Itt a „szex, szerelem, gyengédség" app

Borítókép: Itt a „szex, szerelem, gyengédség" app Forrás: yelon.hu
Tudjátok, volt az híres rovat a tinimagazinban, amin mindannyian felnőttünk. Mostantól mobilapplikáció válaszol a tizenévesek kérdéseire a szexről.

„Emlékeztek, amikor a Bravo magazinban volt ez a szexuális felvilágosító rovat? Az ember feltett egy kérdést, várt egy hónapig és aztán vagy kapott rá választ, vagy nem” – idézi fel a fiatalkorát az appot támogató mobilszolgáltató társaság vezérigazgató-helyettese. Most természetesen sokkal egyszerűbben – az igazat megvallva túl egyszerűen – férhetünk hozzá a szexről szóló információkhoz. Ezért jött az ötlet, hogy létre kellene hozni egy mobilapplikációt, amely biztonságos és interaktív módon válaszol a 10–18 évesek kérdéseire.

Az eredmény a Yelon, ez a szexedukációt célzó mobilalkalmazás és website, amely a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvánnyal (amelynek kiadónk, a Marquard Media is médiatámogatója) és egy fejlesztő startuppal együttműködésben, középiskolás fiatalok bevonásával készült.

Az alkalmazás vagy a website felhasználói hetente háromszor élőben is chatelhetnek az alapítvány önkénteseivel. A chatbeszélgetés anonim, nem kell regisztrálni. A chatfunkciót a projtekt egy középiskolás résztvevője mutatta be az újságíróknak.

„A szolgáltatással a gyerekek hiteles információhoz juthatnak az őket legjobban érdeklő témákról, a testi változástól a párkapcsolati kérdéseken át a pornóig” – hangsúlyozta az app elindítása alkalmából szervezett sajtótájékoztatón dr. Gyurkó Szilvia jogász, a Hintalovon Alapítvány vezetője.

A Yelon kétségtelenül szókimondóbb oldal, mint a legtöbb felvilágosító tananyag, amivel eddig találkoztunk. A készítői felismerték, hogy a gyerekeknek több megbízható információra van szükségük a szex kapcsán annál, mint hogy mi az a menstruáció vagy hogyan kell használni az óvszert. (Ezek persze szintén nagyon fontosak és szerepelnek is ilyen témájú írások az oldalon.) Az említett telefontársaság egy nemrégi felmérése szerint a 6–15 éves gyerekek 87%-a rendelkezik valamilyen mobiltelefonnal, több mint háromnegyedük (83%) pedig internetezni is szokott a készülékéről. Vagyis akár akarják a szülők, akár nem, rengeteg információhoz férnek hozzá és ezek közt sok nem igazán megbízható vagy akár veszélyes tartalom is akad. Úgyhogy jobb, ha korrekt választ kapnak a gyerekek az olyan kérdésekre, mint hogy normális dolog-e maszturbálni a partnerünk előtt vagy hogy mire jó egyáltalán a szűzhártya,

vagy hogy milyen út vezet a testünk elfogadásáig. Tényleg nem létezik tabutéma ezen az oldalon – és hogy a szülők, pedagógusok se jöjjenek még véletlenül se zavarba, nekik is rendelkezésre áll egy aloldal, a yelon.hu/szuloknek. Itt megtudhatjuk, mit tegyünk, ha a gyerek pornót néz vagy ha elmondja nekünk, hogy meleg. De olyan egyszerű kérdésekre is találunk itt választ, mint hogy mi a teendő, ha úgy általában nehezünkre esik a szexualitásról beszélni a gyerekkel – ami, lássuk be, sokunkkal előfordul.