Fordított adventi naptár: 24 dolog, amitől megszabadulok karácsony előtt

Borítókép: Fordított adventi naptár: 24 dolog, amitől megszabadulok karácsony előtt Forrás: Pinterest
Az adventi naptár szuper dolog: az egyik legjobb rész a karácsonyi készülődésben. Mi lehet élvezetesebb annál, mint 24 napon át minden reggel találni valami finomat vagy szépet vagy hasznosat? Semmi. Illetve valami mégis: megszabadulni valami romlott, kopott, fölösleges tárgytól.

Valószínűleg minden ünnepi időszakot így kéne kezdeni, már csak azért is, hogy az új tárgyak elférjenek. Meg hogy a régiek, szakadtak, foszlottak ne fogják tovább a port. Hogy az ünnepeket már olyan otthonban kezdjük, amiben csak a legfontosabb, leghasznosabb, legkedvencebb tárgyainknak van hely.

A kacatok jelenléte egyfolytában stimulálja az agyunkat, megnehezíti a relaxációt és azt, hogy fenntartható legyen a rend az otthonunkban. Persze nem könnyű állandóan szelektálni, főleg nem akkor, ha gyerekekkel él az ember egy háztartásban, akik természetesen tripla annyi használt papírzsepit és játék-csomagolópapírt termelnek, mint mi, ráadásul minden egyes darab celofánhoz kedvenc játékukként ragaszkodnak, és nem engedik kidobni.

Éppen ezért, és mivel az év végi felfokozott pörgésben naná, hogy alig van idő a rendrakásra, takarításra, minden napra beterveztem egy kis szortírozást: végignézem a konyhát, a fürdőszobát, az előszobát, a hálót, a gardróbot, a nappalit, a gyerekszobát és a spájzot, és mindenhonnan kidobom a fölösleges vagy elhasznált kacatokat. Olyan is van, amit elajándékozok. A szortírozás néha 5 percbe fog telni, máskor akár két órába (például a könyveknél) – a macerásabb területeket igyekszem majd hétvégére hagyni. Pontosabban szombatra, mert vasárnap pihenőt tartok, tehát szombaton két feladatot látok el. Különben is, az idei advent rövidebb, mint általában: december 3-án kezdődik, tehát csak 22 napig tart.

Szóval íme az inverz adventi naptáram – a kidobandó holmik egy részét adománycélra szánom, mármint amit csak lehet. Kíváncsi vagyok, ti mit írnátok fel erre a listára a helyemben:

Forrás: Getty Images

1. használt törülközők

2. fél éve vagy régebben használt fogkefék

3. két évnél régebbi sminktermékek és minden, ami beszáradt, besűrűsödött

4. öt évnél régebbi vágódeszkák

5. kábé az összes konyharuha és mosogatószivacs, amit már legalább egy éve használok (környezetvédelmi okokból hanyagolom a papírtörlőt)

6. lejárt élelmiszerek a hűtőben, a spájzban és a fűszerpolcon

7. elhasznált műanyag ételdobozok

8. ajándékok, amiket azóta se használtunk

9. kütyük, amiket már nem használunk, illetve azok tartozékai

10. kábelek, régi telefonok töltői

11. beszürkült, elfoszlott fehérneműk, kiszakadt harisnyák

12. fél pár fülbevalók (ez nekem a legnehezebb)

13. kinyúlt hajgumik és hajpántok

14. kinőtt gyerekruhák

15. vállfák, amelyek kibökik a ruháimat

16. gyerekjátékok, amelyeknek nincs meg az összes tartozéka

17. elhasznált ceruzák, tollak, írószerek, mindaz, ami nincs elég jó állapotban

18. lejárt gyógyszerek

19. a lábtörlő – komolyan –, ideje újat venni

20. az elkopott, összegyűrődött, megfakult karácsonyfadíszek, azok is, amiket a gyerek csinált régen – láthatjátok, milyen kemény vagyok

Forrás: Getty Images

21. majdnem teljesen leégett gyertyák

22. elfonnyadt szobanövények (és azok is, amik még mindig az erkélyen vannak) és a használaton kívüli virágcserepek, pláne a műanyagok

23. az összes post-it, cetli, blokk, számlalevél, lejárt kupon és garancialevél, a betelt jegyzetfüzetek is

24. könyvek, amikről tudom, hogy soha nem fogom elolvasni

Minimalista karácsonyt szeretnél? Kattints a galériára a tanácsainkért: