Zseniális spórolási trükk terjed, amivel egyenesbe hozhatod a pénzügyeidet

Borítókép: Zseniális spórolási trükk terjed, amivel egyenesbe hozhatod a pénzügyeidet Forrás: GettyImages
Kapj elő pár borítékot vagy szerezz be két pénztárcát és már csatlakozhatsz is a legújabb megtakarítási trendhez, aminek köszönhetően túlköltekezés nélkül zárhatod a hónapokat.

Mivel ma már világszerte gyakorlatilag bárhol fizethetünk bankkártyával, a legtöbben soha nem hordanak maguknál készpénzt – hiszen valóban mi sem egyszerűbb annál, mint hogy egy érintéssel rendezzük a kiadásainkat a kasszánál. Ám könnyen lehet, hogy a jövőben ugrásszerűen megnő azoknak a száma, akik lemondanak a kényelmi szempontról és visszatérnek a „régi fizetési módszerhez” – legalábbis ezt bizonyítja az a trend, ami az új év kezdete óta hódít a TikTokon. Az úgynevezett „cash stuffing” trükkről van szó, amely tulajdonképpen arra az elvre épül, hogy a bankkártya használata miatt jelentősen többet költünk. Ebben az esetben ugyanis engedékenyebbek lehetünk magunkkal a vásárlásokat illetően, mert folyamatosan magunknál hordjuk a teljes havi keretünket – ezért kevésbé is korlátozzuk magunkat.

Ha azonban fizikai formában látjuk, mekkora összeg marad nálunk a számláink és a kötelező kiadásaink rendezése után, elkerülhetjük a túlköltekezést, mert sokkal erőteljesebben érzékeljük a pénzünk fogyását. A „cash stuffing” lényege tehát, hogy minden hónapban magadhoz veszed a rendelkezésedre álló összeget, majd különböző kategóriákba (például: étkezés, szórakozás, utazás, üzemanyag, születésnapi ajándékok vagy szépségápolás) sorolva borítékokba kell „tömködnöd” a bankjegyeket – erre utal a módszer neve is.

Kész vagy a beosztással?

Akkor ezentúl kizárólag a megfelelő tasakokból fizess mindenért! Így búcsút inthetsz az impulzusvásárlásnak is, mivel szó szerint ott lebeg majd a szemed előtt, mennyivel kevesebb lesz a kereted a hónap végére, ha hirtelen fellángolásból megveszel valamit, amire talán nincs is szükséged.

A lényeg az, hogy legyél magaddal kíméletlenül őszinte és vegyél számba minden esetleges kiadást – csak így kaphatsz pontos képet arról, mennyi pénzt spórolhatsz meg várhatóan a hónap végére ezzel a trükkel. És ami a legfontosabb: ne akard azonnal túlteljesíteni a saját célkitűzéseidet! Persze a „cash stuffing” módszernek is vannak hátrányai, mert akadnak olyan kiadások, amelyeket mindenképpen online kell rendezned – ilyen mondjuk a Netflix előfizetésed is. Éppen ezért a kiadások összeíráskor vedd figyelembe, mekkora összeget nem szabad levenned ahhoz, hogy minden ehhez hasonló tételt rá tudjanak terhelni a kártyádra. Továbbá azt sem szabad elfelejteni, hogy a készpénz nem tud kamatozni, míg a bankszámla-egyenleged igen: szóval, ha sikerül elérned, hogy hónapról hónapra tartsd magad a költségvetési tervedhez, akkor már a hó végére várhatóan megtakarítandó összeget is elkülönítheted a számládon.

Olvastad már?