Hogyan előzd meg, hogy kivirágozzon a lakásodban a penész?

pára,lakás,nedvesség,penész Forrás: Getty Images
Nem az a megoldás, hogy feljebb tekered a fűtést.

A téli hidegben általában a jeges utak és a reggelre lefagyott autó miatt aggódunk, holott a lakásban is okozhat gondokat. Ha az ablakokon lecsapódik belülről a pára, az ideális körülményeket teremt a penésznek és a vele járó egészségügyi problémáknak.

Beszédes jelek

Párásak az ablakok, leválik a falról a tapéta, nedves foltok jelennek meg itt-ott? Ha letörlöd a párát vagy feljebb tekered a fűtést, azzal nem szabadulsz meg a problémától. Ebben az esetben ugyanis csak a nyirkos levegő molekuláit melegítenéd fel, nem a szoba hőmérsékletét növelnéd. Melegebbnek akkor érzed a szobát, ha száraz levegőt melegítesz fel.

Mi a megoldás?

A páramentesítő készülékek, amelyek az egyik oldalon beszívják a levegőt, eltávolítják belőle a nedvességet, a másik oldalon pedig kiengedik a levegőt. Otthonra ideálisak a hordozható változatok, amelyeket mindig oda költöztethetsz, ahol a lakásban éppen szükség van rájuk. Nem a legszebb darabok, de használaton kívül elrejtheted őket szem elől, a munka pedig, amit végeznek, többet ér, mint a külcsín.

Milyen fajtát?

Két fő típusuk van: a vegyi úton működők és a hűtve száírtók. Az előbbiek kémiai úton igyekeznek megkötni a levegő páratartalmát, az utóbbiak a levegő hőmérsékletét változtatják meg. A hűtve szárítók főleg hidegebb helyiségekben, például garázsban működnek jobban, bár több energiát használnak, mint a hűtve szárítók. Utóbbiak jobban beválnak a melegebb helyiségekben.

További tippek, ha csökkenteni szeretnéd a lakásod levegőjének páratartalmát: