A műanyag szívószál úri huncutság? Nem, vagyis nem csak a szívószál!

Borítókép: A műanyag szívószál úri huncutság? Nem, vagyis nem csak a szívószál! Forrás: Nóri/Éva magazin
Szoktál főzni vagy rendelsz inkább? Esetleg elvitelre kérsz kaját a közeli kifőzdében, néha meg beugrasz egy gyorsétkezdébe? Tudod, hogy nagyjából mennyi szemetet termelsz akár egyetlen étkezéssel? A szívószál az üdítődben tulajdonképpen csak a jéghegy csúcsa.

Én javarészt otthon készítem az ételeket, de persze olyan is van – nagy ritkán -, hogy valami miatt nem a saját főztömet eszem. Így jártam legutóbb is, amikor moziba igyekeztünk munka után és már nem volt időm hazaugrani bekapni valamit. Mivel rég ettünk gyorskajáldában a barátommal, gondoltuk bedobunk pár burgert, krumplit, üdítőt és persze némi desszertet is. Két személyre nem mondom, hogy meglepett mennyi szemét gyűlt össze a tálcánkon, mégis őszintén dühös lettem! Hogy miért?

gyorskaja,környezettudatosság,műanyag szívószál,hulladék
Forrás: Nóri/Éva magazin
Két személy, egy étkezés, megannyi hulladék

Mert tudták, hogy helyben fogyasztjuk, hiszen nem szóltunk, hogy elvitelre kérnénk, mégis automatikusan lefedték a poharunkat – ahogy persze mindig lefedik – műanyag fedővel és persze kaptunk hozzá műanyag szívószálat is. Ebben persze semmi meglepő nincs, miközben mégis van. Egyrészt úgy gondolom pohárból sokkal kényelmesebben lehet inni, másrészt rohadtul környezetszennyező, harmadrészt azért, mert a szívószálat nem azok számára találták fel, akiknek két keze van és nincs semmilyen mozgáskorlátozottsága vagy betegsége, hanem azok számára, akiknek van!

Egészséges emberként mióta nem tudunk pohárból inni?

A szívószál tehát igenis úri huncutság! Azok pedig akik nem tudnak például menet közben inni – mert igazából szerintem csak ilyen esetben lehet(ne) indokolt a szívószál használata – álljanak meg egy percre és igyanak úgy. Hova ez a nagy sietség?

A szívószál tehát számomra a kényelem, lustaság, nemtörődömség és folyamatos rohanás szimbóluma lett!

Ezektől a számoktól és a temérdek sokkoló neten keringő képtől és videótól, hogy milyen károkat okoznak a környezetünkben a műanyaghulladékok, újra és újra ledöbbenek és érthetetlenül állok azelőtt, hogy hogyan tarthatunk még mindig ott, hogy sokan magasról tojnak az egészre.

Szerencsénkre azért van némi remény, hiszen egyre nagyobb számban vannak olyan cégek, amelyek felismerték ezt a problémát, többek között például az Adidas, aki az óceáni hulladékokat hasznosítja újra cipő formájában vagy a LEGO aki lassan átáll a növényi alapú legóelemek gyártására és McDonald’s, aki nemrég bejelentette, hogy szeptembertől a műanyagszívószálakat papírra váltja le, és a közeljövőben a poharak fedeleit is újrahasznosított verziókra cseréli. Nem mondom, hogy nem dobbanthatnának még nagyobbat a márkák, de a kis lépések is lépések és valahol el kell kezdeni őket.

A cégeknek óriási (lenne) a felelősségük a környezetünkkel kapcsolatban, de nekünk éppúgy környezettudatosnak kell(ene) lennünk! Még ha kicsiben is kezded, még ha azt is gondolod, hogy egy fecske nem csinál nyarat, tudnod kell, hogy igenis csinál! Én is egy fecske vagyok a sok közül és most szívesen megosztom veled azokat az apró lépéseket, amikre én már napi szinten odafigyelek, hogy csökkentsem a hulladékaim mennyiségét, hogy tegyek valamit a bolygónkért, a jövőnkért és persze az egészségemért.

házikoszt,főzz otthon,környezettudatosság
Forrás: Nóri/Éva magazin
Keresd a csomagolásmentes termékeket és főzz otthon, így sokkal kevesebb hulladékot termelsz!

Vásárolj piacon!

Kerüld a félkész élelmiszereket. Szerezz be lokális és szezonális alapanyagokat, törekedj rá, hogy ezek egytől-egyig csomagolásmentesek legyen. Ne kérj zacskót, vigyél magaddal sajátot, ne a vákuum fóliás felvágottat és sajtot vedd meg, kérd a pultból ezeket egyenesen a saját dobozaidba.

Főzz otthon!

Főzz egyszerre több napra, válaszd azokat a recepteket, amelyek nem tartalmaznak túl sok hozzávalót, így jócskán csökkenthetsz a hulladékaid mennyiségén, hasznosíts újra minden falatot mielőtt megromlana és használj fel mindent kreatívan. Semmi ne kerüljön a kukába. Tudod milyen finom levest vagy salátát lehet összedobni a retekleveléből?

Egyél környezettudatosan!

Ha házon kívül eszel, kérd saját dobozba az ételt és ha lehet ne kérj feleslegesen dobozt, zacskót, szívószálat, fedőt vagy épp műanyag evőeszközöket. Hidd el se neked, se a környezetnek nincs szüksége ezekre!

Galériánkra kattintva további ötleteket találsz, amivel csökkentheted a háztartási hulladékaid mennyiségét!