Elárasztották a Balatont az árvaszúnyogok: 6 fontos dolog, amit tudnod kell róluk
A helyzet ráadásul csak rosszabb lett, amióta megjelentek az olyan invazív ázsiai fajok Európában is, mint a tigrisszúnyog. Az apró fekete-fehér mintás szúnyogok ráadásul úgy csípik meg az embereket és a házillatokat egyaránt, hogy méretük miatt csak akkor észleljük őket, amikor már kiszívták a vérünket, és megjelenik a csípés utáni kellemetlen érzés.
A szúnyogirtás sem jelent teljes megoldást
A szervezett szúnyoggyérítés során permetezőszerrel a szárazföldön vagy légi úton próbálják a szúnyoglárvák számát csökkenteni, azonban ez nem minden esetben jelent teljes megoldást.
Nem minden szúnyogtól kell félned
Az utóbbi időben viszont egy újabb szúnyogfajjal is nagyobb számban találkozhattunk, ami nem más, mint az árvaszúnyog. A legkisebb példányok 2 milliméteresek, de a legnagyobbak akár a 14 millimétert is elérhetik. Külsőre a szúnyogra emlékeztetnek, de mivel nincs szívó szájszervük, a szúnyogoktól eltérően nem csípnek.
Furcsa zaj a Balatonnál? Ezért is az árvaszúnyogok a felelősek
Az árvaszúnyog lárváival szinte minden nedves és vizes élőhelyen találkozhatsz, de a talajban és faodvakban is előfordulhatnak. Magyarországon szinte minden vizes élőhelyen fellelhetők, ráadásul vannak olyan helyek, ahol tömegesen fordulnak elő. Ilyen a Balaton is, ahol egyébként több faj is ismert, köztük a leggyakoribb a balatoni árvaszúnyog (Chironomus balatonicus).