Annyi ételt vásárolj, amennyit meg is eszel – Tippek az élelmiszerpazarlás ellen
Szerencsés helyzetben vagyok, hiszen sohasem kellett nélkülöznöm, de az, hogy megvolt és megvan szinte mindenem, amire szükségem van, még nem jelenti azt, hogy pocsékolhatok is. Az élelmiszerpazarlás nem rólam vagy rólad szól. Az élelmiszerpazarlásnak a környezetünkről, a bolygónkról, a jövőnkről és minden emberről kell(ene) szólnia.
A Földművelésügyi Minisztérium szerint Magyarországon évi 60-70 kilónyi élelmiszert dobunk ki fejenként! Ez a mennyiség közel 450 ezer rászoruló étkezésére lenne elegendő. A felmérések alapján az élelmiszerek 80 százaléka azért kerül a kukába, mert megromlik, ettől függetlenül ez még nem ment fel senkit a felelősség alól.
Jó, ha tudod, hogy hol kell visszavenni a fogyasztásból: a lista első helyén a pékáruk, a másodikon a gyümölcsök/zöldségek, majd a húsok, felvágottak, végül a tejtermékek és gyümölcslevek kapnak helyet.
Lehet tudatosabban élni és étkezni
Mint mondtam, igyekszem nem pazarolni, különösen, ha ételről van szó. A szívem szakadt meg, ha a korábbi munkahelyemen amiatt dobott ki valaki ételt, mert nem ízlett neki vagy mert nem akarta kétszer egymás után ugyanazt enni. Ha ez veled is előfordul, legközelebb add oda valakinek az ételt. Például annak, aki rászorul, de még az is jobb, ha egy kollégád háziállatának ajánlod fel a felesleges ételt, mintha a kukában végezné az ennivaló!
Tervezz előre
Jómagam legtöbbször szombat reggel egy kávé mellett végiggondolom, hogy milyen ételeket ennék a következő héten, s mi van otthon, amit fel kellene használnom. Összeírom, hogy ezekhez a receptekhez mit kell beszereznem, majd vászonzacskókkal felszerelkezve elmegyek a közeli piacra. Így tudom, mi az, amire valóban szükségem van, és nem kerülnek előre nem betervezett élelmiszerek a kosaramba. Maximum akkor, ha tényleg nagyon megéri megvenni valamit, és időben el tudom fogyasztani. Rövid lejáratú dátummal rendelkező akciós termékek kapcsán többször is érdemes meggondolnod, hogy megvedd-e és azokat még időben fel tudod-e használni. És még egy jó tanács ahhoz, hogy ne vegyél meg feleslegesen élelmiszereket: soha ne menj éhesen vásárolni!
Légy kreatív
Én szeretek kísérletezni, így mindig új receptek és trükkök után kutatok, mit, s hogyan tudok a lehető legjobban felhasználni. Anno pont így találtam rá egy reteklevélkrém-levesre, amit azóta is sokszor elkészítek, de ugyanígy felhasználom például levesekhez az újhagyma vagy a karalábé zöldjét, leveleit. A brokkoli szárát megpucolom és beleteszem az ételbe pont úgy, ahogyan a rózsáit. Ezek mind-mind ehetőek, ne dobd ki őket!
Ha legközelebb zöldséget pucolsz, a héjat rakd zacskóba és gyűjtögesd a mélyhűtőben, s tedd ugyanezt a csontokkal. Tudod, milyen finom alaplevet főzhetsz majd belőlük, ha összegyűlt egy nagyobb mennyiség? A megmaradt fél citrommal kisúrolhatod a mosdót, a kávézaccból készíthetsz magadnak bőrradírt. Apró dolgoknak tűnnek, de hidd el, nem azok.
Ne parázz
Sokan azért dobják ki az ételeket, mert már nem frissek. De soha ne keverd össze a lejárati dátumot a minőségmegőrzési idővel! Attól még, hogy veszít valami az élvezeti értékéből, s nemrég járt le a felhasználhatóság ideje, főzésre még lehet alkalmas akkor is, ha nyersen már nem biztos, hogy szívesen elfogyasztanád. Ahogyan a hétvégi sültből is készíthetsz még valami izgalmas fogást, esetleg a megmaradt krumplipüréből pogácsát, lángost vagy gnocchit, a száraz kenyérből meg krutont vagy kenyérmorzsát/zsemlemorzsát. Használd fel okosan a maradékokat, illetve fagyaszd le őket.
Tegyél meg mindent annak érdekében, hogy az étel a pocakodban, s ne a kukában végezze!