6 tipp, hogy takarítás után tovább rend maradjon az otthonodban

Borítókép: 6 tipp, hogy takarítás után tovább rend maradjon az otthonodban Forrás: insidecreativehouse / Envato
Megvan az az érzés, amikor végre leülsz a többórás nagytakarítás után, és elégedetten nyugtázod, hogy tisztaság van az egész lakásban, aztán két nappal később már minden szanaszét van? Bejárónőt sajnos nem tudunk küldeni, de tippjeinkkel segítünk, hogy minél tovább meg tudd őrizni a rendet takarítás után.

Néha jól tud esni a takarítás és a selejtezés, de azért a legtöbbünknek nem ez a hobbija, mint például Monicának a Jóbarátokból. Ennek oka, hogy nehezen szánjuk rá magukat, mert túl hosszadalmas feladatnak tűnik az egész lakásban rendet rakni, suvickolni, a káoszt elnézve el sem tudjuk dönteni, hol kezdjünk neki. Ha viszont nem hagyjuk eluralkodni a rumlit, és igyekszünk napi szinten a lehető legnagyobb rendet tartani, sokkal kevesebb energia- és időráfordítással tiszta maradhat az otthonunk. Tapasztalatom szerint ugyanis a takarítás legnagyobb részét általában nem maga a tisztítás (mint a felporszívózás, a porolgatás és a felmosás) teszi ki, hanem a rendrakás, főleg gyerekek mellett.

A szanaszéjjel heverő játékok, páratlan zoknik, puzzle darabkák, megszáradt gyurmadarabok, letört díszek rengeteg időt elvesznek az életünkből — legfőképpen az enyémből, aki a takarítónő szerepét (is) betölti a háztartásban. Ezért is vezettem be azt a szabályt, hogy minden este el kell pakolni a cuccaikat, amiben természetesen mi is segítünk az apukájukkal. Ahogy ebéd előtt is rendet rakunk hétvégente, mert jóllakottan már senkinek nincs kedve hozzá, és csak a hiszti lenne belőle. Ha nincsenek szétszóródva a dolgok, tényleg csak pár perc felporszívózni (ideális esetben még fel is mosni, de bevallom, arra nálunk csak hétvégente jut idő), és máris megvan egy alap tisztaság.

Forrás: bialasiewicz / Envato
Játékok, mütyürök mindenhol: a kisgyerekes lét velejárója.

A rendetlen otthon negatív hatással van a mentális állapotunkra

Ha folyamatosan igyekszünk rendet tartani, az nemcsak arra jó, hogy a nagytakarítások során időt spóroljon, és ne kapjunk frászt, ha váratlan vendég állít be. Több kutatás is alátámasztja, hogy a rendetlenség fokozhatja a stresszt, szorongást és akár depressziós tüneteket is előidézhet. Egy 2010-es tanulmány például, amelyet a UCLA kutatói végeztek, kimutatta, hogy azok a nők, akik otthonukat „rendetlennek” vagy „kaotikusnak” írták le, magasabb kortizolszinttel rendelkeztek. De a túlzott rendetlenség csökkenti az agy információ-feldolgozó képességét is. Az agy számára a vizuális túlterhelés (amit például a szétszórt tárgyak jelentenek) megnehezíti a fókuszálást és a döntéshozatalt, tehát aki home office-ban dolgozik, még inkább ajánlott megszüntetnie a kupit.

De hogyan lehet két nagytakarítás között is rendezett az otthonod? Íme néhány tanács hozzá: