedvünk lesz tőle Forrás: GettyImages/demaerre
A technológia fontos része a mindennapjainknak. Segít abban, hogy elvégezzük a munkánkat, kapcsolatot tartsunk másokkal, és számos különféle módon megkönnyíti az életünket. Ráadásul a pandémia következtében kialakult helyzet miatt minden eddiginél jobban függünk ezektől a megoldásoktól, és akár olyan különleges jelenségekkel szembesülhetünk, mint például a túl sok videókonferencia okozta kimerültség. Ezzel együtt arra is egyre inkább érzékennyé válunk, ha ezek nem működnek megfelelően.

Minden téren egyre nagyobb a nyomás, hogy jól teljesítsünk, ezért azok a vállalatok kerülnek előnyösebb helyzetbe, amelyek felismerik, hogy milyen hatással van a technológia az emberekre, és ennek mentén változtatnak is a működésükön szükség esetén. Ezzel nem csupán jobb felhasználói élményt kínálnak alkalmazottaiknak, de segítenek nekik abban, hogy hatékonyabban és eredményesebben tudják végezni a munkájukat.

A Dell rendszeresen végez kutatásokat, hogy megértse ügyfeleinek igényeit, és ezek változásával új innovációkkal jelentkezhessen. Ezért kezdett bele 2020 elején első Brain on Tech idegtudományi kutatásába, amelynek célja, hogy feltárja az emberek és a technológia közötti összefüggéseket, illetve azok hatását a munkavégzésre. Így átfogó kép alakulhatott ki arról, milyen hatással van a technológia teljesítménye az emberek általános közérzetére.

High-tech kutatási módszerek és eszközök

A kutatáshoz a Dell az EMOTIV vállalattal lépett partnerségre, amely világszinten vezető az agyérzékelési technológiák és a fogyasztói felhasználásra szánt eszközök terén. A cég különleges, vezeték nélküli headsetjei segítségével vizsgálták a résztvevők agyi tevékenységének adatait a munkavégzés során, majd gépi tanulási algoritmusokkal elemezték a stressz, a koncentráció, az izgatottság és a frusztráció szintjeire vonatkozó adatokat, valós időben.

Nagyobb a jelentősége, mint ahogy elsőre feltételeznénk

A kutatás azt erősítette meg, ami egyébként is feltételezhető volt előzetesen: a magas szinten és megbízhatóan működő, illetve a lassan vagy egyáltalán nem reagáló technológia komoly hatással volt az alkalmazottak érzelmeire és hatékonyságára – az összefüggés mértéke azonban meghökkentő volt. Az eredmények alapján minden eddiginél fontosabb, hogy az alkalmazottak megbízható és jól működő technológiákkal dolgozhassanak. Az első naptól kezdve elengedhetetlen, hogy jól működjenek az eszközök, ez biztosítja az optimális produktivitást.

Tudtad?

  • Az alkalmazottak összesen 37 százalékkal jobban teljesítenek, ha a munkanap során olyan eszközzel dolgozhatnak, amely nem csupán modern, de megfelelő szoftverekkel és szolgáltatásokkal támogatott.
  • Jó technológiával egy alkalmazott óránként 23 percet képes megtakarítani. Ez egy 40 órás munkahéten 15 órát jelent. A nehezen használható technológia átlagosan több mint 30 százalékkal rontja a munkavállaló teljesítményét, függetlenül attól, hogy az adott felhasználó mennyire ért a számítógépekhez.
  • Generációnként eltérő eredmények születtek: a régebbi eszközök az Y-generáció fiatalabb tagjaira, illetve a Z-generációra voltak a legnagyobb hatással.
  • Egy-egy hibajelenség kapcsán hirtelen nagyon gyorsan tud nőni a stressz szintje. Ha például valami miatt nem tudtak bejelentkezni az alkalmazottak a rendszerbe, és nem tudtak elkezdeni dolgozni, akkor öt másodperc alatt 31 százalékkal nőtt a stressz-szintjük. Amikor pedig egy táblázat adatai vesztek el, akkor 8 másodperc alatt 17 százalékkal emelkedett a stressz-szint az alkalmazottakban.

