Még mindig a szülőket kell terhelje az esküvő költsége?

Borítókép: Még mindig a szülőket kell terhelje az esküvő költsége? Forrás: Getty Images
Összeházasodunk! De kiállja a cechet?

Egy külföldi oldalon bukkantam rá a témafelvetésre, amely bizony a saját esküvőm szervezésekor is felmerült annak idején. Most igyekszem ezt a kérdéskört abszolút magyar vonatkozásba helyezni, hiszen a legnagyobb fogalmunk általában arról a környezetről van, amelyben nap mint nap élünk.

Régről hozott hagyomány volt, és sok helyen még ma is az, hogy a lánygyermeknek legyen egy szép hozománya, amikor beházasodik egy másik családba. Ezt lehet pénzben, de különböző javakban is mérni. Manapság talán már nem divat ládában gyűjtögetni a lányok értékeit, inkább némi pénzzel szokás megtámogatni az ifjú párt, ha esküvő készülődik. Igen, a régi hagyomány mára átalakult egy fura jelenséggé, kezdetben úgy, hogy a menyegző költségeit a lány szülei voltak kötelesek állni, ma pedig inkább afelé tendálunk, hogy mindkét fél felmenői bedobnak valamennyit a „közösbe”.

Na de tényleg szükséges ez? Kötelező érvényű a szülőket bevonni az esküvőnk költségeibe, és ha úgy vesszük, anyagilag megterhelni őket pusztán azért, mert mi, szuverén egyének elhatároztuk, hogy összekötjük az életünket? Szerintem nem feltétlenül.

Ismerek olyan menyasszonyt, aki mesélte, a szülők lelkiismereti kérdést csináltak a dologból, hogy a másik fél ne szálljon be a költségekbe, de a sértődés elkerülése érdekében hagyták, hogy valamennyivel hozzájáruljanak a nagy naphoz. És olyan párról is tudok, akinek a szülei szabályosan licitáltak egymással, hogy ki ad majd többet.

Forrás: GettyImages

Bizony, ez egy rendkívül érzékeny pont minden pár életében, hiszen ahány ház, annyi szokás, annyi hozzáállás; és cseppet sem elhanyagolhatók azok a szempontok sem, hogy a fiatal pár mit tud megengedni magának a jelenlegi esküvői árak tükrében. Persze, mondhatjuk azt, hogy mindenki addig nyújtózkodjék, amíg a takarója ér, de ez nem ennyire egyszerű. Egy esküvő megszervezése számtalan bonyodalmat rejt magában, kezdve a helyszín, az étkeztetés megválasztásától a vendégek számának meghúzásáig. És persze nem beszéltünk még a különböző extra kérésekről, vágyakról, elképzelésekről, amelyek szintén nem két fillérbe kerülnek.

Mégis mi lehet akkor a megoldás, amikor családon belül szóba kerül az esküvői költségek megosztása? A következő néhány fontos tanácsot saját tapasztalatból írom most le, illetve azon ismerőseim példáján okulva, akikről tudom, hogy meggyűlt a bajuk a költségek körüli kérdéssel.