Ha kezdesz attól félni, hogy ellaposodott a kapcsolatod: 4 dolog, ami helyreállítja a régi szép időket

Borítókép: Ha kezdesz attól félni, hogy ellaposodott a kapcsolatod: 4 dolog, ami helyreállítja a régi szép időket Forrás: Getty Images
Sosincs késő tenni érte, ha számodra fontos – ugyanakkor nincs egy konkrét recept, amit bárki használhat. Viszont ha megfogalmazódott a szándék, mutatunk néhány olyan tanácsot, amelyekkel érdemes próbát tenned, mert nem lőhetsz velük mellé.

Ez a cikk az Éva Magazin korábbi lapszámában jelent meg először. Tudtad, hogy korábbi lapszámainkat újra megvásárolhatod? Kattints ide!

Egy igazán jó kapcsolat nem épül fel egy nap alatt, kell hozzá türelem, elköteleződés, kompromisszumok, megbocsátás, és ami a legfontosabb: erőfeszítés. Szerelembe esni könnyű, de amikor a kezdeti vágyak és a rózsaszín köd alábbhagy, akkor következik az igazi munka. Ha beleteszed, és a partnered is hajlandó erre, biztosan nem bánod meg, hiszen az építőkövekből egy stabil, kölcsönös tiszteleten, szereteten és kíváncsiságon alapuló – és életre szóló – szövetség lehet, amit nem rengetnek meg a párkapcsolati krízisek (mert ezeket nem lehet kikerülni), s amely létjogosultságát a hullámvölgyekben sem kérdőjelezed meg.

TÖKÉLETES PÁRKAPCSOLAT NEM LÉTEZIK

Amikor kislányként elképzeltük, hogy felnövünk és férjhez megyünk, akkor ez volt az elérendő cél, és hogy mi lesz utána, azzal már nem foglalkoztunk, hiszen majd boldogan élünk, míg meg nem halunk. Aztán, ahogy egyre közelebb kerültünk ehhez, s egyre több párkapcsolatba kóstoltunk bele, megismertünk férfiakat és magunkat is, rájöttünk, hogy tökéletes párkapcsolat nem létezik, és magától egy sem működik. Jó hír, hogy bármennyire is mélyponton vagy éppen a párkapcsolatodban, bármennyire is kilátástalannak tűnik a helyzet, mindent helyre lehet hozni! Ehhez két dolog szükségeltetik: hozni egy döntést, arról, hogy meg akarod menteni, jobbá szeretnéd tenni a kapcsolatot. És ha igen, akkor pedig erőfeszítéseket is kell tenni érte. Ezt a két dolgot pedig mindkét félnek meg kell tennie. Rengeteg párkapcsolat csúszik el a közöny jegén, mert taposómalomként éljük az életet, vannak, akik már nem is beszélgetnek, vannak, akik idejét se tudják, mikor szexeltek utoljára, mások barátokká formálódtak, de olyanok is akadnak, akik egész egyszerűen az anyagiak és a gyerekek miatt maradnak csak együtt, és kiüresedve élik a mindennapjaikat. Ha ilyen helyzetből szeretne bárki is kikecmeregni, mindenképpen érdemes szakember segítségét kérni, hiszen pontos iránymutatással a hiányosságok könnyebben detektálhatóak, és a megoldásokat sem egyedül kell kitalálni, ugyanakkor a legjobb párkapcsolati terapeutával sem lehet megspórolni az energiát, türelmet és munkát. Azonban, ha jelenleg nem érzed szükségét a terápiának, de szeretnél konkrét lépéseket tenni a kapcsolatod megjavítása érdekében, íme néhány megfontolandó tanács:

Forrás: Getty Images
Töltsetek el együtt több minőségi időt.

CSINÁLJATOK EGYÜTT (RÉGI-)ÚJ DOLGOKAT!

Az új, közös élmények olyan területeket kapcsolnak be az agyban, amelyek a szerelem elején is aktiválódnak. Arthur Aron amerikai kapcsolatkutató, pszichológiaprofesszor, a New York-i Állami Egyetem Interperszonális Kapcsolatok Laboratóriumának igazgatója hosszú ideig vizsgált párokat, és azt állapította meg, hogy sokkal boldogabbak és kiegyensúlyozottabbak azok, akik rendszeresen izgalmas, új élményekbe vetik bele magukat együtt, mint azok, akik csak biztonságos, megszokott tevékenységeket végeznek. Nem kell feltétlenül mindig nagyon extrém programokra gondolni, csak egy kicsit kibillenteni magatokat a megszokott kerékvágásból. Ha a szabadidős program mindig a mozi, akkor következő hétvégén irány az erdő egy könnyed túrára, vagy épp próbáljátok ki, milyen közösen vacsorát főzni. Ha utazást terveztek, találjatok valami megszokottól eltérőt, a lényeg, hogy helyet kapjon az életetekben a változatosság, az újdonság. Nem is muszáj a párod orrára kötni, mi történik, csak lengess be neki időről időre pár izgalmas közös programot!

Forrás: Unsplash/Heather Mount

TANULJATOK MEG TÉNYLEG KONSTRUKTÍVAN VITÁZNI!

A konfliktusok elkerülhetetlenek, de hogy ezekből miként jöttök ki, az már nagyon is irányítható. Apró, praktikus és konkrét fogásokkal tudsz javítani azon, hogy egy vita jobb irányba menjen. Például ne azt hangsúlyozd, amit kritizálni szeretnél a párodban, hanem azt, hogy rád bizonyos megmozdulásai milyen hatással vannak, vagy mire vágynál. Ahelyett, hogy: „úgy idegesít, hogy mindig otthagyod a mosatlan edényeket a konyhapulton”, mondd, hogy: „olyan nehéz este, fáradtan mindent összepakolni, tudnál segíteni, hogy bepakolsz a mosogatógépbe?” Természetesen kerüld a „te mindig” és „te soha” kifejezéseket, és hangsúlyozd, hogy nem őt szeretnéd mindenért hibáztatni, csak őszintén elmondanád, amit érzel bizonyos tettei hatására. Ha kezd elhatalmasodni egy vita, és látszik, hogy ebből ma nem lesz pozitív kiút, rekesszétek be, és folytassátok egy kis lehiggadási idő után. Ha a viták építőbbé válnak, és nem egymás szurkálásáról szólnak majd, hidd el, hogy az a kapcsolat többi területének pozitív változásait is beindítja.

A folytatás és a teljes cikk az ÉVA Magazin nyári lapszámában olvasható! Már kapható!