A jó technológia felér egy kiskutyás videóval

A kutatás során azt is vizsgáltak, milyen hatást vált ki a felhasználókból, amikor a felhasználók a különféle informatikai hibákat produkáló eszközök után végre olyan technológiákkal dolgozhattak, amelyek megfelelő teljesítményt és működést biztosítottak. Az agyhullámaik adatait elemezve azt mutatta a rendszer, hogy ez a váltás kifejezetten izgalmas élményt jelentett számukra, és ahhoz hasonló pozitív érzéseket generált bennük, mint amilyen a kiskutyákról készült videók nézése közben tört fel belőlük. A váltás még annál is nagyobb izgalmat eredményezett, mint amikor azt közölték a felhasználókkal, hogy pénzbeli jutalomban részesülnek a kísérlet befejeztével.

Fontos része volt a kutatásnak, amikor azt vizsgálták, hogyan próbálták az alanyok a nap végén oldani azt a stresszt, amit a rossz technológia keltett bennük hosszabb időn keresztül, például egy 9-től 5-ig tartó munkanap során. Az eredmények azt mutatták, hogy akik ezt a magasabb szintű stresszt élték át, azoknak háromszor annyi időbe telt a regeneráció még akkor is, ha relaxáló zenét hallgattak, mint azoknak, akik kevesebb stresszes pillanatot éltek át a munka során.

A modern technológia csökkenti a stresszt. A rossz technológiai tapasztalatokat megélő felhasználók kétszer olyan feszültnek érezték magukat.

Az ilyen jellegű stressz szintje összességében körülbelül 30 százalékkal volt magasabb annál, mint amikor azt kérték az alanyoktól, hogy közönség előtt énekeljenek el egy dalt.

A kutatás eredményei alapján megállapítható, hogy a vállalatok számára az az egyik legjobb befektetés a munkavállalók hatékonyságának javítására és a stressz csökkentésére, ha jól működő technológiát biztosítanak alkalmazottak számára, amelyekkel ők könnyebben elérhetik munkahelyi céljaikat.

Mi is tehetünk azért, hogy egyensúlyban legyünk!

A mentálhigiénés szakértő szerint a munkavállalóknak is érdemes figyelmet fordítaniuk arra, hogy megfelelő viszonyban legyenek a technológiával, a jelenleg általános home office mellett, és a nyitás után várható, hibrid világban is.

A szakértő a következőket javasolja:

  • Törekedjünk az érzelmi biztonság kialakítására és fenntartására minden téren, beleértve a technológiát is!
  • Optimalizáljuk a munkához kapcsolódó eszközeinket és szokásainkat. Fontos, hogy ismerjük önmagunkat, hogy milyen munkafolyamatokkal tudunk együtt dolgozni és mi az, ami nem működik, hogy ennek megfelelően alakíthassuk a környezetünket és otthoni munkaszokásainkat, valamint ezek alapján kalibráljuk/optimalizáljuk az eszközeinket is. Ennek a megismerésére természetesen megfelelő időt és figyelmet kell szánni, viszont egy olyan lelki biztonságot eredményezhet, amely nem csak a munkára és ott nyújtott teljesítményünkre, de a magánéleti közérzetünkre is pozitív hatással lehet.
  • Szánjunk időt a töltődésre a kütyüktől távol, és pihentessük érzékszerveinket, „szenzorainkat”! Időről időre célszerű saját magunkat is elzárni az online világtól, hogy magunk is töltődhessünk. Fontos, hogy legyen „énidő” az életünkben, amikor semmilyen technikai eszköz nincs a közelünkben, csak a természet. Ilyenkor töltődünk szenzorosan, ez nélkülözhetetlen ahhoz, hogy megfelelő mentálhigiénés állapotban legyünk.
  • Időmenedzsment nélkül nem megy! Írjuk össze a szerepköreinket, az ahhoz kapcsolódó feladatokat és rangsoroljuk azokat. De az egyes szerepkörhöz kapcsolódó szükségleteknek is szenteljünk figyelmet.
  • Készüljünk fel a visszatérésre! „Amikor eljön a visszatérés ideje, fokozatosan és odafigyeléssel kell majd lebonyolítani a visszaállást minden munkahelyen.
  • Hibrid világ – rugalmas és hatékony munkavégzés időszaka következik. Kevesebb időt töltünk a dugóban, de időnként már személyesen is tudunk találkozni a kollégákkal. Ennek következtében jobban örülnek egymásnak a kollégák és jobban értékelik egymás munkáját. Ezért nagyon fontos időszak az is, amit folyamatos home office-ban töltünk. Hiszen ekkor tanuljuk meg, hogyan kell ilyen közegben is jól működni, és ezt a tudást hasznosítjuk majd a későbbi, hibrid életben is.

