Őrizd meg a magad és a családtagjaid ép elméjét online családi meditációval – októberben indul, és ingyenes

Borítókép: Őrizd meg a magad és a családtagjaid ép elméjét online családi meditációval – októberben indul, és ingyenes Forrás: Unsplash / @dearseymour
Herczegh Tímea pszichológussal az elmúlt években számos témában készítettem már anyagokat. Tudom, hogy fáradhatatlanul pörög az agya, és biztos voltam benne, hogy az embert próbáló karanténos időszak is valami újra inspirálja majd. És íme: Forgács Eszter pszichológussal közösen kidolgozták a tízhetes online családi meditáció anyagát, amely tavasszal debütált, a siker (és a várhatóan közelgő újabb karantén) pedig ismétlésért kiált.

Honnan jött az ötlet?

Láttam és a saját bőrömön is éreztem, mennyire megvisel szinte mindenkit egyéni és családi szinten is a járványtól való szorongás és a bezártság. Egyre erősebben motoszkált bennem a gondolat, hogy valahogyan segítséget kellene nyújtani a családoknak, hogy ne őrüljenek meg – természetesen ingyenesen.

Mi ez tulajdonképpen?

Hetente egy órát együtt töltünk az online térben. A cél az, hogy a kapott munícióval mindenki képes legyen más minőségben kapcsolódni önmagához, a társához és a gyerekéhez is. A résztvevőknek megtanítjuk azt a meditációs technikát, amit mi magunk is nap mint nap gyakorlunk.

Hogyan zajlik egy ilyen óra?

Az alkalmakat a testünk megmozgatásával és ellazításával kezdjük, mivel enélkül a lelkünk és az elménk is nehezebben nyugszik meg. Az általunk tanított technikák egyébként könnyen beépíthetőek a napi rutinba, segíthetnek lecsengetni vagy gördülékenyebben indítani a napot.
A test játékos ellazítása után légzésfigyelő technikákat tanítunk. Ezek előkészítik a meditációt, de önmagukban is fontos gyakorlatok, mert valójában a nap bármely pillanatában segítségül hívhatjuk őket, ha éppen egy-egy stresszes helyzetben kell magunkat megnyugtatnunk, összeszednünk az erőnket vagy összpontosítanunk valamire.
Ezek után jön a meditáció. Az általunk gyakorolt meditációs technika során a testünk három pontjára, az erő-, a szív- és a bölcsességközpontra fókuszálunk. Az alkalmak témája is ezek köré a fókuszpontok köré szerveződik. Az első három alkalom során a lelki erő témáját járjuk körbe, majd a szeretet és együttérzés, végül a bölcsesség témakörei következnek. Az egymásra épülő témákat mindig játékosan, családi és csoportos, online játszható játékokkal, egyéni vagy családi alkotással mélyítjük el.

Alkotással?

Igen. Volt például olyan, hogy megkértük a résztvevőket, hogy alkossák meg az „erőállatukat”: azt az állatot, amely az ő számukra az erőt jelképezi, amilyen állatnak magukat elképzelik az erőt kívánó szituációkban. Ezután különféle történeteket találtunk ki az erőállattal, sőt, arra is megkértük a családokat, hogy osszák meg velünk a közös „erősztorijukat”.

Online családi meditáció

Tartják: Herczegh Tímea és Forgács Eszter - gyermekpszichológusok
Időpont: csütörtökönként este f6-f7-ig, kezdés 2020. október 8.
Helyszín: Zoom
Jelentkezni és kérdezni emailben lehet: [email protected]

Most komolyan, a gyerekek is részt vesznek ebben?

Naná! De persze az életkoruktól is függ, hogy milyen módon. Elsősorban a 7-14 éves gyerekekre gondoltunk, de ha az ötévesedet odaülteted a laptop elé, az is oké. Lehet, hogy ő közben izegni-mozogni fog, a lábát emelgeti, kimegy a képből, majd visszajön: semmi gond. Mellesleg egy kicsi gyerek már abból is táplálkozik, amikor te meditálsz: egyszerűen fürdik a megemelkedett energiaszintedben. De tudunk olyan kamaszokról is, akik nagyon komolyan veszik a dolgot. Volt olyan családunk, ahol a tinédzser külön szobába ment, külön laptoppal, a meditáció alatt kikapcsolta a kameráját, de attól még tudtuk, hogy komolyan végzi a feladatokat. Egy szülő elmesélte, hogy egyszer a gyereke közölte: „most senki ne zavarjon!”, bevonult a szobájába, majd húsz perc múlva mosolyogva kijött. Ő már valószínűleg birtokolja az önmegnyugtatás képességét.

Ha a technikát is segítségül hívnád ahhoz, hogy a meditáció beépüljön a mindennapjaidba: