9 lépés, amivel csökkentheted a szeméttelepekre vagy óceánokba kerülő műanyag mennyiségét

Borítókép: 9 lépés, amivel csökkentheted a szeméttelepekre vagy óceánokba kerülő műanyag mennyiségét Forrás: flickr
És ha még mindig az motoszkál a fejedben, hogy egyetlen ember erőfeszítései nem számítanak, akkor csak próbáld meg kiszámolni, hány darab vagy kiló újonnan termelt nejlonzacskót, műanyag palackot, nejlonfóliát és más csomagolóanyagot viszel haza egy évben.

Elképesztő, horribilis méreteket ölt a műanyagszennyezés, évente több milliárd tonna műanyag köt ki nem csak a szemétlerakó helyeken, de az óceánokban és más „természetes szeméttelepeken” is. A most megjelent National Geographic

is nagy hatást váltott ki a világ közvéleményéből hajmeresztő (bár nem új keletű) adataival, hogy például évente 5–14 millió tonna műanyagot vetnek ki a Föld óceánjai magukból. De miért érint ez minket, akik olyan messze lakunk a tengertől (sajnos)? Hát azért, mert ezek a műanyagdarabok részben tőlünk, átlag fogyasztóktól is származnak. Az eldobott műanyag sokszor a folyókban köt ki, a folyók pedig a tengerbe ömlenek.

De ha megnézünk egy-két sokatmondó fotót,

műanyag, műanyagszennyezés, műanyaggyártás, műanyagmentes élet, műanyagot esznek tengeri állatok,
Forrás: vince cinches

...akkor kétszer is meggondoljuk, hogy hány mini nejlonzacskót tépünk le vásárlás közben a boltban, olyan bonbont veszünk-e, amelynek minden darabja külön celofánba csomagolva vagy inkább táblás csokit, és egész pontosan miből isszuk a fröccsöt egy fesztiválon.

környezetbarát utazás, fenntartható utazás, zöld utazás,
A júniusi Éva magazinban még több összeállítást olvashatsz fenntarthatóságról, globális felmelegedésről, zöld mozgalmakról! :)

Egy-egy ilyen fotó eléggé beleéghet a retinánkba ahhoz,

műanyag, műanyagszennyezés, műanyaggyártás, műanyagmentes élet, műanyagot esznek tengeri állatok,
Forrás: wikimedia commons

, hogy szóljunk a pincérnek, hogy szívószál nélkül kérjük a limonádét, mert ahogy lassanként kiműveljük magunkat, egyre inkább tisztába kerülünk azzal, hogy egy műanyag szívószál milyen nehezen újrahasznosítható, és különben is kinőttünk már az óvodából. Egyre gyakrabban zakatolnak a fejünkben a számok. Az ilyenek, mint hogy

  • a világon keletkező műanyag fele csak egyetlenegyszer kerül használatba,

  • egy műanyag zacskót átlagosan 15 percig használnak,

  • a műanyag tárgyaknak csak 18%-át hasznosítják újra (igaz, ez az arány a 80-as években még nagyjából 0% volt),

  • a valaha készült műanyag tárgyak nagyjából felét az elmúlt 15 évben állították elő,

  • legfeljebb megtippelni lehet, hogy egy nejlonzacskó hány év alatt bomlik le teljesen, de a legoptimistább becslések is több száz évről szólnak.

Aki mindezzel és még jó néhány beszédes adattal tisztában van, az önkéntelenül jobban fog figyelni, hogy kevesebb műanyagot fogyasszon – legalább az eldobható fajtából. Na szóval itt van kilenc tipp, amelynek segítségével te is rengeteget tehetsz azért, hogy kevesebb műanyag kerüljön a szeméttelepekre és az óceánokba.