
9 lépés, amivel csökkentheted a szeméttelepekre vagy óceánokba kerülő műanyag mennyiségét
Elképesztő, horribilis méreteket ölt a műanyagszennyezés, évente több milliárd tonna műanyag köt ki nem csak a szemétlerakó helyeken, de az óceánokban és más „természetes szeméttelepeken” is. A most megjelent National Geographic
is nagy hatást váltott ki a világ közvéleményéből hajmeresztő (bár nem új keletű) adataival, hogy például évente 5–14 millió tonna műanyagot vetnek ki a Föld óceánjai magukból. De miért érint ez minket, akik olyan messze lakunk a tengertől (sajnos)? Hát azért, mert ezek a műanyagdarabok részben tőlünk, átlag fogyasztóktól is származnak. Az eldobott műanyag sokszor a folyókban köt ki, a folyók pedig a tengerbe ömlenek.
De ha megnézünk egy-két sokatmondó fotót,

...akkor kétszer is meggondoljuk, hogy hány mini nejlonzacskót tépünk le vásárlás közben a boltban, olyan bonbont veszünk-e, amelynek minden darabja külön celofánba csomagolva vagy inkább táblás csokit, és egész pontosan miből isszuk a fröccsöt egy fesztiválon.

Egy-egy ilyen fotó eléggé beleéghet a retinánkba ahhoz,

, hogy szóljunk a pincérnek, hogy szívószál nélkül kérjük a limonádét, mert ahogy lassanként kiműveljük magunkat, egyre inkább tisztába kerülünk azzal, hogy egy műanyag szívószál milyen nehezen újrahasznosítható, és különben is kinőttünk már az óvodából. Egyre gyakrabban zakatolnak a fejünkben a számok. Az ilyenek, mint hogy
- a világon keletkező műanyag fele csak egyetlenegyszer kerül használatba,
- egy műanyag zacskót átlagosan 15 percig használnak,
- a műanyag tárgyaknak csak 18%-át hasznosítják újra (igaz, ez az arány a 80-as években még nagyjából 0% volt),
- a valaha készült műanyag tárgyak nagyjából felét az elmúlt 15 évben állították elő,
- legfeljebb megtippelni lehet, hogy egy nejlonzacskó hány év alatt bomlik le teljesen, de a legoptimistább becslések is több száz évről szólnak.
Aki mindezzel és még jó néhány beszédes adattal tisztában van, az önkéntelenül jobban fog figyelni, hogy kevesebb műanyagot fogyasszon – legalább az eldobható fajtából. Na szóval itt van kilenc tipp, amelynek segítségével te is rengeteget tehetsz azért, hogy kevesebb műanyag kerüljön a szeméttelepekre és az óceánokba.
