Hogy tudod tényleg rendesen megtisztítani a fugákat?

fuga,fugatisztítás,fürdőszoba Forrás: unsplash/Curology
A fugák tisztítása, nedvszívó és porózus felületüknek köszönhetően, nem egyszerű feladat, ellenben még hamar be is piszkolódnak. De létezik néhány módszer, ami megkönnyítheti a dolgodat.

Az első és legfontosabb, hogy amikor kinézel egy hidegburkolatot, fontold meg, hogy sötétebb fugát választasz hozzá, nem pedig tiszta fehéret – ezeken ugyanis kevésbé látszik meg a szennyeződés. Ha nem tervezed a közeljövőben a fürdőszoba felújítását, és a szennyeződések elrejtése sem a célod, nézd meg, hogyan tarthatod tisztán a fugákat az otthonodban.

Kezdjük néhány általános hibával:

  • a ragacsos padlón például több kárt okozhatsz, ha végigmész rajta egy felmosóronggyal, hiszen így a piszkos vizet szétkened a lapok között, ami elszínezheti a fugát.

  • nem érdemes klórral sem fertőtleníteni, tudniillik súlyosan károsíthatja, és ugyancsak elszínezheti azt.

Használj inkább külön erre a célra kifejlesztett tisztítószereket, vagy fogadd meg a countrylivig.com tanácsait, amelyek nekünk is beváltak.

fuga,fugatisztítás,fürőszoba,konyha,szódabikarbóna
Forrás: unsplash/ Bence Balla-Schottner
Hogy tudod tényleg rendesen megtisztítani a fugákat?

Ecet

Míg az ecet remek megoldást nyújt bizonyos felületek tisztításához, addig a csempék és egyéb hideg burkolatok esetében óvatosnak kell lenni vele, ugyanis annyira savas, hogy a típustól függően, kárt is okozhat bennük. Ha ennek ellenére mégis próbálkoznál vele, mindenképp hígítsd fel vízzel 1:1 arányban, mielőtt nekiesnél a csempének. A legkönnyebben úgy takaríthatsz ki vele, ha némi szódabikarbónát is hozzá adsz a keverékhez, majd átöntöd egy szórófejes palackba, és egyenletesen eloszlatod a felületen. Várd meg, amíg a buborékok eltűnnek, aztán kezdheted is a súrolást egy kefével vagy fogkefével.

Forró víz

Attól függetlenül, hogy mennyire piszkos a fuga, kezd a tisztítását azzal, hogy nekiesel egy kefével és némi forró vízzel. Sokszor ez is tökéletesen lehozza a piszkot, vagy legalábbis annak nagy részét. De ha biztosra mennél, önts a vízhez ½ csészényi szódabikarbónát, ¼ csészényi hidrogén-peroxidot és egy teáskanál mosogatószert. Oszlasd szét a fugán, várj pár percet, majd egy kefével súrold át a felületet.

Fehérítő

Mint már említettem, a klór egy nagyon erős vegyszer, így nagyon óvatosan kell alkalmazni a csempén, illetve a fugán, mivel fehérít is, csak nagyon keveset használj belőle, és azt is hígítsd fel. Ráadásul a hatása sem tart sokáig, hiszen a víz lemossa a fugák közül, így zuhanyzóba szinte nincs is értelme használni, csak olyan helyeken, ahol kevésbé vagy egyáltalán nem érheti víz. Havonta egynél többször soha ne használd fugatisztításhoz.

Következzen most 9 piszok, amivel röhögve elbánik a szódabikarbóna!