Ha valódi tisztaságot akarsz a lakásban, itt egy lista a megbújó koszról
Szőnyeggőzölés félévente, mikrótakarítás és kádtisztítás hetente, törölköző mosás három használat után. Ez csak néhány olyan tisztítási javaslat, amit rendszeresen kellene végezned a kutatók szerint. Te milyen sűrűn foglalkozol ezekkel?
A My Domaine cikkéből kiderül, hogy otthonunkban sajnos több baktérium hemzseg, mint egy nyilvános kukában, és a bacitelepek gyűjtőhelye elsősorban nem a vécé! A szakértők felhívják a figyelmünket arra, hogy számítógépünk billentyűzete, vagy épp a mikrohullámú sütőnk sokkal nagyobb ludas ebben!
Következzen a lista, amit jó, ha szem előtt tartunk!
Mikrohullámú sütő/minden héten
Tévedés azt gondolni, hogy a mikro belsejében elpusztulnak a baktériumok. Sajnos a kutatások az ellenkezőjét állítják, így érdemes rendszeresen takarítani a masina belsejét. A leghatékonyabban úgy tudod kiírtani belőle a bacikat, ha egy rész ecetet, egy rész vízzel összeöntesz egy hőálló tálban, majd nagy fokozaton pár percig forralod a mikróban, végül áttörlöd a mikró belsejét egy szivaccsal. Havonta kétszer pedig alaposan mosd le kívül, belül!
Ágynemű/egy-két hét
Meglepő módon a legfrissebb kutatásokból az derül ki, hogy az ágyneműnk nem is olyan piszkos, mint gondolnánk. „Kutatásokat végeztünk, amiből kiderült, hogy nem kerül annyi poratka az ágyneműbe, mint azt korábban gondoltuk.” – mondja Euan Tovey, a Woolcock Orvostudományi Kutatóintézet, Allergen és Felsőlégúti osztályának vezetője – olvasható a My Domaine-on. A port ugyanis mozgásnál kavarjuk fel, nem pedig az ágyban fekve. Persze érdemes figyelembe venni az alvási rutinunkat is, lezuhanyzunk-e például mielőtt ágyba bújnánk, pizsamában alszunk-e és a több. Ezt szem előtt tartva érdemes tehát egy-két hetente kimosni az ágyneműnket.
Fürdőkád/minden héten
Miközben azt gondolnánk, hogy a fürdőszobák legszennyezettebb területe a wc, megfeledkezünk a kádról, ami jóval piszkosabb, mint azt elsőre gondolnánk. Elizabeth Scott, PhD, a bostoni Simmons Főiskola Higiiéniai és Egészségügyi Központjának társigazgatója, összehasonlította a kádban található baktériumokat a szemetes kukákban találhatókkal és az eredmények sajnos igencsak elkeserítőek. Scott a kipróbált kádak 26% -ában súlyos bőrfertőzést okozó baktériumokat talált, szemben a szemetesben találhatóakkal, amelyek mindössze 6%-ot tartalmaztak ezekből. Tehát igen, a fürdőkád hivatalosan is szennyezetebb, mint a szemetes.
Az ítélet: Tisztítsd ki a fürdőkádat olyan gyakran, mint a WC-t - ideális esetben minden héten.
Hűtőszekrény/minden hónapban
A tudósok szerint a zöldséges fiókban 750-szer magasabb a baktériumok száma a biztonságos szinthez képest, így igenis szükség van a rendszeres tisztítására. Ne várj vele a nagytakarításig: fordíts rá figyelmet havi rendszerességgel!
Számítógép/minden héten
Állítólag az amerikaiak 70% -a ebédel az asztalánál – és valljuk be mi is sokan vagyunk így ezzel -, így a számítógép billentyűzete valóságos baktérium tenyésztőhellyé válik. Egy új tanulmány megállapította, hogy a billentyűzeteken ötször több baktérium található a WC-ülőkékhez képest, az emberek 10% -a azonban soha nem tisztítja meg őket. Minden pénteken áldozz néhány percet arra, hogy lefertőtlenítsd a kütyüidet, beleértve a billentyűzetet és persze az egeret is! Egy puha pamutrongyot márts tiszta alkoholba és töröld át vele ezeket.
Párnák/háromhavonta
A huzatok segíthetnek védeni a párnát a poratkáktól és a mindennapi szennyeződésektől, de ne feledkezzünk meg ettől a párnát is időközönként kimosni! A legideálisabb, ha háromhavonta mosod őket - javasolta a Huffington Postnak Robin Wilson belsőépítész, aki az allergiamentes otthonokra specializálódott. Allergiáitól függetlenül a párnákat viszonylag gyakran kellene cserélni mondja, bár elismeri, hogy a legtöbb ember jó, ha három évente így tesz.
Matrac/kéthavonta
Lehet, hogy rendszeresen mosod az ágyneműdet, de mi van a matracoddal? Carolyn Forte a Good Housekeeping Intézet munkatársa szerint, kéthavonta illene tisztítani a matracokat. Azt javasolja, szórd meg szódabikarbónával, míg az ágynemű a mosásban van, ez elnyeli a szagokat, majd porszívózd fel, végül permetezd be matractisztító sprayvel, ami megöli a baktériumokat.
Szőnyeg/6-12 hónap
Fáj ezt kimondani, de a porszívózás sajnos nem számít szőnyegtisztításnak, és ha nem gőzölöd ki rendszeresen, az sajnos az egészségi állapotodra is hatással lehet. Pláne a padló-, vagy nagyobb méretű szőnyegek esetében.
„A beltéri levegő minősége akár tízszer is rosszabb lehet, mint a kültéri levegőé, ha nem tisztítod a szőnyegeket” - mondja Robin Wilson. De ez még nem minden: egy tanulmány kimutatta, hogy a szőnyeg négyzetméterenként akár 200 000 baktériumot is rejthet. Érdemes tehát komolyan venni a dolgot és 6-12 havonta kitisztítani gőzzel a szőnyegeidet. Ha háziállatot is tartasz, akkor természetesen ennél is gyakrabban!
Törölközők/minden harmadik használat után
Milyen gyakran mosod a törölközőket? A válaszod egy-két hét? A tudomány szerint ez nem elég! A kutatók szerint a törülközőket három használat után bizony mosni kell, így megszabadulhatunk a bennük rejlő több tízmillió elhalt bőrsejttől.
Konyhai munkalap/minden nap
Ha rendszeresen főzöl, akkor valószínűleg naponta törlöd le a konyhai felületeket. Ami szuper, de! A szakértők szerint a munkalapok legtöbbször a mosogató környékén helyezkednek el, ahol az emberek a baciktól hemzsegő szivacsokat is tartják. Ezért célszerű naponta lemosni ezeket a felületeket, természetesen higiénikus szivaccsal, így célszerű a mosogatószivacsokat és rongyokat is sűrűn cserélni, fertőtleníteni.
Ha érdekel, hogy hogyan tudod kitakarítani a fürdőszobát természetes módszerekkel, kattints a galériánkra!