Mi NEM mehet egyik kukába se? És akkor hova tegyük ezeket?

Borítókép: Mi NEM mehet egyik kukába se? És akkor hova tegyük ezeket? Forrás: https://unsplash.com/photos/nDjG07g5cNg
Vannak hulladékok, amik sehova se "illenek". Olvasd el, hova tudod őket kidobni úgy, hogy nem szennyezed a környzetet!

Hova dobjuk, amit nem tudjuk hova kell dobni?

Nyakunkon a tavasz és ilyenkor rám tör nem csak a takarítás, de a szelektálás is. Már rengeteg módszerről hallottam, próbáltam én is – mi a leghatékonyabb és a leggyorsabb módja ennek a sokak által nem kedvelt tevékenységnek.

Összeszedtem pár olyan tárgyat, ami nagy valószínűséggel majdnem mindenki otthonában megtalálható; s ha elhasználódik, biztos, hogy külön helyet kell neki keresni.

1. Használt elem, hordozható kis akkumulátorok, kiégett izzó és kiürült tintapatron/toner

Ezek a tárgyak a mindennapi életben segítenek boldogulni. Hasznosak, és nem tudjuk mindet kiváltani feltétlen egy fenntartható(bb) verzióra. Így ha elhasználódik ki kell dobni őket – hiszen sok esetben újra se tudjuk hasznosítani. Az elemek ráadásul veszélyes hulladéknak számítanak, így ha elhasználódott, TILOS a kommunális hulladékba dobni. Ha tehetjük, vegyünk újratölthető elemeket, ez esetben meghosszabbodik az élettartamuk és ha lemerül, az otthoni áramforrásból tudjuk feltölteni.

Amennyiben nincsen ilyenünk, akkor az elemeket egy erre kihelyezett szelektív gyűjtőbe tehetjük. Ilyen gyűjtőhelyek az elektronikai eszközöket árusító boltokban, drogáriákban és sokszor nagyobb hipermarketekben is vannak. A kiégett izzókkal és az üres tonerekkel is ez a helyzet; a kommunális hulladékgyűjtőbe TILOS beledobni őket. Vigyük el a legközelebbi elektronikai boltba, a kiégett izzókkal együtt.

Az új vásárlásakor arra figyeljünk, hogy energiatakarékos izzót válasszunk, s ha nyomtatunk, akkor pedig arra, hogy már nagyon sok gép tud festékkímélő üzemmódban dolgozni.

2. Gyógyszerek

A lejárt szavatosságú gyógyszereket nem érdemes tárolni. Bevenni sem, hiszen ártani nem árt, de használni se fog. A lejárt gyógyszeres készítményeknek is külön helye van, amit se a kommunális hulladékba, se hulladékudvarokba nem szabad vinni, hiszen különleges eljárásban kerülnek megsemmisítésre.

A már gyógyításra nem alkalmas gyógyszereket a patika veszi vissza elsősorban. Az ott kihelyezett dobozokba lehet kidobni vagy leadni, ezek kívül nagyon sok drogériában is van már ilyen doboz, ahol le tudod adni a lejárt gyógyszereket.

3. Építkezési hulladék, felújításból maradt hulladékok

Az építkezési hulladékot semmiképp se hagyjuk se a lakásban, se közterületen. Fontos tudni, hogy építkezési, felújítási törmeléket még lomtalanításkor is TILOS kirakni az utcára. A legjobb, ha konténert rendelsz, ezt pedig elszállítják és megfelelően kezelik. Egyes hulladékudvarok is befogadnak például festésből visszamaradt hulladékot, vagy felújítás után maradt lomokat. A hulladékudvarokat a Fővárosi Közterület Fenntartó (FKF) kezeli. A honlapjukon lehet tájékozódni pontosan mit és mennyit fogadnak be – ugyanis a mennyiség is szabályozva van. Minden hulladékudvar más nyitva tartassál működik.

4. Használt étolaj

Az elhasznált étolajat a legegyszerűbb a MOL benzinkutaknál leadni. Ők biztosan befogadják és kezelik. De leadhatod az FKF által üzemeltett hulladékudvarok valamelyikében is. Nagyon fontos, hogy ez a veszélyes hulladéknak számító folyadék ne kerüljön lefolyókba, mert erősen szennyezi a földet és a vizeket.

Ha olyan hulladékfélével találkozunk, amit nem tudunk besorolni egyik szelektív gyűjtőbe sem, az a legfontosabb, hogy vegyük a fáradságot és tájékozódjunk hiteles forrásból, hogyan és hol tudunk megszabadulni tőle úgy, hogy közben ne ártsunk vele a természetnek!

Galériánkban pedig sokkoló fotókat találsz, melyek jól érzékeltetik az egyre égetőbb hulladékproblémát.