A Dell tanácsai

Az alkalmazottak produktivitásának és elégedettségének megőrzése kiemelt fontosságú a vállalatok számára különösen napjainkban, amikor egyre több embert érint a kiégés. A vállalatoknak lehetőségük van arra, hogy javítsanak a helyzeten többek között azzal, hogy jobb eszközöket biztosítanak a munkához.

  • Érdemes például meggyőződni arról, hogy általánosságban rendelkezésre álljanak a megfelelő eszközök az optimális beállításokkal, beleértve a szoftvereket és a perifériákat is. Célszerű azt is lehetővé tenni, hogy az alkalmazottak testre szabhassák a konfigurációkat úgy, ahogy az leginkább megfelel az igényeiknek.
  • Fontos, hogy szem előtt tartsunk: minden munkakörben mást jelent az ideális informatikai háttér, és ez nem csak feladatkörönként, de személyenként is változhat. Ezért érdemes időt szánni az igények megismerésére. Az új, hibrid világban megtérül hosszú távon, ha az alkalmazottak számára nemcsak az irodában, de az otthonaikban is biztosítjuk a feltételeket és eszközöket a hatékony munkavégzéshez. Produktívabb munkavégzést tesz lehetővé, ha nem csupán egy laptoppal támogatjuk a felhasználót az otthoni munkavégzésben, de teljes ökoszisztémát biztosítunk megfelelő monitorral, dokkolóval, egérrel és billentyűzettel.
  • Aki sok videós megbeszélést folytat, annál hasznos, ha a munkaállomásán rendelkezésre áll egy nagy teljesítményű beépített hangszóró, illetve egy továbbfejlesztett kamera, amely automatikusan korrigálja a fényviszonyokat és elhomályosítja a hátteret, így gondoskodik a videóhívások megfelelő körülményeiről. Ilyen például a Dell Latitude 9420-as modell, amelyet a legkollaboratívabb és legjobb csatlakozási lehetőségekkel ellátott üzleti gépnek terveztek.
  • Emellett az is alapvető fontossággal bír, hogy biztonságos informatikai környezetet, vagyis jól védett eszközöket és hálózatokat. biztosítsunk a munkavállalóknak. A Dell Trusted Devices például megfelelő alapot biztosít a modern munkakörnyezethez: láthatatlan és a hasznos tevékenységeket nem zavaró védelmet nyújt, így az eszközök intelligensebben, gyorsabban használhatók.
  • Szintén erősítik a védelmet és ezzel együtt a felhasználók biztonságérzetét az olyan fejlett funkciók, amelyeket a Dell Latitude 9420 és 9520 tartalmaznak. Ilyen például a mikrofonnémító billentyű, illetve és a SafeShuttert, amely az iparág első automatikus webkamera-takarója, ami a videókonferenciához használt alkalmazással szinkronizálva automatikusan nyílik és záródik, így a felhasználó bárhol biztonságosan és nyugodt körülmények között dolgozhat.
  • Érdemes arra is figyelmet fordítani, hogy egységes felhasználói élményt kínáljunk a felhasználók számára minden felületen és környezetben. A Dell Technologies Unified Workspace intelligens módon modernizálja a végfelhasználói élményt, így garantálja a zökkenőmentes munkavégzést, továbbá proaktív, prediktív és automatizált megoldásokat kínál a telepítéshez, a védelemhez, a felügyelethez és a támogatáshoz.
  • Az egységes élmény részét képezi, ha úgy optimalizáljuk az alkalmazásokat és rendszereket, hogy a legkülönbözőbb feltételek mellett is jól működjenek. Ebben nyújthat segítséget például az egyedülálló Dell Optimizer szoftver, amely a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás segítségével finomhangolja az gépeken az alkalmazások teljesítményét, az akkumulátor-üzemidőt, a hangminőséget és a csatlakozási lehetőségeket.
  • Az esetleges hibák kezeléséhez célszerű magas szintű támogatási szolgáltatásokat biztosítani, akár preditív technológiákkal, amelyek előre jelzik a várható problémákat. A Dell PC-hez elérhető ProSupport például a versenytársaknál 11-szer gyorsabban képes megoldani a hardveres problémákat.