Milyen szúnyoghálót válasszak?

Borítókép: Milyen szúnyoghálót válasszak?
Egyre szélesebb a választék a köznyelvben szúnyoghálónak, szaknyelven rovarhálónak nevezett termékek között.


Új ház építésekor is sokan szereltetnek fel ilyet, ablakcserénél is gyakran kérik, de olyankor is fel lehet rakni, ha az ablakhoz-ajtóhoz egyébként nem kell nyúlni.

Ablakra
A fix hálót egy kerettel együtt kívülről rögzítik az ablak profiljára. Létezik műanyag keretes, ám ennél tartósabb az alumíniumkeretbe foglalt. Nagyobb méret esetén a magasabb ár ellenére érdemes az utóbbit választani: tartósabb és nem deformálódik. Aperemes változat egy ráfordítható pánttal illeszthető, ezt főleg panellakásokban használják, mert amagasabb emeleteken nem kell kívülről fúrni, így egyszerűbb a szerelés.
A rolós szúnyogháló egyszerűen, fentről lefelé húzható. Kétféleképpen lehet rögzíteni: a fix akasztós hálót egy záróprofilba kell beakasztani, az úgynevezett klikk-klakk akasztós magától beakad mindkét oldalon, és enyhe lefelé nyomás után megy fel. Felengedésénél ne hagyjuk hirtelen felszaladni, mert akkor atengelyen, amelyre felcsévélődik, egy idő után kiakadhat a rugó. Oldalt egy sínben fut a háló, így a bogarak nem tudnak berepülni, ha viszont nincs jól lezárva, előfordul, hogy felül átférhet egy-egy légy.

Szúnyogháló ajtóra
Az oldalra húzható rovarhálót főleg erkélyajtóknál alkalmazzák. Ebből rendelhetünk egy- vagy kéttokos variációt – a kisebb ajtókra jó az egytokos, ekkor egy mágnessel rögzül a háló. Akéttokos jobbról és balról is húzható, az egyik része alul és fölül kisebb elemekkel rögzül, amásik rész ehhez illeszthető mágnessel. Ezt nagyobb méretű erkély- vagy teraszajtóknál javasolják.
A leggyakoribb a zsanéros, nyíló rovarhálóajtó, melynél középen egy vízszintes merevítőprofil is van. Nagy előnye, hogy télre egyszerűen csak le kell emelni. Csappantyús vagy mágneses rögzítésű készül belőle. Erkélyajtókhoz új megoldás a pliszé, melynek hálója harmonikaszerűen gyűlik össze az egyik oldalon. Helytakarékos megoldás alegnagyobb erkélyajtóknál is, de ezeket tolóajtós hálóval is fel lehet szerelni.
Az extrább megoldások közé tartozik az alumíniumháló, a napháló és akutyaháló. Utóbbinál az eb nem tudja meghúzni a hálót, ha ugyanis egy normál típusba belekapaszkodik, akkor elmozdulnak a szálak és tönkremehet aháló. A napháló visszaveri az UV sugarak nagy részét. A pliszékbe pollenszűrős hálót is be lehet tenni.
A háló maga halványszürke, a keret színei közül a legolcsóbb a fehér, utána jönnek az alapszínek. Az alumíniumkeret színe bármilyenre kikeverhető.

Vásárlás
Mindenképpen érdemes több helyről árajánlatot kérni. A főváros környékén 4-5 nagyobb cég is foglalkozik jó minőségű rovarhálókkal. Avállalkozások árai között a beszerelési, a kiszállási és a felmérési díjban lehet jelentősebb különbség, ezért tűnhet egy-egy cég túl olcsónak vagy drágának. Összehasonlításkor nemcsak avégösszeget, hanem az egyes tételeket is célszerű figyelembe venni.
Az alutermékek és a hálók közül hosszabb távra a német, az osztrák és az olasz gyártmányokat ajánlják. Jobb minőséget a szakboltokban lehet kapni, ezek drágábbak a barkácsáruházakban elérhetőknél, de a szerkezetük, kivitelük, anyagválasztásuk és megbízhatóságuk is jobb.

Megközelítő négyzetméterárak:
fix, műanyag keretes: 3500 Ft
fix, alukeretes: 7500 Ft
peremes háló: 6500 Ft
zsanéros nyíló ajtó: 10 000 Ft
függőleges lehúzható, beakasztós: 10 800 Ft
függőleges lehúzható, klikk-klakk: 11 800 Ft
oldalhúzós: 13 800 Ft
tolóajtó, görgős: 12 500 Ft
dupla tolóajtós: 14 500 Ft
pliszé: egyedi árazású

Szerző: Beck András, illusztráció: László Zsuzsi, fotó:Pinterest