A mosolygós depresszió a legalattomosabb mentális probléma - És általában túl későn veszik észre
Ha meghalljuk a depresszió szót, lelki szemeink előtt egy olyan személy jelenik meg, aki elzárkózik másoktól, szomorú, levert, és semmiben sem találja a boldogságot. Azonban ez az egyik legnagyobb tévhit, ugyanis a depressziós embert sokszor rendkívül nehéz észrevenni. Egy ilyen személy gyakran az ajtón kilépve vidámnak tűnik, viccelődik másokkal, jókedvűnek látszik, és sokszor arra törekszik, hogy megnevettessen másokat. Aztán amikor már végképp nem bírja a lelki terheket cipelni és baj történik, a környezete sokszor döbbenten tekint körbe, hiszen mindannyian azt mondják, hogy
Ezt hívják mosolygós depressziónak.
A fogalom nem hivatalos, mégis rengeteg szakértő használja, hiszen ez írja legtökéletesebben körül azokat, akik a depressziónak ezen formájával küzdenek. Ők azok, akik kívülről vidámak, azt is mondják másoknak, hogy minden a legnagyobb rendben, de a felszín alatt sötét teher nyomja lelküket. A napi teendőket látszólag gond nélkül letudják, felkelnek, dolgozni mennek, bevásárolnak, de amikor senki sem látja őket, minden céltalannak és üresnek érződik számukra.
Szakértők gyakran a magasan funkcionáló depresszió fogalmát is használják, hiszen az adott személyt ránézésre semmiben sem gátolja meg a mentális probléma. A családtagok sem igazán veszik észre a bajt, épp ezért nagyon veszélyes ez a jelenség.
Kiknél diagnosztizálják leginkább?
- Olyanoknál, akiknek környezetében a mentális betegségeket stigma veszi körül, tabunak számít
- Perfekcionistáknál, ambiciózus személyeknél, akik nehezen viselik, ha elveszítik valami felett az irányítást
- Átlagos életkörülményekben élő személyeknél, akiknek hiányzik valami plusz az életükből
Milyen jelekből ismerhető fel a mosolygós depresszióval küzdő ember?
Fontos beszélni a témáról, hiszen sokszor az adott személy sem tudja, hogy mentális problémával küzd. Egész egyszerűen csak betudja rossz kedvnek, az esős időnek, és mire ráébred, hogy nagyobb a baj, már akár késő lehet. Az alábbi tünetek közül nem mindegyik igaz mindenkire, ám ha bármelyik is tovább tart nálad, mint két hét, érdemes lehet foglalkozni a depresszió esélyével.
- állandó szomorúság
- szorongás
- ürességérzet
- érdeklődés elvesztése korábbi hobbik iránt
- fáradtság, koncentrációs problémák
- alvászavar
- önbántalmazási gondolatok
Hogyan veheted észre, hogy valaki mosolygós depresszióval küzd?
Érdemes a sorok között olvasni! A mosolygós depressziós jókedélyű, vidám, de közben belül szomorúnak érzi magát. Ha azt látod, hogy amikor senki sem figyel, magába roskad, az egy előjel lehet. Ha a szavaiból azt veszed ki, hogy nem érdekli már semmilyen korábbi hobbija, panaszkodik, hogy rosszul alszik, nehezen merül álomba, esetleg nagyon lefogyott, az mind lehet előjel. Ő az, aki viccelődik a szerelemben való sikertelenségével, vagy bármivel, ami amúgy belül szomorúsággal tölti el, de közben igyekszik sikeres élet látszatát fenntartani.
Nagyon oda kell figyelni, mert a mosolygós depresszió alattomosan jelenik meg, és az adott személyek még csak segítséget sem kérnek. Figyelj a szeretteidre, barátaidra, környezetedben élőkre, pláne az ünnepek közeledtével, mert ez különösen nehéz időszak lehet bárkinek.
Ha úgy érzed, segítségre lenne szükséged, hívd a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116 123-as vagy a 06 80 810 600-as telefonszámot! Amennyiben másért aggódsz, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.