Így lehet újra ragyogóan fehér a vécéülőke

Borítókép: Így lehet újra ragyogóan fehér a vécéülőke Forrás: valeriygoncharukphoto / Envato
A fürdőszoba – és különösen a vécé – tisztítása még azoknak sem tartozik a kedvenc tevékenységei közé, akik egyébként szeretnek takarítani. Ráadásul nagyon bosszantó tud lenni, hogy hiába a rendszeres takarítás, a WC-ülőke előbb-utóbb besárgul, ami ellen a bolti tisztítószerek hatástalanok. Hogy mit lehet ilyenkor tenni? Takarítónők bevált trükkjeit mutatjuk, ha nem szeretnél újat venni.

A takarítással kapcsolatban ambivalens érzéseim vannak, mert alapvetően nem szeretek takarítani, legalábbis olyan értelemben, hogy szívesebben tölteném mással az időmet. Mégis általában jólesik takarítani, hiszen mentálisan is tuningol a rendrakás, illetve a tisztaság érzése – bár a gyerekeim gondoskodnak róla, hogy ez az állapot ne tartson sokáig itthon. Persze ez nem jelenti azt, hogy könnyen veszem rá magam a takarításra, és bizony nálam is vannak olyan feladatok, amiket szívesen lepasszolnék másnak, ilyen például a vécétisztítás. Azt gondoltam, hogy ezzel a legtöbb ember így van, de mikor rákerestem a témában készült felmérésekre, azt találtam, hogy a nők többsége (44 százalék) az ablakpucolást utálja a legjobban. Sőt, a vécétakarítás még a dobogóra sem tudta beverekedni magát: a második helyen a vasalás (40 százalék), harmadikon pedig a portörlés (32 százalék) végzett. A férfiaknál egyébként toronymagasan a szemét kivitele nyert a nemszeretem listán, ami azért véleményem szerint remekül mutatja, hogy általánosságban mennyire veszik ki részüket a házimunkákból. Én azért nehezen tudom elképzelni, hogy ha valakinek választania kéne, hogy a szemetet viszi ki, vasal vagy a vécét kell kitakarítania, akkor az utóbbit választja…

Forrás: LightFieldStudios / Envato
Szakértők szerint legalább hetente egyszer ajánlott alaposan kitakarítani a vécét.

Mindenesetre akár utáljuk, akár nem, nem ússzuk meg a vécé tisztítását, és ez bizony nem merül ki annyiban, hogy beleöntjük a vízkőoldót és fertőtlenítőszert, majd átsúroljuk a vécékefével, és leöblítjük. A vécéülőke is alapos suvickolásra szorul, még akkor is, ha egyénként rendszeresen áttörüljük tisztítószeres kendővel. A vécéülőke alján és a szélein ugyanis gyakran sárgás elszíneződések keletkeznek, nem nehéz kitalálni, hogy mitől. Bizony, a vizelet tehet róla, és akkor is számolni kell a problémával, ha a férfiak jól céloznak pisiléskor, és nincs a háztartásban a szobatisztaságot éppen gyakorló kisgyerek sem. Pisiléskor ugyanis kivédhetetlenül felfreccsen a vizelet, ahogy pedig szárad, a benne lévő ammóniának köszönhetően nő a pH-értéke, így a vécéülőke anyagába is képes behatolni. Ezáltal a vécéülőke nem a felszínén, hanem mélyebben színeződik el, és ezért van, hogy a hagyományos tisztítószerek csődöt mondanak.

A jó hír, hogy házi praktikákkal újra fehérré lehet varázsolni! Mutatjuk, hogyan lehet újra ragyogóan fehér a vécéülőke: