Harmonikus fűszerkertre vágysz? Íme a legjobb gyógynövény-párosítások

Gyógynövénytársítás a kertben és a szervezetben – működik egyszerre is?
Logikus lehet elsőre, hogy ha egyes gyógynövényeket és fűszereket egymás mellé ültetünk a balkonra vagy egy cserépbe – mivel tökéletesen kiegészítik egymást a földben – a szervezetünk is hasonló módon viselkedik velük kapcsolatban. Bár némi átfedés van a fűszernövények és gyógynövények kertben való társítása és a szervezetünkre gyakorolt hatásuk között, egy az egyben nem mondható el minden fajtára. Az ugyanis, hogy két növény jól érzi magát egymás mellett a cserépben, nem feltétlenül jelenti azt, hogy hatóanyagaik kiegészítik és támogatják egymást. Léteznek olyan párosítások, melyek mind a kertben, mind a szervezetben jól működnek együtt, és bizony, vannak olyan kombinációk is, amiket inkább külön érdemes fogyasztanunk.
A kava-kava és a macskagyökér például – annak ellenére, hogy önmagukban nagyon hasznosak a szorongás oldására, a stressz csökkentésére, és a normál alvás támogatására – együttesen nem alkalmazható, ugyanis hatásuk összeadódhat, és fokozott gyengeséget, álmosságot, lelassult reakcióidőt és koncentrációs képességeket okozhatnak, sőt, súlyos esetben akár légzési nehézségeket is. Az orbáncfű nagyon hatásos bőrgyulladások, idegesség és alvászavarok enyhítésére. Komlóval párosítva azonban extrém erős nyugtató hatást eredményezhet, míg a ginzenggel ellentétes hatást válthat ki a szervezetben. Ginkgo bilobával együtt pedig hatásuk összeadódhat a keringésre vonatkozóan, ami komoly egészségügyi problémákhoz vezethet.

A mezei zsúrló csalánnal kifejezetten ártalmas a szervezetre nézve, ugyanis rendkívül kiszáríthatják együttesen a szervezetet, a salaktalanító pitypangot pedig nem ajánlott más vízhajtókkal együtt inni gyógyteaként, mivel csökkenthetik a szervezet ásványianyag-tartalmát. Az édesgyökér megemeli a vérnyomást, ezért vérnyomáscsökkentőkkel kombinálva pl. galagonya instabil vérnyomást, a szervezet káliumvesztését és izomgyengeséget okozhat.
Mindig tartsuk észben, hogy többféle hasonló hatású gyógynövényt nem ajánlott egyszerre fogyasztani, hacsak nem pontosan, szakértővel és orvossal lett összeállítva, és ha gyógyszereket szedünk pl. vérhígító, antidepresszánsok, krónikus betegségre való tabletták vagy fogamzásgátló, mindig egyeztessünk az egyes gyógynövények hatását illetően az orvosunkkal. A gyógynövényeket igyekezzünk kúraszerűen alkalmazni, és néhány hét után szünetet tartani velük, attól ugyanis, hogy valami teljesen természetes, még nem jelenti azt, hogy rendszeresen fogyasztva biztonságos is lenne.