A sok szex késlelteti a menopauzát, állítja egy új kutatás
Akár tetszik, akár nem, a menopauza előbb-utóbb mindegyikünket utolér (a harmincasokat is egyre gyakrabban). Ám a kutatók most találtak egy egyszerű, ám élvezetes trükköt, amit naponta bevethetünk, hogy elodázzuk a hőhullámok, hangulatváltozások és a többi kellemetlen tünet jelentkezését: nincs más dolgunk, mint többet szexelni.
A javaslatot a szakértők egy hosszú évek vizsgálataira alapozott amerikai tanulmányra alapozzák: 1996-tól tíz éven át körülbelül 3000 nő adatait elemezték. Az adatok szerint a heti rendszerességel szexelő nőknél 28 százalékkal kisebb volt az esélye annak, hogy a klimax elkezdődjön, mint azoknál a nőknél, akik kevesebb mint havonta egyszer szerelmeskednek. Ám még ez utóbbi esetben is 19 százalékkal kisebb volt a menopauza beálltának rizikója. Szex alatt amúgy a kutatók nemcsak a behatolással járó közösülést értették, hanem az orális szexet, a maszturbációt és a pettinget is.
De mi a magyarázata ennek? Bár a kutatók nem keresték a hatás egyértelmű okát, azt gyanítják: a rendszeres szex azt jelzi a szervezetnek, hogy van lehetőség a teherbeesésre. Azoknél a középkorú nőknél tehát, akik nem szexelnek, biológiai okokból nagyobb eséllyel következik be a menopauza. Ha valaki nem közösül, akkor nincs szükség peteérésre, a szervezet pedig másra tudja fordítani a felszabaduló energiát – magyarázza a kutatás vezetője.
A nők ugyanis például ovuláció idején sokkal fogékonyabbak a fertőzésekre, mivel az immunrendszer kevesebb energiát tud fordítani a védekezésre. Ha szex hiányában nincs esély a terhességre, akkor nem kifizetődő a szervezetnek, hogy sok energiát szánjon a peteérésre.
Ezzel a feltételezéssel a kutatás az úgynevezett nagymama-hipotézist is alátámasztja. Az elmélet, amely azt próbálja megmagyarázni, hogy miért van egyáltalán szükség a menopauzára, azt feltételezi, hogy ezzel akarja a természet megelőzni a generációk közötti “reproduktív konfliktusokat”. Vagyis ahelyett, hogy az idősebb nők dühöt éreznének amiatt, hogy nekik maguknak már nem lehet gyerekük, arról kellene gondoskodniuk, hogy az unokáik egészségesen növekedjenek. Lehet, hogy egy biológiai kompromisszumról van szó: ahelyett hogy az ovulációra fordítódna az energiájuk, inkább máshol hasznosítják, például abban, hogy az unokáikkal foglalkoznak.
A vizsgálat résztvevői egyébként kétgyermekes nők voltak és körülbelül 45 évesek voltak 1996-ban, amikor a kutatás megkezdődött. Kicsit több mint 50 százalékuk házas volt vagy élettársi kapcsolatban élt és nagyjából 45 százalékuknál természetes módon 52 évesen kezdődött el a klimax. 1996-ban még egyik nőnél sem indult el, bár 46 százalékuknál már jelentkeztek a perimenopauza, vagyis az átmeneti időszak tünetei.
Az eredményeket azonban a kutatók szerint számos egyéni tényező is befolyásolja: a menopauza elindulásában szerepet játszik többek között az ösztrogénszint, az iskolai végzettség, a testtömegindex, a bőrszín, a dohányzás és az, hogy mikor jelentkezett az első menstruáció. A kutatók arra is kíváncsiak voltak, igaz-e az az elmélet, hogy a menopauza később következik be, ha egy nő hosszú távon ki van téve a férfiferomonok közelségének. A férfiferomonok befolyásoló hatását azonban ennek a tanulmánynak nem sikerült megerősítenie.