A vakondtól a meztelencsigáig: hogyan szabadulj meg a hívatlan vendégektől a kertben?

Gyerekkorunkban még csodálattal nézegetjük az eső után tömegével megjelenő csigákat, gilisztákat, igyekszünk minél több bogarat megfogni, egészen közelről tanulmányozni. A kisvakond meséknek köszönhetően pedig a vakond is cuki szőrmókként él gondolatainkban – egészen addig, amíg felnőttként nem szembesülünk azzal, hogy néhány óra leforgása alatt képes feltúrni az egész veteményest vagy pázsitot, tönkretéve addigi kemény munkánkat.
Hasznos vagy kártékony állat a vakond?
A vakond ugyanis szinte megállás nélkül túr, ás a föld alatt (téli álmot sem alszik), mert rendkívül mohó állat: naponta akár a súlya másfélszeresének megfelelő mennyiséget fogyaszt el gilisztából, cserebogárból, ganajtúró bogárból, lótetűből, illetve egyéb rovarokból és azok lárváiból. Sokan emiatt hasznos állatnak tartják, hiszen a talajban élő kártevőket is tizedeli, sőt van, aki szerint a vakond jelenléte azt jelzi, hogy jó minőségű a talaj. Ugyanakkor a táplálékkeresés, járatásás közben akaratlanul is károsíthatja a növények gyökérzetét, akár teljesen el is pusztíthatja őket. Ráadásul ha egy járata beomlik, vagy túl sok föld halmozódik fel benne, akkor a talajfelszín felé kezd ásni, és fejével elég nagy kupacot tud feltúrni. Ezzel kifordíthatja a palántákat, a virághagymákat, a gyepen pedig óriási krátereket hagyhatnak a vakondtúrások, szóval érthető, ha sokan szabadulnának tőle.

A legjobb módszerek a vakond ellen
Fontos, hogy tiszteletben tartsuk a természetet, tehát ne ásóval vagy méreggel küzdjünk a vakond ellen, már csak azért sem, mert a vakond védett állat. Ha bemegyünk a gazdaboltba, számos olyan terméket találhatunk, amelyek gázokat szabadítanak fel a vakond járataiban, ezzel hivatottak elűzni. Ám ezek használata akár az emberekre, háziállatokra is veszélyt jelenthet, felesleges vegyszerterhelést jelent a talajnak, ráadásul nem is túl hatásosak. Tapasztalatom szerint az ultrahangos, napelemes és hasonló vakondriasztó készülékek sem érnek sokat: többfélét kipróbáltam, és nem egyszer közvetlenül mellette túrt fel a vicces kedvében lévő állat.
Sokféle környezetbarát módszer is létezik a vakond ellen. Dughatunk fokhagymát vagy más erős illatú fűszert a járataiba, illetve a kutya jelenléte is képes elkergetni (bár senkit nem biztatunk, hogy csak emiatt tartson kutyát, de a járatba dugott kutyaszőr vagy kutyakaki ugyanolyan hatásos lehet). A kiöntés helyett érdemes élve elfogó csapdával kísérletezni, vagy bevett trükk még a sörösüveg: ha szájukkal lefelé félig elássuk őket az ágyások szélére, a szél hatására a vakond számára elviselhetetlen zajt adnak ki. Pázsit alá pedig kétségkívül a szakszerűen telepített vakondháló a legbiztosabb megoldás, ám ha nincs lehetőségünk emiatt felásni az egész területet, akkor az is segíthet, ha vakondriasztó gyeptrágyát alkalmazunk. Ezek ugyanis olyan aromájú anyagokat tartalmaznak, amelyek képesek távol tartani a kis szürke bundásokat.

Ezenkívül hatásos eszköz még a talajfertőtlenítés, hiszen ezzel eltüntetjük a vakond eledelét, de mivel ez is vegyszer, csak a legvégső esetben ajánlott ilyen készítményekhez nyúlni. Próbálkozhatunk azzal is, hogy olyan növényeket ültetünk, amelyeket kifejezetten utál a vakond, mert kellemetlen illatot áraszt a gyökerük, ilyen például a ricinus, a nárcisz vagy a tűzliliom. (Bár az elsővel óvatosan, mert mérgező.) Végül a rendszeres – heti többszöri – fűnyírás is képes elűzni a vakondot, hiszen az érzékeny fülű állat nem kedveli a hangos zajokat.