Mi minden ölheti meg a libidódat?
Ez a cikk a szexsuli.hu oldalon jelent meg először.
Először is nincs semmi, de semmi szégyellnivaló abban, ha alacsony a libidód, és semmit sem szabad erőltetni, ha nincs kedved hozzá. A szégyen helyett első körben beszélj erről a partnereddel: a szexuális kommunikáció annyira, de annyira fontos, hogy jól működő legyen egy párkapcsolat.
Ott van például a fáradtság, a kimerültség és a stressz, ezek tökéletes vágyölők.” Például ilyenkor is jó lehet az időzített szex bevezetése, amiről már korábban írtam.
A hormonális ingadozások is befolyásolhatják az ember libidóját: a menstruációs ciklus, a terhesség és a menopauza során bekövetkező változások is alakíthatják a szexkedvet. De bizonyos gyógyszerek, például a hormonális fogamzásgátlók vagy antidepresszánsok is csökkenthetik a libidót. Szóval lehet a libidócsökkenés időszakos, de lehet krónikus is, és ilyenkor pláne érdemes keresni az okokat, mert valamilyen egészségügyi bajt jelezhet a háttérben.
Lehet, hogy fájdalommal jár a szex, és ezért nincs hozzá kedved: endometriózis, petefészek ciszta, vulvodynia (a hüvely környékén égető, viszkető fájdalom) vagy vaginizmus (a hüvely és a gát izmainak görcsös állapota) is okozhatja a fájdalmat. De keringési zavarok, szívbetegség, cukorbetegség is akadályozhatja, hogy a megfelelő helyre kerüljön a vér, így megakadályozza a szexuális izgalmat. Persze nem ijesztgetni akarok, csak szeretném, hogy lásd, nem érdemes az alacsony libidóra legyinteni, érdemes utánajárni, hogy van-e valami a háttérben.
Mikor érdemes szakemberhez fordulni? Az az alábbi linken olvashatod.