Hogyan duplázhatod meg az autód csomagterét?

Borítókép: Hogyan duplázhatod meg az autód csomagterét?
Minden családtag „lábtartóval” autózik órákig, miután szentségelve próbáltál mindent a kocsiba zsúfolni. Ismerős?

Ez a cikk az Éva egy korábbi számában jelent meg.

Az autó csomagterének megnövelésére természetesen a legegyszerűbb mód, ha beszerzel egy tetőcsomagtartót. És hogy milyet? Nos, az attól függ, hogy mit szállítanál leggyakrabban:

Bringás család

Olyan helyre utaznátok autóval, ahol aztán kerékpárra váltotok? Nincs más teendő, csak beszerezni a kocsi tetejére egy biciklitartót! Rengeteg olcsó és jó, vagy kicsit drágább, de nagyon profi tetőcsomagtartó közül válogathatsz. Arra viszont jobb már előre felkészülni, hogy ezzel a kocsi fogyasztása is nőni fog, esetenként akár 2-3 literrel is 100 kilométeren! Ezért akik sokat utaznak a bicajaikkal, inkább hátsó részre szerelhető csomagtartót válasszanak. Gyakoriak a csomagtéri ajtóra felszerelhető szettek is, de ezeknek az a hátránya, hogy az ajtó nyitásakor izomból kell tartani a bringák súlyát. Az is előfordul, hogy több fölszerelt járgány kitakarja a rendszámtáblát, illetve a lámpákat. Hosszú távra a legpraktikusabb megoldás a vonóhorogra szerelhető tartó. Ez sajnos nem minden autón van, de ha megrögzött bringás vagy, akkor felrakathatod, az előnye pedig, hogy eleve rendszámtáblakerettel kerülnek forgalomba.

Ha az egész család utazik

Induláskor derül ki, hogy a csomagok egy része, bárhogy logisztikáztál is, bizony nem fér be az autóba? Ha nem akarsz kompromisszumot kötni, vásárolj tetőbokszot. Ha évente csak egyszer indulsz hosszabb útra, bérelhetsz is. Egy ilyen tetőre szerelhető szerkezet azonban akár 300–700 literrel is megnövelheti a csomagterünket! Az olcsóbbaknak általában nagyobb a légellenállása, tehát a benzinkútnál fizetünk többet.
A drágábbak áramvonalasabbak, de kisebb űrtartalmúak vagy túl hosszúak a mi személyautónkhoz. Körültekintéssel kell tehát választani, sőt az sem mindegy, hogy a boksz merre nyílik. A legújabbak már mindkét irányba nyithatók. A zárható csomagtartók között is megjelentek olyanok, amelyeket – a biciklitartókhoz hasonlóan – ajtóra vagy vonóhorogra lehet felszerelni. Sőt, a legprofibbak összecsukhatók, így a kempingben leszerelhetők és kis helyen tárolhatók.

A síléc hova fér?

Amikor a téli sportok szerelmesei kiruccannak kedvenc sípályájukra, többnyire saját felszerelésüket viszik magukkal. Síléc vagy snowboard szállítására alkalmas tetőcsomagtartókat elég széles skálán találhatsz.
A legolcsóbb, egyszerű aluvázas szerkezeteknél érdemes megfontolni a rögzítőkötést, de azt is, hogy a csomagtartó zárható legyen, különben könnyen megszabadíthatnak minket a léceinktől, amikor az autópálya-parkolóban felhajtunk egy kávét. Egy árkategóriával feljebb találhatók a mágneszáras sícsomagtartók, de ezekre általában nem fér fel két-három lécnél több. A nagymenők itt is tetőbokszban viszik a felszerelést, amibe már a sisak és más speciális tartozékok is kényelmesen beférnek. Ezek a nagyméretű síbokszok árban is prémiumkategóriásak, de megérik a ráfordítást.

További tippek haladóknak, avagy így rakj rendet az autódban: