Ezek az otthonod legfertőzöttebb pontjai

konyha,mosogató,csap,fűszerek,virág Forrás: Pixabay
Megmutatjuk a legszennyezettebb helyeket a lakásban (meg fogsz lepődni!), és azt is elmondjuk, hogyan tudod tisztán tartani ezeket.

Ez a cikk az Éva egyik korábbi lapszámában jelent meg.

Egy 2011-es amerikai vizsgálat során 22 család otthonában vették górcső alá a lakás legszennyezettebb helyeit. Harminc tárgyon 340 különböző kórokozófajtát találtak! Lássuk a mocskos részleteket!

1. tetthely: A konyha

Az emberek többsége azt hiszi, hogy a fürdőszoba a legszennyezettebb helyiség a lakásban, de tévednek, mert a konyha az. Az amerikai Public Safety Organisation (Közbiztonsági Szervezet) munkatársai az említett felmérésben többek között az alábbi tárgyakon találtak coli baktériumokat: a mosogatószivacsok/-rongyok 75 százalékán, a mosogatók 45 százalékában, a konyhapultok 32 százalékán és a vágódeszkák 18 százalékán. (A mosogatószivacsokban állítólag több mint 7 milliárd baktérium tenyészik!) Leginkább azok a felületek fertőzöttek, amelyek a mosatlan és nyers ételekkel érintkezhetnek, különösen meleg és nedves környezetben. Igencsak szennyezettek lehetnek továbbá azok a kisebb, de annál fontosabb tárgyak, amelyekhez napjában olyan sokszor hozzáérünk: a mikrohullámú sütő ajtajának fogantyúja és gombjai, a hűtő ajtaja, a villanykapcsolók.

2. tetthely: a fürdőszoba

Hát persze, hogy az az egyik legszennyezettebb hely, ahol lemosod magadról az út porát. A nedves környezet ráadásul kiváló táptalaja a kórokozóknak, amelyeknek a kád, a csapok fogantyúja, a lefolyó, a törülközők, a fogkefék, sőt, a fogkefetartók is valóságos paradicsomot jelentenek.

Az sem mindegy, lehajtod-e a vécé fedelét, mielőtt lehúzod. Ha nem hajtod le, a kórokozók kilencven százaléka még másfél órával később is megtalálható a levegőben, a tartályon, az ülőkén és a klotyó körüli padlón.

Gondoltad volna, milyen káros, ha a mosott ruhát nem teregeted ki (vagy rakod át a szárítógépbe) azonnal, hanem benne hagyod a dobban? Ha harminc perc is eltelik így, akár kezdhetnéd is elölről a mosást, ugyanis ennyi idő épp elég a baktériumoknak arra, hogy elszaporodjanak a meleg, nedves környezetben.

3. tetthely: a multimédiás és/vagy dolgozósarok

Döbbenetes, de a mobilunkon tízszer annyi kórokozó – akár influenzavírus is – található, mint a vécécsészén! A Londoni Higiéniai és Trópusi Betegségek Egyeteme és a Queen Mary Egyetem kutatói egy csaknem 400 mintás vizsgálatban a mobiltelefonok 92 százalékán találtak baktériumokat.

Hasonló a helyzet a számítógép billentyűzetével és a tévé távirányítójával is: sokat fogdossuk őket, és szinte soha nem jut eszünkbe, hogy ezekre is ráfér a tisztogatás.

Maga a munkaasztalod pedig állítólag százszor piszkosabb, mint a vécé: töröld le rendszeresen, lehetőleg még azelőtt, hogy ragadni kezdene.

4. tetthely: a szőnyeg és a matracod

El sem tudod képzelni, mennyi szennyeződést (például morzsákat, szöszöket, port, hajszálakat, elhalt hámsejteket, testnedveket és persze kórokozókat) tud felvenni a kárpit, amin jársz, vagy a matrac, amin fekszel: annyit, hogy képes megsokszorozni a saját súlyát!

Kórokozó-kisokos

Bizonyos baktériumok a számukra megfelelő körülmények között akár 20 percenként is képesek szaporodni. Ezért van az, hogy a megfertőződés után olyan hamar jelentkeznek egy-egy betegség tünetei.

A háztartásban megtalálható, betegséget okozó kórokozók közül a következők a leggyakoribbak:

Staphylococcus aureus baktérium: egészséges emberek bőrén, orrnyálkahártyáján és székletében is megtalálható. Többek között meningitiszt, szepszist okozhat, bizonyos típusai pedig ételmérgezést is előidézhetnek.

• Élesztő- és penészgombák: a legismertebb élesztőgomba a Candida albicans, amely az egész szervezetet megtámadhatja. A penészgombák a szakértők szerint hozzájárulhatnak többek között egyes szív- és érrendszeri, valamint ízületi megbetegedésekhez, továbbá allergiát és asztmát okozhatnak.

• Salmonella baktérium: több típusa van, többféle betegséget is okozhat, Magyarországon a gyomor-bélhuruttal járó forma fordul elő a leggyakrabban. A fertőzött étellel kerül a szervezetbe és a széklettel ürül.

• Escherichia coli (röviden: E. coli): a vastagbél nyálkahártyáján a normál bélflóra tagja, más szervekbe kerülve azonban kóros folyamatokat, leggyakrabban hasmenéssel járó betegséget hozhat létre. Főleg széklet, orr- és torokváladék, nyál közvetítésével terjed, de közvetlen érintkezéssel, piszkos kézzel, szennyezett eszközökkel is átadható, valamint legyek is terjeszthetik.

Moss kezet:

• miután hazaértél vagy megérkeztél egy helyre

• vécézés után (de akár előtte is)

• miután állatot simogattál

• mielőtt és miután nyers ételhez nyúltál

• miután pénzt fogtál a kezedbe

• mielőtt hozzáérsz egy kisbabához

Dr. Charles Gerba, az Arizonai Egyetem mikrobiológusa számtalan tanulmányt szentelt annak a jelenségnek, hogy hogyan szivárognak be a kórokozók az életünkbe. Tapasztalatai alapján a következőket tanácsoljuk: